Zákaz pouštění velkých amurů a zrušení K70 na olomouckých revírech

podložka na ryby a zákaz pouštění velkých kaprů

Poslední dekáda se nesla ve znamení masového zavádění tzv. K70 a dalších úpravách rybářského řádu umožňující vznik početné obsádky trofejních ryb. Již několik let ale slyšíme i kritické hlasy poukazující na jednostrannou zaměřenost stávajícího způsobu hospodaření. Nyní se ale něco mění. Státní instituce nejsou se současným stavem spokojené a objevují se první dva revíry, kde dokonce začíná platit zákaz pouštění velkých amurů zrušení hájení velkých kaprů.

Nejdřív povinně ChaP, nyní zákaz pouštění velkých amurů a zrušení K70

Čtete správně, objevily se dva revíry, na nichž se K70 mění rovnou na zákaz pouštění velkých kaprů a amurů.

O novince nám na messenger píše náš známý Standa Mrhal z Přerovska: “Za ty roky tam vyrostlo hafo velkých ryb, a ted to budeme muset všechno zmasit?”

Podle rybářského řádu to vypadá, že ano. Nejde však o iniciativu členů ani funkcionářů ČRS. Situace se týká dvou konkrétních revírů olomoucké organizace Českého rybářského svazu. Na ně vychází dodatky k rybářskému řádu. Konkrétně jde o revíry:

  • Poděbrady 1A – 471 116
  • Chomoutov 1A – 471 030

Na těchto vodách hospodaří Český rybářský svaz, pronajal si je však od jiného subjektu. Tím není nikdo jiný než státem řízená Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky, s níž mají tamější rybáři nájemní smlouvu, jež jim umožňuje revíry využívat.

Státní agentura ale má své páky, jak hospodaření ovlivnit a to právě učinila v poslední době pomocí úpravy smluv. AOPK vnímá negativně, že na obou zmíněných lokalitách dochází k radikálnímu zhoršení kvality vody.

Cílem je snížit obsádku velkých nedravých ryb

Vlastním šetřením agentura dospěla ke zjištění, že zhrošující se kvalitu vody negativně ovlivňuje zejména nevhodná obsádka ryb. Skládá se totiž zejména z kaprů vířících usazeniny a také amurů, kteří požírají vodní rostlinstvo, což samočistící schopnost vodní nádrže ještě snižuje.

Zákaz pouštění velkých kaprů kvůli kvalitě vody
Ilustrační foto

Za poslední 3 roky například prakticky vymizela veškerá vodní vegetace. Na Chomoutově se dokonce začaly objevovat také sinice. V předcházejících letech přitom voda byla velmi čistá a bez zbytečného obsahu živin, jelikož je z vody odčerpávaly právě vodní rostliny

Agentura tak nastavila nová pravidla, která v podstatě jdou proti trendu, jenž na svazových vodách začínal panovat za poslední roky. Otázka je, jak moc to rybáři zvládnou dodržovat a co se stane, když ke zlepšení kvality vody nedojde. AOPK proti rybářům sice možná nic nemá. Její zájem je ale obnova kvality vody a případná další omezení výkonu rybářského práva se vyloučit nedají.

Podívejte se na kompletní tiskovou zprávu AOPK

7 Comments

  1. konečně dali za pravdu našim dědum kteří tvdily že kapr 70 nema co dělat ve vodě že jen škodí

  2. Zlodeji schovani za kulate razitko. Ochranari? Ani jednou nesli pozbirat odpadky. Udelat prorezavku, pozbyrat uhynule ryby,umravnit mladez nici stromy a kere.to vse delal svaz.A mimochodem na prvnim jezere chybi uz jen kolotoce. Ty kvalito vody. Kazdy rok se berou vzorky a kraj se naparuje nejlepsi vodou.

  3. Dobrý den. Nemusíte se mnou souhlasit,ale situace na rybnících začíná být zlá, nejsou okouni, cejni, a jiné plevelne ryby. Kdyby jste nepouštěli tolik Amuru do našich revíru bylo by okounu a jiných ryb tak jako tomu bylo kdysi. Na jaře kdy se vytirají ryby, žaby kladou vajička, začíná růst vodní tráva, vše vyžere Amur. Kdyby byla v rybníce tráva, měli by problém s lovenim ryb i kormoráni, vydry. To je muj názor na amura. Hezký den, Miroslav Lipowski

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.