Zájem o rybaření vůbec neklesá, právě jde strmě nahoru. Informovanost o tom, jak funguje rybářský lístek ale trochu pokulhává. Často si ho pletou s povolenkou a netuší, že pro legální lov musíte mít oboje. Pojďme se na to podívat podrobně.
Tento článek je určen pro zájemce o rybaření, kteří zatím shání informace. Staří pardálové to znají a můžou zabít čas třeba v našem výprodejním katalogu rybářských obchodů;).
Jak funguje rybaření na řekách a vodních plochách v Česku
Naše krásná země oplývá množstvím řek, přehrad i rybníků. Rybníky jsou z valné části soukromé a pouze zlomek z nich patří pod rybářský svaz. U řek a potoků nebo přehrad je ale majitelem stát, potažmo tedy my všichni. Po „technické stránce“ tyto vody spravují podniky státních povodí (Povodí Ohře, Labe atd). Po stránce rybářské stát deleguje správu vodních ploch tzv. uživatelům revírů. Nebudeme zabíhat do podrobností. Stačí jen říct, že na 99 % těchto státních revírů hospodaří jeden ze dvou rybářských spolků, kterými jsou:
- Český rybářský svaz
- Moravský rybářský svaz (pouze jižní Morava)
Co to znamená?
Znamená to, že na českých státních revírech jsou potřeba k rybaření dva doklady:
- Státní rybářský lístek – vydávají městské úřady
- Povolenka k lovu – na základě předložení rybářského lístku vám rybářský svaz prodá povolenku na konkrétní revíry
Rybářský lístek je něco jako řidičák na prut
V tomto článku se budeme zabývat pouze rybářským lístkem. Ten sám o sobě neumožňuje chytat ryby. Je to jakási daň státu a také důkaz toho, že máte vykonány rybářské zkoušky.
Abyste mohli lovit, musíte si ještě koupit povolenku. Pokud tomu nerozumíte, tak si představte revíry jako dálnice. Abyste mohli jezdit musíte mít řidičák (rybářský lístek), pak teprve můžete sednout do auta za volant. Na dálnici ale ještě musíte mít známku (povolenka). Silnice bez dálniční známky zanedbáme, protože v ČR neexistuje revír, na němž lze chytat pouze s rybářským lístkem.
Lístek na třicet dnů můžete mít bez zkoušek
Poslední dva roky je situace s lístkem trochu složitější. Existuje věc, která se nazývá 30 denní rybářský lístek. Můžete zajít na úřad a koupit si ho bez jakýchkoliv zkoušek.
Nevýhodu to ale má celkem značnou. Jednak platí pouze měsíc, zatímco normální lístek můžete mít za tisícovku do konce života. Za druhé povolenka k tomuto lístku stojí několikrát více. Je to ale fajn možnost, jak si rybaření vyzkoušet ještě předtím, než se vrhnete na rybářské zkoušky.
Více o tomto tématu se dočtete zde
Rybářské zkoušky vám zlevní povolenku
Od nepaměti to funguje tak, že nový rybář musí složit zkoušku, aby mohl získat dlouhodobý rybářský lístek.
Kde a jak vykonat zkoušky?
- Zkoušky nových rybářů dělají Místní organizace nebo Pobočné spolky (Morava) rybářských svazů v konkrétních městech.
Kolik to stojí?
- To je různé – vždy se musíte zapsat jako nový člen svazu, platí se zápisné členské příspěvky a někde rovnou i brigády (mnohde ještě možné klasicky napracovat). Počítejte se vstupními náklady cca 2 – 3 tisíce jenom za to, že vás vezmou „do party“.
*Výše poplatků se liší nejen od regionu, ale i v rámci jednotlivých organizací. Dnes ale máte úplnou volnost výběru kam vstoupíte. Nevyhovuje vám rybářská organizace ve vašem městě? Klidně můžete vstoupit někde jinde.
Do budoucna je snaha všechny poplatky sjednotit. Je to ale těžké, neboť svaz sestává ze stovek malých organizací ve městech a obcích, přičemž každá z nich si dělá skoro, co chce (V mezích zákona a stanov svazu).
Z čeho se skládá zkouška na rybářský lístek?
Zkouška není nijak těžká. Kupodivu se vůbec netýká toho, jak chytat ryby. Jde v ní výhradně o znalost pravidel a různých nařízení. Okruhy jsou následující:
- Rybářský řád – povolené a zakázané metody lovu, doby hájení, míry ryb. Revíry a jejich rozdělení atd.
- Poznávání ryb – musíte umět poznat základní rybí druhy
Ke zkoušce se buď připravíte sami, nebo vás vyškolí přímo ve svazu. Bohužel, jsou organizace, kde k tomu mají čistě formální přístup.
Mimochodem, vyzkoušet si to můžete nanečisto přímo na webu ČRS v testu rybářských znalostí.
Mám hotovou zkoušku
Po vykonání zkoušky obdržíte lejstro, ve kterém se píše, že jste rybář. S tímhle papírem běžíte na městský úřad. Kvůli registru obyvatel můžete jít pouze na úřad v místě vašeho trvalého bydliště.
Tam vyhledáte příslušný odbor, kde vám úředník za poplatek vystaví modrou kartičku s vaším jménem, což je vlastně onen Státní rybářský lístek. Ještě před vstupem na úřad se musíte dobře rozmyslet, na jak dlouho lístek chcete. K mání jsou tyto možnosti:
- 1 rok – 100 Kč
- 3 roky – 200 Kč
- 10 let – 500 Kč
- Doživotní lístek (na neurčito) – 1000 Kč
*Děti, ZTP, důchodci a odborní pracovníci rybářství mají poloviční slevu
Jakmile máte rybářský lístek, už vám nic nebrání v tom zakoupit si jakoukoliv povolenku. Většina rybářů si samozřejmě kupuje roční.
Povolenky dělíme na pstruhové a mimopstruhové a ty se ještě liší v území, na němž platí. To je téma pro samostatný článek, který naleznete zde.
Buďte první kdo přidá komentář