Chcete zkusit něco nového a začít muškařit? Není nic jednoduššího. Vážně. Lov na mušku zdaleka není tak složitý, jak vypadá.
Naučit se základy muškaření a chytit první rybu zvládne každý. Nemusí to ani stát mnoho peněz do začátku.
Musím bydlet v blízkosti pstruhových revírů?
Ne, ale začít na nějaké pěkné pstruhovce je možná nejjednodušší. Pstruzi mušky berou ze všech ryb asi nejochotněji. Pokud nemáte P povolenku, většinou můžete začít na prvním MP revíru pod pstruhovkou, pstruzi či lipani zde často bývají neméně často zastoupení jako nahoře.
Neztrácejte ale naději. Nemusíte bydlet v podhůří. Muškařit se snadno dá i na menších MP řekách, kde je vždy dostatek jelců. Brzy zjistíte, že tloušť a bílá ryba jsou pro muškaře velmi vděčným cílem. Ani okouni muškami nepohrdnou.
Na webu máme jeden starší report například z Berounky poblíž Prahy.
Nejsnazší začátek je na přírodních menších tocích s proudy, rodinami a menšími jezy.
Začít muškařit můžete také na soukromých revírech, kterých je dost po celé republice.
Naopak nejtěžší muškařské začátky bývají na velkých nížinných řekách či stojatých revír bez obsádky lososovitých ryb.
Jaký prut a naviják do začátku?
Doba se trochu posunula a jsou v módě spíše lehčí pruty. Dřívěji doporučené pruty třídy Aftma #6 se dnes používají spíše pro jezerní lov.
Na řeku má většina rybářů něco lehčího, běžné Aftma #2 – 3. Úplně špatně ale neuděláte se #4 – 5 prutem a k tomu odpovídajícím navijákem a plovoucí šňůrou.Takovou sestavu nejčastěji najdete v začátečnických setech
Umožní vám to vyzkoušet si téměř všechny muškařské techniky a časem se třeba podívat po něčem kvalitnějším.
Pruty jsou standardně dlouhé 9 stop, tedy 270 cm. Většina muškařů ale má ještě nymfovací speciál s délkou alespoň tři metry, který je určený pro moderní metody lovu na nymfu (tzv. Francouz a krátká nymfa).
Prut, naviják i šňůra by měli mít stejnou aftma, čímž se výběr trochu zjednodušuje. Pokud ale budete kupovat rovnou nymfovací prut, nechte si raději poradit na prodejně, může se vám hodit trochu větší kolečko.
Základ nahazování se naučíte snadno z internetu. Dobré jsou například videa legendární firmy Orvis z USA:
Začátečnický set koupíte kolem 2 – 3 tisíc korun nebo si jej za podobné peníze sestavíte sami.
Nepodléhejte článkům na internetu a nekupujte zpočátku to nejdražší. Na ryby z českých řek vám zpočátku stačí i plastový naviják za 400 korun a levná šňůra.
Na řeku je nejuniverzálnější plovoucí šňůra. Zdali koupíte šňůru DT nebo WF je na vás. Většina šňůr na trhu je WF – weight forward. Má tedy těžší konec směřující do vody. To trochu usnadňuje nához. V praxi ten rozdíl zas tak velký není.
DT šňůra má konec tenčí a je tudíž méně nápadná při dopadu na hladinu. Oba konce jsou navíc stejné a tak se dá opotřebovaná šňůra časem obrátit a používat jako nová.
Co ještě potřebujete k základní sestavě?
- Backing – podklad pod šňůru. Muškařská šňůra má kolem 27 metrů. Proto se dává podklad, kdyby vám to ryba vzala. Dá se koupit speciální šňůra nebo použít nějaký silnější vlasec (třicítka).
- Návazce – ujimany (ztenčující se návazec) se umístí do očka šňůry (pokud nemáte očko, tak použít rychlospojku). Teprve na jeho konec se váží koncové přívěsy s muškou.
Návazec si také můžete vyrobit z několika různě silných vlasců. Jednodušší je ale zakoupit hotový bez přechodů a uzlů. Standardní délky jsou 210 – 270 cm.
Brodící kalhoty
Na řece se bez brodění okradete minimálně o půlku zajímavých míst. Bez brodění lze chytat většinou jen na holém břehu.
Mnohdy ale zjistíte, že i tam by bylo vhodnější si nabrodit dál do vody. Ne všude lze ze břehu dohodit na potřebné místo. Jinde zas potřebujete položit šňůru například proti vodě atd. Brodění k muškaření na řece zkrátka patří a rozšiřuje to vaše možnosti dosáhnout záběru.
Moderní brodící kalhoty jsou drahé ale lehké a pohodlné (dokud se neochladi). Naopak nejlevnější PVC broďáky mohou stát jen kolem tisícovky a poslouží taky dobře.
Doporučujeme ale zkusit rovnou koupit alespoň neopreny. Bývají sice poměrně těžké, hodně ale vydrží a hlavně chrání před chladem. Muškaření se s výjimkou léta odehrává ve studené vodě.
V červenci to dáte i v kraťasech. Jakmile se však voda jen trochu ochladí, tak budete za neopreny po pár hodinách rádi.
Nejdražší membránové kalhoty jsou sice lehoučké ale v zimě si pod ně stejně musíte brát něco teplého nebo si koupit na zimu právě neopreny.
Pokud začínáte, tak je neopren nejpraktičtější volba. Cena není velká: 2 – 3 tisíce a máte v ceně i holínky.
Podběrák a vesta
K brodění patří raketový podběrák. Nejhezčí je dřevěný a ideálně s gumovou sítí, která je šetrná vůči rybě.
Podběrák se přes jojo nebo magnet věší na vestu. Při brodění není možnost hledat něco v batohu. Vesta s kapsami na vše nezbytné je skoro nutnost.
Mušky si kupte nebo nechte navázat
To nejdůležitější – mušky, si jako začátečník musíte koupit. Nejlepší je vykašlat se na rádoby připravené sady z běžných rybářských potřeb. Radši si objednejte mušky od vazače nebo z muškařského obchodu, kde vám vždy poradí jakou mušku si ze stovek vzorů vybrat.
Muškaři většinou mají přehled o tom, co v jakém období a na jaké řece funguje. Nemusíte mít desítky vzorů, stačí pár základních ve vhodných velikostech.
Kupování mušek je sice dražší než samostatné vázání ale nákup vázacího vybavení vyjde zpočátku skoro dráž než celá muškařská výbava, takže nelitujte koruny a nechte si pár základních vzorů navázat.
Věnovat se vázání můžete začít až když vás chytání začne bavit.
Buďte první kdo přidá komentář