Candát je ryba tajemná. Na rozdíl od štiky, je možné jeho přítomnost na revíru vůbec nezaznamenat. Zejména na přívlač na něho musíme přímo cílit, jinak jsou úlovky spíše náhodné. Míst, kam na candáty je v Česku plno, věděli jste ale, že drtivá většina ulovených candátů pochází z několika málo revírů?
Je tomu opravdu tak, pokud se tedy dá věřit oficiálním statistikám rybářského svazu. Dle názoru naší redakce, je však candátů uloveno ve skutečnosti více. Candát má bohužel smůlu, že ho téměř nikdo nepouští a mnohé ryby se nepíšou. Vzhledem k slabé hustotě kontrol rybářské stráže se jich hodně odloví i během hájení. Taková ryba se samozřejmě nedostane do statistik. Je vlastně zázrak, že na mnohých revírech i přes obrovský tlak na candáta tento druh prosperuje.
Kam na candáty – údolní nádrže
Ze všeho nejvíce se candátům daří na velkých přehradách. Výhodou je zde relativně široká potravní základna, dostatek prostoru i relativně větší šance nedostat se na háček. Na malém rybníku candát těžko uniká rybářským nástrahám.
Candáti na Lipně
Jako první samozřejmě musíme zmínit candátí legendu. Lipno několik desítek let drželo absolutní prim v úlovcích této dravé ryby. Obrovská vodní plocha v Pošumaví, která stavbou lipenské nádrže vznikla, se podobá skandinávským jezerům. Leží ve vysoké nadmořské výšce, díky čemuž je relativně chladná, čistá a dobře okysličená. Ne nadarmo se zde dříve hojně vyskytoval severský síh.
Takové prostředí ale vyhovuje všem dravcům. Naleznete zde pěkné okouny, štiky a samozřejmě candáty. Uloví se zde i pěkný sumec, který zde ale nemá takové podmínky jako jinde.
Lipno je bohužel první nádrž, kde bylo vědecky dokázáno, že populaci candáta zdecimoval člověk přílišným rybařením. Výzkumy odborných institucí jasně prokázaly, že na vině úbytku candáta je tzv. přelovení. Naštěstí se díky zavedeným opatřením stav candáta za posledních cca deset let zlepšil. Na dodržování rybářského řádu navíc dohlíží také profesionální rybářská stráž.
Čtěte také: Rybaření na Lipně
Candáti na dalších nádržích vltavské kaskády
Zdá se, že Vltava candátům obzvláště chutná. Velmi dobré výsledky totiž vykazují i dvě další velké přehrady na tzv. „Vltavské kaskádě“. Charakterově to jsou velmi rozlehlé nádrže s hloubkou dosahující až sedmdesáti metrů. Plusem pro candáta je, že v podstatě celé přehrady jsou zařízlé ve skalních údolích s tvrdým podložím, množstvím zátok a přítoků. Rybářský tlak zde je enormní, rozptýlí se ale na značnou plochu nádrže. Vždyť jen vzdutí Orlíku směrem proti proudu Vltavy dosahuje délky téměř sedmdesát kilometrů. S otavskou částí máme, díky členitosti zátok, k dispozici stovky kilometrů břehové linie.
Candáti na Orlíku
Úlovky candáta na ÚN Orlík:
- 2015 – 6628 ks
- 2016 – 3123 ks
- 2017 – 9172 ks
- 2018 – 7339 ks
- 2019 – 6321 ks
*Zdroj: Český rybářský svaz
Revír Vltava 16-19 (Údolní nádrž Orlík) patří přímo radě Českého rybářského svazu. Nespadá tedy pod žádnou místní organizaci ani územní svaz ale hospodaří na něm nejvyšší „velení“ přímo z Prahy. Na tento revír nepotřebujete ani celosvazovou povolenku neboť Rada umožňuje rybolov rybářům ze všech územních svazů. Následkem toho je samozřejmě velký tlak, který je však kompenzován zarybňováním.
Zejména v létě ale budete chytat mezi davy rekreantů. Vzhledem k charakteru krajiny je každý rovnější flek obsazen kempy, kotvišti plavidel nebo jiným soukromým pozemkem. V okolí vyhlášených letovisek se to pak hemží motorovými čluny a dalšími rušivými elementy. Ten pravý rybolov na Orlíku nastává až na podzim.
Míst, kam na candáty na Orlíku je mnoho. Skalnaté útesy a podvodní zlomy lemují téměř celé pobřeží. V říjnu, až vypadnou turisti, si sezeňte loď a projeďte se podél skal a opuštěných zátok. Odměnou vám budou nejen candáti ale i slavní okouni, kteří na Orlíku dorůstají solidní délky.
Lov candátů na Slapech
Menší bratr orlické přehrady je též dobrým revírem pro lov dravců. Vlastníte-li pražskou povolenku, pak jsou Slapy místem číslo jedna, kam na candáty.
Na Slapech hospodaří územní svaz hlavního města Prahy, pro nějž jde s tisíci hektary o největší revír. Počet ulovených candátů každoročně přesahuje tisíc kusů, což z něj dělá jeden z nejlepších revírů v republice. Charakterově se jedná o podobnou vodu jako Orlík.
Vzhledem k blízkosti Prahy je zde však poněkud větší tlak, zejména v části přiléhající k hrázi je lov ze břehu silně omezen. Přehrada je v těchto místech spíše parkovištěm lodí s různými oplocenými pozemky. Nejlepší je tak opět vyjet na vodu, ke strmým břehům, kde ještě panuje relativní klid.
Rybářský tlak je ze břehu enormní. Zejména místa okolo Živohošti a cholínského mostu jsou velmi profláknutá. Díky utrženým vlascům je zde přívlač složitá i z lodě. Dá se tak říct, že všechny větší přehrady přejí hlavně rybářům, kteří mají možnost na lodi vyplout někam dál od civilizace.
Candáti na Labi a dalších větších řekách
Kam na candáty pokud nebydlíte blízko velké přehrady? Poměrně velké množství candátů se vyskytuje na větších řekách. Zejména na velmi oblíbeném Labi. Najdete je ale hojně i na Vltavě, Moravě a Ohři.
Na regulovaných tocích je však hledání ryb vždy komplikované. Vyskytují se pod jezy či u větších mostů. Díky jednotvárnému charakteru regulovaných řek ale často candáta budeme hledat velmi těžko. Jámy se mohou vyskytovat různě po celém toku a jejich znalost je základ úspěchu. Průzkum řeky bývá navíc vykoupen obrovským množstvím utržených nástrah. Pokud ale nějaká dobrá místa poznáte, pak můžete candáty lovit s poměrně pravidelnými úspěchy.
Související články:
Jak chytat štiku na wobler, účinné techniky pro tvrdé nástrahy
Lowrance Echolot Elite FS 9 se sondou Activeimaging 3v1: nyní s větší baterií a nabíječkou ZDARMA
Začít přívlač je nejlepší při lovu okounů
Buďte první kdo přidá komentář