Jakou nástrahu na háček? Nebo spíš pod háček? Věčná otázka s celou paletou odpovědí. Co se týče jarního lovu kaprů, je to vždy ošemetné. Ryby jsou po zimě totiž stejně náladové jako počasí, kdy se střídá horko s posledními sněhovými srážkami. Možností, na co chytat kapry na jaře je ale mraky.
Červ rybáře zklame málokdy
Není to úplně nástraha, kterou by nám rybářské firmy prostřednictvím svých testerů cpali před naše zraky. Červ je levný, mají ho skoro ve všech rybářských krámech a funguje. Jak by ne. Červíci plní proteinu rybám chutnají a obzvláště zjara na řece dokážou divy. Nástraha to ovšem rozhodně není selektivní ani trochu.
Z jiného úhlu pohledu ale na jaře může být lepší chytat více ryb menších než jednu velkou. Ani cejni rybáře nezklamou, zvláště chytáte li na feeder.
Popky a waftersky
Z komerční nabídky se jako velmi účinná nástraha ukáže často malá pop upka nebo nástraha zvaná wafters. Tyto nástrahy se prosazují při chladnější vodě i menší aktivitě ryb. Jejich vzplývavost (u wafters spíše neutrální vyvážení) a často zářivá barva ryby láká více než klasické boilies.
Kukuřice z plechovky
Další z oblíbených nástrah. Pro krátkou výpravu nebo odpoledne na kaprech stačí jednoduše sáhnout v obchodě do správného regálu. Kukuřice v plechovce není drahá a ryby ji milují. Lze ji nastražit na háček i pod háček a také s ní krmit. Několika velkým zrnkům neodolá ani velký kapr a můžete mít štěstí na prvního jarního amura.
Samozřejmě opět narážíme na problém selektivity, kukuřici si dá i bílá ryba. Není to ale takové lákadlo jako zmínění červi. Přesto se záběrům jiných druhů ryb nevyhnete. Na mnohých revírech jsou ale kapři na kukuřici natolik zvyklí, jelikož ji tam rybáři v sezoně krmí po metrácích, že by byla chyba jim tuto oblíbenou pochoutku nenabídnout.
Pro větší selektivitu se používá obří kukuřice. Selektivita nástrah je mnohdy /ale ne zdaleka vždy/ založená na velikosti nástrahy. Nezapomínejte, že můžete navléknout zrnek víc a tím rozměr sousta zvýšit.
Chleba a jiné pečivo nahradí drahé nástrahy pokud nehrotíte velikost ryb
Houska či rohlík a střídka chleba patří k tradičním nástrahám jejichž aroma funguje po celý rok. Dobře připravená kulička nebo kostka pařené housky se svoji efektivitou mnohdy dá porovnat s popkami a dalšími fancy nástrahami z komerční nabídky.
Jste-li hračičkové, můžete pečivo v sáčku ovonět nějakou esencí nebo obarvit potravinářským barvivem. Díky tomu získáte velmi atraktivně vypadající a chutnající nástrahu. Z mého pohledu jde o jednu z TOP nástrah na kapry tržní velikosti 45 – 60 cm.
Pelety selektivní i méně selektivní
Můžeme směle brát jako celoroční nástrahu. Jejich síla spočívá například v širokém množství velikostí, jež nahrávají různým přístupům. Pokud chci na jaře spíše přilákat větší množství ryb a je mi vcelku jedno jakých velikostí, tak lze doporučit krmení malými peletkami 2 – 4 mm.
Větší pelety naopak působí více selektivně a pod háček můžeme dát například větší pelety, abychom se vyhnuli záběru drobných ryb. Případně můžeme většími peletami rovnou v nějakém rozumném množství zakrmit a zacílit na větší kapry. Lov na pelety větších rozměrů ale raději praktikuji spíše v teplejší části sezony.
Jarní souboj příchutí boilies
Výběr vhodného boilies na jaře může být složitý. Základem je využít nástrahu, která rybám bude chutnat a ve vodě rozšíří potřebné potravní signály, které ryba cítí i ve studenější vodě a bude ji aktivizovat k příjmu potravy.
S příchutěmi to bývá zajímavé. Dá se říct, že jaro je začátek sezony přírodních chutí a boilies nebo jiných nástrah založených na přírodních chutích nebo rybích moučkách. Teplejší voda pomáhá lepší práci takového boilies ve vodě a opravdu masové koule dovedou občas zázraky.
Ryby jsou totiž na jaře řádně vyhládlé. masová nebo obecně přirozená chuť znamená dostatek proteinů a šanci se pěkně najíst. Je to asi jako kdyby jste vybírali mezi švestkovými knedlíky a pořádným stejkem. Dobré je obojí ale opravdovou sílu dostanete spíš z flákoty než sladkého dezertu.
Není to ale černobílé a výrobci se předhánějí například ve výrobě kombinovaných chutí. Někde může sladké boilies fungovat stále lépe. To je otázka experimentů. Faktem je, že oblíbené zimní chutě mohou tahat za delší konec pomyslného provazu. Ve studené řece je ryby milují a v teplejší vodě to sežerou taky.
Abych trochu prozradil čemu věřím já, tak jsou to menší boilies kolem 14 mm. Pokud si od kamaráda samovýrobce nekoupím něco sladkého tak dobrá volba z těch běžně prodávaných je třeba ananas Express nebo jiná sladká koule od Mikbaits.
Expressky se ale snažím boilies před chytáním ještě nadipovat ať se kaprům sbíhají sliny. Je to rychle pracující boilies ale s méně intenzivním aroma, věřím ve zdvojenou sílu rozpadavosti a vůně. Kapr vnímá ještě barvu, což potvrdí kdekdo. Výrazně barevné boilies může být pro rybu zajímavější, takže zkuste jít i touto cestou. Ryba by měla boilies cítit a také vidět. Vysvětluji si to tak, že jarní voda má zejména na rybnících větší průhlednost než například v létě. Proto je výrazná barva dobrým signálem, který rybu na nástrahu upozorní i na několik metrů, což je škoda nevyužít
Čtěte také: Boilies: nástraha (nejen) pro lov trofejních kaprů 30 kg+
Buďte první kdo přidá komentář