Vábnička je magický kousek dřeva, ke kterému někteří sumcaři vzhlíží téměř s posvátnou úctou. Však jich taky k vodě vozí několik různých typů a pečlivě je vybírají pro každou situaci. Podobně uctivé zacházení s kusem dřeva uvidíte už jen u dirigentů vídeňské opery nebo u kouzelné hůlky Harryho Pottera.
Zacházet s vábničkou chce trochu grif, je to ale vlastně celkem snadné neboť vyloudit správný tón se za chvíli naučí každý. Úspěch při lovu na vábničku ale zdaleka nezáleží jen na zvuku, který při něm vábnička vytváří. Je to kombinace mnoha faktorů a chybovat zde můžete stejně dobře jako př každé jiné technice lovu.
Do začátku jedna vábnička bohatě stačí
Reklamní masáž v sumcařině funguje skvěle, něco o tom víme i my v redakci. Rozhodně ale neplatí, že musíte mít X typů vábniček vždy sebou. Sumci je celkem dost jedno jaký typ vábničky používáte, pokud s ní dokážete dobře pracovat. Samozřejmě jim může určitý typ zvuku imponovat v určitém období více, ale dle mých zkušeností je hledání příčiny nebraní sumců v špatné vábničce nefunkční přístup, který odvede pozornost od důležitějších věcí.
Pro mě je důležité, aby se mi s vábničkou dobře pracovalo a moc mě nebolela ruka. Jakmile jsem na dobrém místě, dělám všechno jak se dělat a sumci jsou aspoň trochu aktivní, tak se určitě nějaký pověsí.
Pořiďte si nějakou pěknou vábničku, která se vám bude líbit a bude se hezky držet. S ní pak můžete laborovat na různých typech revírů. Zachytáte si určitě na mělčích vodách jako Labe i na přehradách s hloubkou přes padesát metrů jako Orlík nebo Slapy. Vážně nejde říct, že určitý typ vábničky bude vyloženě vhodný například na řeku a jiný na stojatou vodu. Je to o způsobu vábení. Časem možná budete mít vábniček víc ale třeba proto, že s jednou se vám lépe vábí z gumového člunu a jiná lépe sedí v ruce například, když jedete s kamarádem na jeho motorovém člunu, to je můj případ.
Tip: přečtěte si některé články o echolotech:
Rybářský echolot – velký článek o sonarech
Vábení na profláknutých místech
Svoje místa na vábničku málokdo prozradí, stačí se ale v sezoně chvíli motat podél vody a máte jasno. Na oblíbených revírech si všechno lehce vypozorujete protože lov s vábničkou těžko utajíte před veřejností v okolí.
Ve výsledku se pak o zajímavých místech ví široko a daleko v okolí. Vzniká obrovský tlak. Téměř každý jako první věc projede tyto fleky.(klasicky jámy na řece, zatopené stavby nebo stará koryta na jezerech). Většinou jsou totiž nejproduktivnější. Neznamená to ale, že kdekoliv jinde o sumce nezavadíte.
Když to nebere, zapněte motor a odjeďte někam dál. Sumec vás může překvapit n spoustě nečekaných míst. S echolotem navíc máte vždy jasno, zda je pod vámi nějaká zajímavá struktura na dně nebo se dokonce za vábničkou zvedají ryb.
Špatný čas na špatném místě
Na ryby se chodí v různé doby. U nás nejčastěji podle povolené doby lovu. Ne všude je 24ka a tak se na sumce chodí zejména brzo ráno či pozdě večer. Tady dost záleží na preferenci rybáře, někdo prostě nevstane a jde na sumce jen večer. Tyhle stereotypy někdy vedou k omylům, že sumci neberou.
Dle nejrůznějších vědeckých studií se však biorytmy sumců dost mění. Ačkoliv jde o nočního dravce, tak mnozí rybáři jej úspěšně loví během dne. Aktivita sumců může vzrůst třeba se zvýšením průtoku po bouřce, změnou počasí a větru na větších vodních plochách a ovlivňují je taky migrace ryb například na podzim. Na začátku sezony se sumci ještě mohou třít a nebrat vůbec.
Nepodléhejte iluzi, že sumec vůbec nebere. Zkuste nejen jiná místa ale i jiné denní doby.
Největší nervák jsou zvedající se ryby, které nevezmou nástrahu. Když vůbec nic nefunguje, tak může pomoci právě změna času. Ryby máte víceméně lokalizované pomocí echolotu, tak zkuste na stejné místo zajet v jinou dobu. Místo rána třeba večer, nebo klidně odpoledne pokud přichází to pravé sumčí počasí.
Jak bušit vábničkou do vody
S frekvencí úderů to moc nepřehánějte a dělejte alespoň krátké pauzy 1 – 2 vteřiny. Délku pauzy můžete samozřejmě zkoušet různou.
- Tekoucí voda – čím rychleji se pohybujete s proudem, tím rychleji jdou údery vábničky za sebou, ať má sumec čas reagovat.
- Stojaté vody – zde má ryba víc času a můžete si dovolit delší pauzu
- Vábení zkuste trochu oživit – například 3 údery za sebou s kratší pauzou, poté delší pauza a 2 údery, následované například 4 údery v kratších intervalech, jednoduše řečeno: vyvarujte se stereotypu
Buďte první kdo přidá komentář