V kaprařině je důležitá spousta věcí, od taktiky, výběru místa až po způsob prezentace nástrahy. S tím úzce souvisí problematika návazců, kterých existuje snad několik desítek. TOP návazce na boilies, které jsou nejoblíbenější vám představíme v následujícím textu.
Návazce určují způsob prezentace nástrahy, správnou volbou vaší montáže můžete ovlivnit radikálně výsledek celého lovu. Ostatně, v mnohých případech volíte montáž s ohledem na konkrétní podmínky vašeho lovného místa. Dnešní kaprařina je plná anglických názvů, což je pochopitelné, neboť Anglie je kolébkou dvou světově nejpopulárnějších rybolovných metod a sportovního rybaření vůbec.
Nejprve Britové vynalezli klasické muškaření, poté přišli s plavanou na anglické splávky. V šedesátých až osmdesátých letech začali cíleně lovit velké kapry. Však nejeden český kaprař v dětství hltal knížku o lovu velkých kaprů od A. Baileyho. Z angličtiny přišlo samo slovo boilies, což doslova znamená vařené kuličky. Co se týče montáží, tak si zapamatujte slovo “Rig”, to znamená montáž.
Top návazce na boilies, neboli ty nejlepší “rigy”, které používají úspěšní kapraři jsou například tyto:
Zig Rig je montáž pro lov ve sloupci
Začneme hned s montáží zvanou Zig Rig. Mnozí rybáři ji dobře znají. Začátečníky ale může trochu překvapit. Zig Rig je totiž taková podivná kombinace položené, při níž často chytáte až u hladiny. Za určitých dnů, hlavně v létě to je naprostá bomba.
Jak Zig Rig funguje? Je to v podstatě montáž na položenou, která má ale dlouhý návazec. Dlouhý v tomto případě znamená opravdu dlouhý, mnohdy až několik metrů, což je velmi zajímavé, když se s tím pokoušíte nahodit.
Olovo v závěsce leží na dně a nad ním trčí návazec s kuličkou, což je pěnová pop-upka navoněná nějakou esencí a dipem. Případně kukuřice doplněná pěnovou nadnášečkou. Zig Rig vzhledem k délce návazce vyžaduje bud tenčí vlasec, který nebude příliš těžký nebo speciální plovoucí monofil. Váha dlouhého návazce by mohla potopit i pěnovku. Těžký fluorocarbon tady asi nepoužijete.
Nástraha se umísťuje pokusně – musíte hledat hloubku, v níž kapr nebo amur bere. Často se chytý jen několik desítek cm pod hladinou, i když je na místě několikametrová hloubka. Zig Rig patří mezi top návazce na boilies hlavně pro léto, kdy jsou ryby u hladiny a nebo tam, kde v létě vzniká skočná vrstva (ostrý přechod, kdy od určitého hloubky ke dnu již není kyslík) a je nutné chytat nad ní.
Chod Rig je montáž pro lov v bahně nebo na trávě
Další montáž se specifickým použitím je Chod Rig, která se používá v lokalitách s hlubokým bahnem či na revírech s travnatým porostem na dně. Jde vlastně o adaptaci helikoptéry, která se přizpůsobuje výše zmíněným podmínkám. Chod Rig trochu ztrácí na popularitě vůči jiným montážím, při správném použití to však může být ideální řešení pro komplikované revíry.
Nastražení na panáčka
Ve světě mu říkají Snowman RIg, tedy sněhulák. U nás se drží nazev na panáčka. Možná to bude tím, že tuto montáž používali již první “boilisáci” v devadesátých letech a název se dochoval v českém ekvivalentu.
Spočívá v použití dvou kuliček na jednom vlasovém přívěsu – jedné potápivé a druhé plovoucí, dnes často v kombinaci spíše s pěnovou pop-up kuličkou. Velice dobře se panáček kombinuje s PVA, kterým můžete zakrmit okolí montáže. Používá se na dně bez hlubokého bahna či travin.
Mezi top návazce na boilies patří samozřejmě Ronnie Rig
Nezmínit Ronnie Rig by byla velká chyba, neboť jde o evergreen, který vidíte na prutech kaprařů již mnoho let. Jde o montáž, která umožňuje nástraze prakticky neomezeně rotovat kolem háčku. Můžete se také setkat s názvem Spinner Rig nebo 360tka, od kterých se však Ronnie v drobnostech liší.
Princip použití je jednoduchý, tento návazec umožňuje snazší zásek, kdy háček sedí v koutku nebo v dolní části tlamky. Důležité je ovšem nejen uchycení nástrahy přes obratlík s kroužkem k háčku ale i samotné upevnění háčku kloubovým spojem pomocí speciálního obratlíku. Jako návazcový materiál pro Ronnie Rig se v posledních letech využívá nejčastěji fluorocarbon, můžete tam ale dát také měkkou šňůru.
Buďte první kdo přidá komentář