Přívlač po Silvestru na svazovce? Vyražte do Středních Čech!

Okoun ulovený na přívlač
Okoun říční, Foto: Aktivni-rybolov.cz

Blíží se konec roku. Kromě papírování s povolenkami to znamená jednu věc, začíná hájení dravých ryb a tedy i zákaz lovu na přívlač. Pro ty, kteří nebudou vláčet na pstruhových vodách to znamená více než půlroční půst nebo šanci se věnovat něčemu jinému.

Pstruhaři se dočkají již v půlce dubna, ale i tak je to dlouhá doba. Můžete si zajet na soukromák, kde se chytá vláčka nonstop. Nebo zkusit navštívit svazové revíry, které jsou vláčkařům otevřené i po Novém roce.

Že takové revíry nejsou? Ale jsou, není jich ovšem mnoho a nejsou všude. Dá se říct, že svazová přívlač v období leden – červen probíhá téměř výhradně ve středu Čech.

Tip: Můžete si přečíst také náš článek o celoroční přívlači z roku 2020. 

Zimní a brzce jarní přívlač ve Středních Čechách

Středočeští rybáři provozují několik revírů v tzv. kombinovaném režimu, kdy od jara do podzimu je revír mimopstruhový a od určitého data na podzim do určitého data na jaře pstruhový (V každém období jiné číslo revíru!!). S tím souvisí i možnost lovu na přívlač a umělou mušku. Vzhledem k zimnímu období je příjemné, že ČRS pravidelně informuje o stavu vody (zamrzlá/nezamrzlá). Nehrozí tak příliš, že přijedete zbytečně.

Tyto plochy jsou úředně vedené jako provozovny chovatele ČRS, z. s., Středočeského územního svazu. Jde tedy o produkční rybníky na nichž ČRS umožňuje lov svým členům na základě povolenky, pověření k odlovu a placené místenky.

Pro pstruhovou přívlač tak potřebujete mít P povolenku, na internetu si stáhnout pověření a odeslat rezervační SMS. Podrobnosti a ceny najdete na webu SUS.

Poté již můžete na revíru bez potíží lovit. Nasazuje se většinou duhák nebo siven. Případný úlovek dravé ryby je nutné okamžitě vrátit do vody. Dohled RS nad těmito revíry je poměrně intenzivní a případný narušitel pravidel rychle přijde o své pověření a tím o možnost na revíru lovit v budoucnu.

Revíry s P režimem pod kuratelou Středočeského územního svazu:

MLYNAŘICE 3 – DVORCE, jako P revír 413 995

Rybník u silnice mezi obcí Dvorce a Lysou nad Labem

Pstruhový režim začíná 1.11 a končí 31.3.. Cena místenky činí 50 Kč.

BOŽKOV. jako P revír 413 998

Rybník poblíž Mnichovic, kousek pod D1, která zde ale nemá sjezd. Božkov má P režim ve stejném období jako Dvorce i stejnou cenu pstruhové místenky. Nezapomeňte se ale podívat před lovem na web rybářů, kromě stavu hladiny se dozvíte i aktuality a přesné znění SMS kódu, který se pro každý revír liší.

*Na Božkově existuje teoretická možnost zimního lovu na dírkách, což musí ČRS SÚS výslovně vyhlásit na svém oficiálním webu. V opačném případě se to z důvodů bezpečnosti nesmí.

Nemáte P povolenku? Vláčet můžete na Pískové Lhotě

Revír Písková Lhota je velmi populární. Také sem se vysazují dravé ryby a pstruzi. Na rozdíl od předchozích dvou revírů vám tady stačí mít jen mimopstruhovou povolenku (středočeskou územní, CS nebo celorepublikovou).

Pro lov lososovitých ryb přívlačí a na umělou mušku se vyhrazuje období leden – únor. V tuto dobu zde nesmí chytat žádní bobkaři, kapraři ani plavačkáři a zkrátka ani jiní rybáři než ti s vláčecím nebo muškařským prutem.

Pro přívlač zde ale platí poměrně přísné předpisy. Namátkou:

Záměrem je samozřejmě zacílit lov na salmonidy a nechat na pokoji dravinu. To se i přes pravidla ne vždy podaří a tak musíte hájené ryby okamžitě pustit zpět. Pískovna je však pstruhem zásobováná poměrně intenzivně a není nouze o pěkné ryby. Revír to ale je poměrně rozsáhlý a ne úplně snadný.

Možnost lovu na přívlač: leden – únor

Cena místenky: 100 Kč (r. 2022)

Zimní a jarní přívlač na běžných MP revírech

Naprosto legálně a bez jakýchkoliv příplatků si mohou všichni držitelé platných povolenek zachytat na dvou revírech spadajících pod pražský územní svaz. Tyto revíry jsou přístupné rybářům ze všech organizací ČRS zapojených do společného rybolovu (ne SHMO), kteří mají platnou povolenku a rybářům z MRS, kteří mají nejdražší verzi povolenky tzv. celorepublikovou..

