Státní zástupce podal obžalobu k soudu ve Vsetíně. Ředitel firmy Energoaqua může v případě, že ho soud shledá vinným, jít do vězení až na pět let.
Obžaloba míří na dvě osoby, z nichž jedna je právnická – přímo forma Energoaqua, a druhá fyzická, její ředitel Oldřich Havelka. Za trestný čin poškození a ohrožení životního prostředí a neoprávněné nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy hrozí téměř pětiletý žalář. Firma může obdržet trest například v podobě citelné finanční pokuty.
Jedním z přitěžujících důkazů je totiž zaprotokolovaný úhyn ouklejky pruhované. Chráněná ryba byla z otrávené řeky vylovena v celkové hmotnosti čtyři kilogramy.
Žalobu si nyní přebírá Okresní soud ve Vsetíně. Mnohasetstránkový spis si nejdříve bude muset nastudovat přidělený soudce, který následně rozhodne o datu konání soudu, což může dle náročnosti materiálu a vytížení soudu trvat mnoho měsíců.
Otrava Bečvy se stala koncem září 2020 tehdy neznámá látka otrávila prakticky veškerý život v řece od Valmezu až po ústí Moravy, kde naštěstí koncentrace jedovatých látek již klesala. Vyšetřování ukázalo, že šlo o kyanidy.
Zatímco se soud začíná probírat žalobou, určité pochybnosti o správnosti vyšetřování přetrvávají až dodnes. Nedávno jsme informovali, že NSS se chystá postup vyšetřování znovu prověřit. Více si můžete přečíst v článku zde.
ČRS zarybňuje a udržuje systém chyť a pusť
Za rok a půl odvedli členové a funkcionáři ČRS obrovský kus práce. Ztracená rybí populace se sice obnoví až po mnoha letech. Přesto již nyní vidíme výsledky intenzivní práce na znovu zarybnění Bečvy.
Zejména některé MO na Moravě situaci výrazně pomohly operativním odchovem reofilních druhů ryb. Nemalou pomocí se stala i sbírka na Bečvu, která vybrala jeden a tři čtvrtě milionu korun. Příspěvky sem chodili nejen od jednotlivců ale také od firem a spolků prakticky po celé naší republice.
Z důvodů opatrnosti pak na revírech Bečvy stále platí režim chyť a pusť, jelikož stále probíhá průzkum koncentrace škodlivých látek v rybím mase.
Buďte první kdo přidá komentář