Představovat candáta asi není potřeba. Všichni víte jaká nádherná ryba to je a že občas není snadné ho chytit. V dalším našem článku o přívlači se zaměříme na úplné začátečníky. Těm přijde vhod základní přehled toho, co je nutné znát pro lov candáta na gumu!
1. Výběr vybavení pro lov candáta na gumu
Nebudeme příliš zabíhat do podrobností výběru vláčecích prutů, navijáků a šňůr. Napsáno je o tom mnoho a hlavně se v dnešní době nedá příliš paušalizovat. Rybářské prodejny praskají ve švech od různých druhů výrobků, přičemž pro každou situaci najdete několik variant výbavy, kterou si můžete pořídit.
Omezíme se jen na pár základních tipů. Vrhací zátěž prutu závisí na váze používaných nástrah a tom budeme-li chytat v proudu nebo na stojáku. Více než 25 gramů na candáta brát nemusíme pokud chytáme na stojáku. Rychle tekoucí řeka může vyžadovat i dvojnásobek. Ve většině případů ale vystačíme s pruty pro „střední přívlač“.
Při lovu ze břehu uvažte koupi delšího klacku okolo 2,7 metru (levná varianta dlouhého vláčáku na přehrady je třeba Delphin Extaza, na velkou tekoucí řeku je fajnovejší Gunki Skyward Force). Dosáhnete s ním dál a budete mít i lepší kontrolu nad nástrahou na dně. Akce prutu by samozřejmě měla být rychlá.
Nejlepší kontakt s nástrahou nám zajistí pletená šňůra v průměru od 0,08 do 0,14 mm. Vlasec pro tento způsob lovu není příliš vhodný i když jinde má také svoje výhody. Neprůtažná šňůra přenese jakýkoliv záběr okamžitě do prutu. Přehled o překážkách na dně taky není na škodu.
2. Výběr nástrah, barev a způsob nastražení
Při lovu na gumové nástrahy máme více možností než se může z prvu zdát. Ve hře jsou hlavně různé způsoby nastražení.
- Jigová hlava – nejjednodušší způsob napíchnutí nástrahy na klasickou hlavičku. Dnes už možná trochu překonané protože váha v poměru k velikosti háčku a tím potažmo nástrahy je jasně daná a ne vždy nám musí vyhovovat. Tahat sebou desítky variant hlaviček také není příliš praktické. Jigovka je ale nenahraditelná při lovu na vertikál
- Nastražení na čeburašku – ušaté olovo původem z Ruska je progresivnější způsob jak dodat vaší nastráze váhu (doslova). Háček vyberete podle velikosti nástrahy a přicvaknutím libovolného olova si vyberete zátěž podle vašich představ. Můžete tak chytat s velkou nástrahou na malé zátěži nebo naopak s malou nástrahou a velkým olovem, což využijete hlavně na hluboké proudné řece. Při použití offset háčků navíc výrazně zmenšíte riziko uváznutí.
Barvy nástrah jsou nekonečné téma. Má se za to, že candát bere dobře na jasné a fluo barvy a různé třpytivé variace. Tomu se nedá nic vytknout, protože je to pokaždé trochu jinak a říct něco se stoprocentní účinností nejde.
V posledních letech se ale přesto šířili zaručené zvěsti o neuvěřitelném účinku bílé a modré barvy. Na některých revírech pak garantovaně funguje fialová s flitry.
3. Hledáme perspektivní místa
Lov candáta na gumu má šanci uspět jen když rybu najdeme. S candátem je to trochu problém, protože se nerad ukazuje. Na revíru obývá většinou ty nejhlubší místa a jámy. Leží v překážkách na dně a tam, kde ho neruší denní světlo.
To candát opravdu nemusí a na své lovy se vydává nejčastěji v noci. Pouze výjimečně se za ošklivého počasí vydá krmit i během dne. Ať tak či onak, za potravou musí své denní stanoviště opustit a vrhnout se na otevřenou vodu. Není problém za tmy candáta chytit na mělčině, kde je voda sotva do pasu.
Pro náš lov je nejlepší buď noc nebo pro nás příjemnější svítání a soumrak. Na candáta můžeme v tu dobu číhat právě na rozhraní hlubších a mělčích vod. Na řece pak na hranici jam a mělčích úseků, kde candát hledá drobné rybky.
4. Taktika pro lov candáta na gumu
Pro lov candáta na gumu nejlépe funguje stupňovité vedení nástrahy. Po dopadu na dno asi třikrát otočíme kličkou navijáku. Opět počkáme na dopad a po krátké pauze celou akci q opakujeme. Délka pauzy je předmětem experimentů s tím, co ryba ten den chce. Začít můžete například s dvěma vteřinami.
Chytáme na výše uvedených místech, kde by candát mohl odpočívat. Pokud víte na revíru o různých prohlubních nebo jakýchkoliv podvodních zlomech, pak jsou to pro vás primární cíle. Nezapomeňte prochytávat tyto místa velmi důkladně včetně jejich okolí. Záběry se projevují klepnutím do nástrahy a je potřeba umět včas zaseknout. Není čas ztrácet čas!
Závěr
Candát dá občas člověku zabrat ale je to ryba, která běžně i v našich podmínkách dorůstá pěkných velikostí a tak máte šanci na pěkný úlovek i tam, kde byste to nečekali!
P.S. nebojte se experimentovat se zátěží. Nástraha se může propadat hodně pomalu, to má candát většinou velmi rád!
Přečtěte si také: Lov candáta v létě
Buďte první kdo přidá komentář