7 tipů, na co chytat kapry v prosinci

Na co chytat kapry v prosinci

Přišla zima a uhodily mrazy. Že nemáte v zimě olizovat zábradlí a kovové součásti vybavení netřeba připomínat. Daleko víc nejasností ale vyvolává otázka, na co chytat kapry v prosinci. Sezona lovu kaprů totiž příchodem zimního počasí zdaleka nekončí. Velká část naší republiky má mírné klima a tak si na kapry můžete vyrazit téměř kdykoliv.

Co je hlavní při zimním lovu kaprů? Toť otázka

Můžete navrhovat správnou taktiku, výbavu a samozřejmě i nástrahy. Pokud ale sledujete kaprařské profíky, tak vám většina z nich potvrdí, že nejdůležitější aspekt lovu kaprů v tomto období je lokalizace ryb. Kde nic není, ani smrt nebere. Aktivita kaprovitých ryb navíc bývá v prosinci nízká. Je tak nutné jim s nástrahou jít až pod nos.

Kde v zimě hledat kapra – na řece a na stojatých revírech

Pouček pro hledání kapra existuje hned několik. Důležité ovšem je porozumět kapří filozofii. Zima je náročné období s nedostatkem potravy, na kterou ryba stejně ani nemá moc velkou chuť, proto hledá místa výhodná z energetického hlediska. To znamená místa s vyšší teplotou vody a menší nutností se hýbat (stojící voda nebo slabý proud).

Kyslíku je ve studené vodě dost, snad s výjimkou, kdy zamrzne celá hladina rybníku, ryby tak nemusí hledat lépe prokysličené vody a mají daleko víc možností, kam se uklidit, než v létě. Potravní aspekt také není v zimě stěžejní a ryby nemusí vyhledávat ani místa s dostatetkem žrádla. Kde teda, xakru, mohou být?

  • Hlubší voda – díky tzv. anomálii vody je H2O nejtěžší při 4 stupních. Při teplotách okolo nuly a pod ní se tak nejhlubší voda stává zároveň nejteplejší vrstvou na nádrži. Na řece to platí teoreticky taky, v praxi ale hlavně tam, kde je větší hloubka a hlavně se zpomaluje proud, který jinak vodu míchá
  • Klidná  voda – pohyb vyčerpává. Kapra hledejte v tišině, za pilíři a překážkami nebo třeba ve slepých ramenech a přístavech
  • Závětrné zátoky – na větších vodách s teplotou vody míchá vítr a vlny. Ryby ocení spíš klidnější zátočiny.
  • Přítoky teplé vody – výpusti spodní vody velkých jezů a přehrad, ústí kanálu z tepelných a jaderných elektráren, ČOVky a další podobné lahůdky, kde má voda o něco více stupňů. Velká města obecně mají takových výpustí nejvíce a tak se v jejich okolí chytá v zimě dobře.
Kde hledat a na co chytat kapry v prosinci
Zátoky patří k zajímavým zimním místům na velkých přehradách, kde s teplotou vody míchá vítr a vlny

Výhodu máte na svém revíru, který dobře znáte. Pokud jste začátečník, neznáte žádnou vhodnou vodu, tak se vaše šance poněkud snižují. Kapr v zimě aktivitou většinou příliš nehýří a dobré místo je úplný základ pro alespoň nějaký záběr. Na správném fleku ale i prosincové chytání umí překvapit.

Na co chytat kapry v prosinci? Skoro na cokoliv, důležitý je hlavně downsizing!

Downsizing lze označit za miniaturizaci v rybaření. Na zimu zmenšíme všechno, od háčku, přes velikost nástrahy a háčku až po množství použitého krmení, které kaprům do vody naházíme. Nebo spíše nenaházíme, jelikož méně je více.

Na zakrmování v zimě se nejlépe hodí PVA punčochy plněné atraktivním a výrazným krmením. Jakékoliv aroma se v chladné vodě hůře šíří. Rapidně klesá dosah olejnatých látek, jež se v zimě z tohoto důvodu příliš nevyužívají. Sladké a kořeněné esence jsou na tom o dost lépe.

Do PVA se dávají například pelety, rozsekané boilies nebo například tygří ořech, který má v zimě velkou výhodu. Ryby se s ním tak snadno nenasytí.

Při pokládání otázky, na co chytat kapry v prosinci, má většina rybářů na mysli samotnou nástrahu. Zde se opět většina kaprařů shodne hlavně na velikosti, nástraha musí být menší než v létě. Od malé nástrahy se odvíjí také malý háček, tudíž alespoň dva základní body jsou jisté. Konkrétní tip na funkční nástrahu se ale těžko dává, každou chvíli může rybám chutnat něco jiného.

Na co chytat kapry v prosinci:

  • Mini boilies o malém průměru
  • Kukuřice
  • Peleta
  • Pro feeder nebo klasické bobkaření samozřejmě i pečivo, červi nebo stále oblíbená medovka

S dovolením si ještě vypůjčím přehled oblíbených nástrah a návnad z našeho minulého článku:

Tygří ořech ukáže v zimě své silné stránky

Tygří ořech je možná stále nedoceněná věc. Zrovna v zimě je to škoda. Má nasládlý základ a kaprům svojí konzistencí zároveň připomíná přirozenou bentickou potravu.

Mikbaits partikl tyg?� o?echy jumbo 1 kg

Tygřák se vynikajícím způsobem tráví. Méně tak hrozí překrmení, které u zimních kaprů může nastat nečekaně rychle. Tygří ořech je proto jednou ze zajímavých variant, na co chytat kapry v prosinci.

Zároveň se velmi snadno připravuje jako krmení do PVA, kde ho můžete zařadit do kombinace s jinými složkami.

Pop-up boilies s výraznou chutí a vůní

V zimě je potřeba někdy tu ledovou vodu prostřelit nějakou pořádnou dávkou aroma a chuti. K tomu se hodí výrazné popky pokřtěné pořádnou dávkou nějakého boosteru. Vzhledem k tomu, že během zimy jde nejčastěji o menší kuličky do 10 milimetrů, tak je to varianta použitelná i pro lov na feeder.

Pelety

Lov na pelety nekončí ani v zimě. Devil Krill u pelet je jasná volba mnohých. Ve hře je také dipování pelet a přidání nějakých boosterů.

Wafters

Wafters jsou celoroční nástraha, která je často vyvážená tak akorát, aby balancovala někde nade dnem. Proto jsou ideální třeba ne method feeder, kdy se vznáší +- akorát nad krmítkem.

Montáže pro zimní lov kaprů

  • Ronnie rig -použitelný i v zimě
  • Chod rig
  • PVA montáže

Montáže pro zimní lov se mnohdy používají podobné jako jindy. Ronnie rig s 6 – 8 háčkem a 10 – 14 mm boilies je běžně používaná varianta. V oblibě je také klasický panáček nebo použití PVA sáčků. Zde je však lepší zkrátit délku návazce až třeba na 10 centimetrů.

Čtěte také:

Jaké druhy boilies jsou nejlepší na zimu?

Krmítková směs s cenou pod 50 korun za kilo: na výběr je skoro třicet příchutí

Pořádná rybářská bunda na nejstudenější období roku: F12 Thermal Jacket

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.