Vláčí se zde celý rok prakticky bez jakýchkoliv omezení stran použitých nástrah nebo přívlačových technik. Zkrátka jako během běžné vláčecí sezony. Použít můžete dokonce plavidlo. Jde o tyto revíry:

  • Vltava 7
  • Vltava 9 (Přehrada Štěchovice)

Revír Vltava 7 nad Prahou

Vltavská sedmička začíná na hranicích Prahy, hned nad soutokem s Berounkou. Pokračuje hlubokým údolím až do Vraného. Zde mohou dokonce lovit držitelé MP i P povolenek. 

Nevýhoda těchto revírů spočívá v tom, že zde nejsou žádné ryby, tedy skoro. Rybářský svaz sem nasazuje pravidelně kapry. Občas také duháky a siveny. Po nasypání je chytání pěkné, pokud není nasypáno, tak je situace horší.

Zejména na Vltavě 7 ale není vyloučeno skoro nic, můžete mít štěstí a chytit hezkou štiku. Většina rybářů z okolí vám potvrdí, že občas se štěstí unaví a po několika plonkových vycházkách se na nástrahu pověsí alespoň okoun nebo tloušť. 

Sedmička je těžká voda. Koryto je úzké a tedy poměrně hluboké a rychle proudící, což se násobí při upouštění vody z Vltavské kaskády (upouští se skoro pořád). Pokud ale budete mít větší štěstí, tak může přijít candát nebo dokonce sumec či bolen. Všechny dravé ryby se zde s určitou pravidelností na přívlač loví, daní jsou ale hodiny bez záběru a trhání nástrah.

Vltava 9 – přehradní nádrž Štěchovice

Devítka zahrnuje komplet celou Štěchovickou vodní nádrž, která je od Prahy již vcelku daleko, zde platí klasicky jen MP povolenky.

Vltava 9 je revír s přívlačí po celý rok

Štěchovice jsou ještě složitější. Jejich hlavní výhodou je krásná a divoká příroda s trampskou romantikou osady Ztracenka a zaniklých Svatojánských proudů, kterou kazí jen kvičící influenceři, fotící se nahoře na vyhlídce Máj.

Pokud ale neuklouznou a nespadnou až dolů, tak vás mimo turistickou sezonu téměř nic nevyruší. Jen s oteplením ožívá ruch na skalní turistické stezce a provoz rychlých lodí po hladině.

Přívlač na Štěchovicích
lŠtěchovice jsou možná nejhezčí revír v okolí Prahy. Mimo sezonu tu je dost klid a můžete vláčet celoročně bez omezení.

Štěchovice jsou krásné ale jde o těžší revír než sedmička. Hodí se mít loď. Ze břehu má smysl chytat jen po vysazení granuláčů na konec nádrže, hned pod slapskou hráz.

Břehy jsou, hlavně blíž Štěchovicím, strmé, skalnaté a zarostlé. Voda navíc lítá o desítky centimetrů nahoru a dolů protože Štěchovice jsou vyrovnávací nádrž pro Slapy. Ty střídavě valí vodu a naopak zahrazují výpustě tak, že z toho musí být každá ryba ve Štěchovicích úplně tumpachová.

Říká se, že hlavně v létě je spodní voda ze Slap naprosto bez kyslíku, což na aktivitě ryb ve Štěchovicích dvakrát nepřidá. V zimě by to ale nemuselo tolik vadit neboť ke stratifikaci (úbytku kyslíku z hloubek) dochází v teplém období roku. O zajímavých úlovcích z Vltavy 9 ale není v posledních letech ani vidu ani slechu, a to se tam dokonce konávaly rybářské závody.

Daleko rozumnější se ukazuje pořádání závodů na sousedních Slapech, které jsou větší a statisticky se tam uloví tak 100 x až 1000 x více dravců. Přívlač ovšem na Slapech probíhá už klasicky dle běžného RŘ, tedy od poloviny června do konce roki.

Sumáře nějaké ryby ukazují, moc jich ale není

Dá-li se věřit oficiálním sumářům z odevzdaných povolenek, tak se na Vltavě 9 počet přisvojených dravých ušlechtilých ryb každoročně pohybuje v nižších desítkách kusů na každý druh. Mnohé roky jen do 20 – 30 ks, a to na celý revír o rozloze 70 hektarů.

Ať tak či tak, toto jsou jediné dva revíry, kde si na MP v Česku zavláčíte celý rok. Všude jinde jde buď o soukromé vody nebo svazovky s prodlouženou ale stále omezenou vláčecí sezonou a drobným poplatkem za reservé.

4 Comments

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.