Lov kapra je věda. Ať mi nikdo neříká, že je nějaká jiná lovná metoda, comá tolik variant a taktik jako hon za velkými kapry. Montáže na kapry jsou klíčový element našeho snažení. Jejich správným použitím můžete nachytat spoustu ryb tam, kde jiné přístupy selhávají na plné čáře.
Co to je montáž
Montáž je vlastně vše, co dáváme na konec vlasce. Tím jak to navážeme, se ovlivní způsob prezentace nástrahy a řada dalších faktorů. Montáže na kapry sestávají nejčastěji z těchto věcí:
- Návazcová šňůra – například olověnka, šokovka atd.
- Olůvko
- Háček s vlasovým přívěsem
- PVA sáček
- Drobná bižuterie – zarážky, kroužky, rovnátka
Různým nakombinováním těchto serepetiček jde vytvořit spoustu naprosto odlišných montáží. Pojďme se podívat na ty nejoblíbenější.
Montáže na kapry s PVA sáčky
Klasické PVA sáčky jsou velmi jednoduché na použití a umožní vám dopravit krmení společně s nástrahou na jedno místo. Fungují univerzálně za většiny podmínek a vždy nějakého kapra pomohou chytit.
Montáž s PVAčkem patří mezi nejjednodušší. Stačí klasické průběžné olovo, zarážku a krátký návazec do 15 centimetrů.
Hlavní výhodou použití PVA sáčku je ovšem univerzálnost. Jdou použít na prakticky všech typech vod a na libovolnou vzdálenost. Pomáhají například i na bahně nebo v místech, kde je dno zarostlé trávou a obyčejná montáž se ztrácí. Sáček zabrání propadnutí montáže po náhozu a pokud používáte plovku, tak nástraha bude dobře prezentovaná i v takovém marastu.
Ronnie Rig – oblíbená montáž současnosti
Asi každý už o Ronnie Rigu slyšel, zmiňoval ho i Karel Nikl v jeho letošní online show. Jde o montáž, která je též poměrně univerzální a můžete ji použít na mnoha různých místech. Věří se, že je obzvlášť účinná na opatrné a velké kapry. Již jsem viděl i videa, kde Ronnie Rig používali úplně jednoduše s pletenkou a PVA sáčkem, takže kouzlit se s tím dá velmi dobře.
Jak navázat Ronnie Rig klasickým způsobem
- Připravte si kousek smršťovací bužírky. Délku musíte odhadnout podle velikosti háčku, většinou potřebujete centimetr až 15 milimetrů. Bužírku navléknete na ramínko háčku
- Nasadíme obratlík na očko háčku. Než si začnete lámat hlavu, jak to udělat. Tak vězte, že je na to speciální obratlík s háčkem, který navléknete do očka a secvaknete.
- Natáhnete smršťovací bužírku aby přesahovala z ramínka až po střed obratlíku
- Bužírku ohřejeme například nad varnou konvicí
- Nyní je nutné navléknout mikro obratlík, na kterém bude závěs s nástrahou. Uděláme to přes špičku háčku
- Následně stejnou cestou navlékneme gumovou zarážku, jež nastaví rozmezí v němž bude mít boilies volný pohyb po ramínku. Většinou se nechá naproti hrotu
- Připevníme do mikroobratlíku přívěs s boilies a můžeme chytat
Nejvíce se osvědčuje klasický pop-up, který zvedá boilies nad dno. Volba návazce je na vás, někdo nedá dopustit na fluorocarbon jiný zase na měkký návazec. Nějakým způsobem funguje obojí a sami brzo přijdete na to, co vám nejlépe sedí.
*Také se doporučuje aby boilies na přívěsu nebylo příliš daleko od obloučku háčku.
Souhrn všemožných serepetiček a nic o logice věci. O co vlastně jde? Mít nástrahu na stejném místě, aby mi necestovala se směrem větru, proudem vody či přítažné síly zkrouceného vlasce a to v různé výšce ode dna nebo chcete-li hladiny. Dále využít logiky poznání , že ryby nasají potravu ( nástrahu) a s ní i háček, aniž by háček musel být ukryt v nástraze. Nástraha pak může být tuhá až tvrdá , nepodléhající deformaci při záseku a navíc háček nepronikne až do trávícího ústrojí ryby při pozdním záseku. Háček lze tudíž snáze uvolnit z tlamy ryby. Nebo je to jinak ? Kdo mi odpoví?