Na cívkách přívlačových navijáků dominují pletené šňůry. Za určitých okolností má ale klasický monofil své výhody. Jak silný vlasec na přívlač koupit a kdy jej upřednostnit před šňůrou?
Mám doma vcelku slušnou sbírku rybářských časopisů zhruba od začátku devadesátých let. Zejména tehdejší Kajman se přívlači věnoval velmi intenzivně. To ještě byla doba, kdy u vláčkařů všech úrovní dominoval naopak právě vlasec.
Žádná pletenka ani nanofil. Prostě klasický vlasec s relativně velkou průtažností (průměrně cca 12 až 18 %, dle výrobce a typu). Na to tehdejší autoři článků chytali všechny dravce od okouna, přes candáty a štiky až po sumce. Dnes v podstatě nepředstavitelné. Málokdo půjde lovit například candáty s gumou na vlasci nebo na sumcovláčku bez šňůry. Vysoká pevnost v nízkém průměru a nulová průtažnost má velké výhody.
Tip: Fox Rage Flurocarbon – speciál vlasec na přívlač
Zdálo by se tak, že vlasec v přívlači nemá budoucnost. Není to ale pravda, jsou disciplíny, kde se uplatní stále. Například:
- Pstruhová přívlač
- Ultralehká vláčka
V obou případech lze samozřejmě použít také tenkou pletenku. Na pstruhovou přívlač v běžných podmínkách malých českých toků ale velká část lovících oceňuje například průtažnost, která pomáhá tlumit výpady ryby. O nižší ceně vlasců oproti kvalitním šňůrám ani nemusím mluvit.
Stejně tak můžete vlasec použít na UL vláčku při lovu okouna, jelce a dalších menších ryb. Třeba jen proto, že vlasec je výrazně levnější než kvalitní jemná šňůra, kterou je mnohdy nutné doplnit kusem návazce právě z vlasce nebo fluorocarbonu kvůli otěru například o kameny atd.
Hlavní výhody vlasce:
- Dostupná cena
- Dobré odolnost proti otěru u běžných monofilů
- Tlumení výpadu ryby
- Příjemnější chytání v mrazu
Jak silný vlasec na přívlač tedy vybrat?
Pokud hodláte použít vlasec na vláčku, tak základní otázkou je právě průměr. Barva kupodivu nehraje skoro žádnou roli. Mnozí závodní vláčkaři loví na zářivě barevné vlasce a ničemu to nevadí.
Rozhodnout se ještě můžete mezi běžným vlascem a fluorocarbonem. Ten je ve vodě nenápadnější (to ale opravdu nemusí hrát tak velkou roli), odolnější proti otěru a má menší průtažnost (což může být výhoda i nemusí).
Nejčastěji se nyní vlasce užívají pro jemnější druhy přívlače. Z toho plyne výběr průměru. Čím tenčí vlasec, tím vyšší úspěšnost lovu. Nesmíte to ovšem přehánět a sestavu poddimenzovat.
Na běžné pstruhovky a menší MP vody postačí průměr vlasce 0,12 – 0,15 mm. Slabší průměr volím při čisté vodě. Naopak v létě používám poctivou patnáctku, jelikož voda bývá zašedlá nebo lehce kalná.
Osobně už vyšší průměr na přívlač nepoužívám – z jednoduchého důvodu, dál už je to práce pro pletenou šňůru.
Pokud bych si ale měl vzpomenout staré časy začátku tisíciletí, na MP vodě jsem používal průměry kolem 0,18 – 0,22 mm, což byl tehdy takový kompromis pro lov okounů a menších štik.
S velkými woblery jsme ale nikdy nešli u vlasce pod 0,25 – 0,28 mm. Z dnešního pohledu to je síla, protože šňůra nám umožňuje použít průměry výrazně nižší a se stejnou, ne-li vyšší pevností v tahu.
Buďte první kdo přidá komentář