5 největších omylů o muškaření

Jak muškaření vnímá zbytek rybářské veřejnosti? Řekl bych, že pro průměrného rybáře odněkud z nížiny to může být velmi vzdálená rybářská technika. Takové trochu sci-fi, které člověka nemusí zajímat pokud nebydlí někde na horách.

Muškařina je v Čechách poměrně nedoceněná. Přesný počet vyznavačů této „královské disciplíny“ nebude větší než nějakých pár tisíc. Ze čtvrt milionu českých rybářů si totiž pstruhovou povolenku bere jen něco přes deset tisíc. Z tohoto množství je ale podstatná část vláčkařů!

Jsou přitom země, kde je muškaření jedním z hlavních témat. Kromě anglosaských zemí, které mají tradičně vhodné revíry pro lov čehokoliv od pstruhů až po lososy, se na mušku loví hodně například v Nizozemsku. Tam ale většinou na mimopstruhových vodách. Popularita muškaření roste i v Rusku a Asii.

Přechod na nový styl lovu ale není úplně bezbolestný. Je potřeba nakoupit nové vybavení a naučit se s ním pracovat. V podstatě začínat od znova. To bych ale nebral jako nevýhodu nýbrž šanci si rybaření znova užívat od prvních úspěchů.

Největší překážka pro vstup mezi muškaře je pro mnohé ale tzv. smrt z vyděšení. O lovu muškařským prutem totiž koluje řada omylů a mýtů. Některé z nich se pokusíme vyvrátit.

Mýtus #1 Muškaření je drahý koníček

Řekněte mi, který koníček dnes drahý není. Přesto se ale zkazky o drahotě muškaření nezakládaj úplně na pravdě. Dnes už málo kdo chodí na ryby s nejlevnějším teleskopem a knedlíkem od večeře aby za co nejmenší náklady chytil kapra na nedělní oběd s tchýní.

jezerní muškaření se týká i mimopstruhové vody
Ne vždy je potřeba drahé vybavení

Náklady na muškařský vercajk nebudou příliš odlišné od výbavy na přívlač například. Troufám si říct, že to vyjde daleko levněji než moderní kaprařina. Žádné bivaky ani další rozměrné věci k bydlení u vody zde nepotřebujete. Do začátku vám dokonce bude stačit jeden prut, zatímco na kapry vždy potřebujete alespoň dva.

Ceny vybavení i sortiment už je též úplně někde jinde než dřív. Světoznámé značky jako Orvis, Hardy, Sage a mnohé další sice prodávají pruty v ceně ojetých škodovek. Dají se ale pořídit daleko levnější a pěkné pruty od jiných firem. Do začátku bude určitě stačit i nějaká startovací sada, kde koupíte prut s navijákem a šňůrou do 3 tisíc korun.

Před úplně levnými pruty bych chtěl varovat, většinou je kvalita i užitná hodnota takového vercajku velmi špatná. Chcete li naopak lepší prut za ne úplně velké peníze pak si můžete koupit něco od Hanáka. Z druhé ruky jsou tyto pruty k mání za pár tisícovek.

Mýtus #2 Je těžké naučit se nahazovat a chytat

Je to úplně něco jiného než s klasickým prutem. Nahazování se provádí švihy šňůrou, která svojí váhou dokáže dopravit mušku do příslušných míst. Většina mušek je totiž tak lehká, že by se s nimi nikam nenahodilo.

Nejlepší je zkusit první náhozy pod vedením zkušeného muškaře. Nabízí se možnost využít YouTube, kde zejména v angličtině najdete tisíce videí na toto téma.

Uznáváme, že kdo umí anglicky tak má daleko lepší přístup k muškařským znalostem než jiní. Přesto ale není třeba věšet hlavu. Zejména v muškařských skupinách na Facebooku není problém najít někoho ochotného z okolí, kdo vás zasvětí do tajů muškařiny.

Chce to trpělivost a brýle, protože začátečníkům mušky létají nebezpečně kolem hlavy. Důležité je míti trpělivost. Dobrý nához se totiž neudělá sílou švihu nýbrž jeho správným načasováním.

Mýtus #3 Muškaření je pouze pro lov pstruhů

Nic není více vzdáleno pravdě. U nás v Čechách se teprve princip mimopstruhové muškařiny rozvíjí. Inspirace z ciziny ale ukazuje, že jde opravdu všechno.

Parmička z řeky
Muškařením ulovíte i parmu

Muškaření je metoda, kterou můžete lovit téměř všechny druhy ryb. I na Labi v Kolíně můžete na mušku lovit cejny, plotice či dokonce kapry. Od poloviny června v pak na streamera ulovíte okouny, štiky a boleny stejně jako na přívlač. Zdokumentovány jsou i sumci a takové kuriozity jako úhoř na mušku.

Mýtus #4 Musíte si vázat mušky

Mušky lze dnes bez problémů zakoupit. Nejlepší varianta ale není nákup někde na Ali expresu. Tam se sice dá nakoupit levně a i tak něco ulovit. Objednávejte mušky u českých vazačů. Výhoda spočívá nejen v podpoře našich lidí ale hlavně v kvalitě.

pestrobarevné nymfy se hodí i pro jezerní muškaření
Některé vzory nymf jsou skutečně snadné. Stačí navléknout kovovou hlavičku na háček, obalit nit dubbingem („nadabovat“) a párkrát s tím obkroužit háček. Za dvě minuty je muška na světě!

V malém českém rybníčku se všichni dobře znají a těžko narazíte na nekvalitní mušky. Dostanete ale hlavně vzory, které fungují u nás v Čechách a samozřejmě si můžete nechat poradit jaké mušky a kde používat.

Časem si stejně každý začne vázat mušky svoje. Možnost navázat si přesně to, co aktuálně potřebuji totiž také není k zahození.

Mýtus #5 Muškařit se dá jen v brodících kalhotech

S tím broděním je to trochu složitější. Pokud je revír vhodný pro brodění tak jsou brodící kalhoty jasná volba. Drtivá většina P revírů se chytá takto.

Stromy podél řeky brání nahazování a na některá místa se ze břehu těžko dostanete. Občas je také výhodné lovit po nebo proti proudu přímo z vody. Pstruhová muškařina se bez brodění neobejde.

Přečtěte si také: Jak vybrat brodící kalhoty

Mimopstruhové vody je zase dobré chytat z plavidla, díky kterému se dostanete všude bez potíží. Ne všude je ale lov z plavidel povolený.

Ze břehu lze dobře lovit na místech bez velké pobřežní vegetace. Taková místa najdete například na Vltavě a Labi v nížinách, na rybnících a mnohých dalších revírech.

Často chodím chytat na zarostlá ramena a tůně. Stačí najít jakoukoliv mezeru mezi vegetací a už můžeme chytat.

Závěr

Muškaření je krásná disciplína, která vás naučí vnímat rybaření úplně jinak. Získáte zcela nový pocit z lovu a objevíte spoustu nových věcí, které běžný rybář nechá bez povšimnutí!. Tohle všechno dohromady je past, do které každý nováček rychle spadne. Zkuste muškaření také a neříkejte, že jsme vás nevarovali!

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.