Použití montáže Zig Rig je velmi oblíbené právě nyní, kdy kapři často tráví podstatnou část času poblíž hladiny. Pojďme se podívat na několik tipů, které vám chytání s touto montáží pomohou učinit efektivnější.
Co je Zig Rig?
Jde o montáž spočívající v extrémně dlouhém návazci s plovoucím boilies z pěny.
Umožňuje chytat těsně pod hladinou ale použít při tom běžné kaprařské vybavení pro lov na položenou.
Maximální velikost háčku na Zig Rig je vhodnější menší, stačí 8
Čím větší háček, tím logicky více váží. Při Zig Rig montáži musí nástraha vytáhnout až několik metrů dlouhý návazec, který sám o sobě má určitou hmotnost.
Větší háček může způsobit, že se to nepovede. Nebo ještě hůř, celá montáž se postupně spustí na dno. To se občas stává kvůli ztrátě vzplývavosti nástrahy jež postupně vsákne vodu.
Na Zig Rig se hodí háčky 8 – 12, které již vypadají jako velmi malé. Vhodný háček však bude sedět dobře.
Menší háčky jsou též vhodnější k malým nástrahám.
Mějte vlasec napnutý na maximum
Jednou z nevýhod Zig Rigu je velká vzdálenost mezi olovem a háčkem s nástrahou. To působí řadu potíží s níž se musíte vypořádat a odladit vaši sestavu.
Jednou z komplikací je horší detekce záběru. Kolem nástrahy se může dít spousta pohybů aniž by hlásič vůbec pípl. Na dlouhém návazci se to neprojeví.
Proto jsou záběry často až moc jemné. Nevýhodu dlouhého návazce zmírňuje silně napnutý vlasec mezi prutem a zátěží.
Po nahozu napněte vlasec co to jde bez toho abyste pohnuli se zátěží. Starší článek o tom, jaký vlasec na kapry si vybrat jako kmen si najděte v odkazu. Na návazec ale budete potřebovat nejspíš něco jiného.
Pro lepší zásek můžete také použít rovnátka na háčky.
Připravte si prostor pro nához nebo využijte nějakou nádobu či PVA
Nahodit dlouhý návazec není snadné. Může se zaháknout za vegetaci kolem, vaše vybavení rozházené po břehu či dokonce skončit zapíchnutý ve vás nebo vašem parťákovi.
Často se návazec zlehka zachytí o tužší stéblo trávy a sice odletí ale musí se nahodit znovu.
Nejjednodušší je použit nějaký vhodný podklad. Vydupané místo bez trávy nebo písečná pláž není vždy k dispozici a tak si musíme pomoc například deklem od kýblu, či přímo házením montáže z kýblu nebo dokonce hrnku, kusem nějaké plachty apod. Zkrátka něčím, co ochrání návazec na zemi před nežádoucím kontaktem.
Vězte, že když v okolí leží alespoň jedna věc o níž se může návazec zaháknout,tak se to stane.
Variantou je také nahrazování Zig Rigu stočeného do několika smyček zavázaných kouskem PVA, které se rozpustí a návazec uvolní.
Nahazovat jde i z podložky pod ryby. V takovém případě se doporučuje napíchnout na háček kousek PVA pěny ať si podložku nepoškodíte.
Často zakrmujte a zkoušejte různé hloubky nebo místa
Chytání touto montáží poněkud narušuje představu kaprařiny zahrnující dlouhé hodiny čekání bez aktivity. Zig Rig je poměrně aktivní metoda lovu a i když máte vybalenou tunu věcí bez šance se kamkoliv přemístit nebo jste na přiděleném spotu tak to od vás bude chtít trochu činnosti.
Zakrmování: Zig Rig vyžaduje speciální mix krmení vytvářející oblak setkávající z jemných částeček a menším podílem hrubších komponent.
Taková věc logicky nevydrží dlouho a zakrmovat raketou můžete klidně každou čtvrthodinu i méně.
Stejně tak není od věci zkoušet měnit hloubku v níž se nástraha pohybuje. Zároveň můžete zkusit nástrahu umisťovat na různá místa kam dokážete nahodit nebo vám to podmínky v okolí dovolí.
Ochucujte nástrahy vhodným boosterem
Prvopočáteční teorie Zig Rigu s chutí nástrahy příliš nekalkuluje. Má se za to, že ryba ochutnává kuličku spíše ze zvědavosti.
Tento přístup je ale již víceméně překonán a dodání nějaké příchuti do nástrahy má potenciál učinit sousto pro rybu lákavější.
Máte na výběr z mnoha možností. Komerčně vyráběné boostery určené přímo pro Zig Rig by ale měly sestávat z dvou složek. První je nejčastěji olejový základ.
Zig Rig se chytá nejčastěji v teplé vodě,kde se cokoliv na olejové bázi poměrně dobře šíří. Vysoko ve sloupci navíc dokáže olejová substance lépe vydržet i za cenu toho, že se bude pomalu šířit někam mimo lovné místo.
Druhá složka profi boosterů bývá těžší než první a šíří se směrem dolů. Opět to tak dopomáhá k vytvoření komplexního mraku vůně a chuti kolem montáže.
Univerzální boostery či domácí výroba poslouží taky, většinou sestává ale jen z jedné složky pokud si tedy nemamícháte něco speciálního sami.
Začínáte se Zig Rigem? Vyzkoušejte si vše pečlivě před větší výpravou dejte přednost kvalitní bižuterii
Málokterá montáž je takto specifická. Dlouhý návazec vysoko nad dnem vyžaduje aby vše fungovalo jak má. Od náhozu až po dlouhý pobyt nástrahy ve vodě.
Někdy je pro nováčka trochu problém to vůbec dostat do vody. Ani potom ale není vyhráno.
Zejména při použití nevhodných navazcových materiálů a hůře plovoucí nástrahy se často stává „scénář Titanic“.
Montáž po chvíli vyklesá až ke dnu, čehož si na břehu nemusíte vůbec všimnout. Známkou problémů se pak může stát vytažení zamotaného návazce pokud k tomu ale nedojde tak můžete chytat dlouho bez šance na záběr.
Zaznamenání záběru na ležícím x metrovém návazci také není nejsnazší. Proto je dobré nechat si zpočátku poradit od někoho zkušeného a investovat pár stovek do nástrah a návazců, které garantovaně fungují.
Experimentovat můžete časem.
Velmi praktickou možností je stavitelný Zig Rig pro snazší změnu hloubky, které prezentuje například firma Korda
Zkuste krátké Zigy
V zahraničí se občas chytá se Zig Rigem na mělkých vodách (například do dvou metrů).
Jde spíše o okrajový způsob využití tohoto způsobu lovu. Pro začátečníky a samouky to ovšem může být dobré východisko.
Menší hloubka a menší revír znamená snazší lokalizaci ryb. Kratší návazce zase usnadňují nahazování i zdolání ryby.
Buďte první kdo přidá komentář