Začínáte lovit na mušku? Vstoupit rovnýma nohama do této disciplíny může být náročné. Spousta nového vybavení, jiný styl nahazování a hlavně mušky. Zorientovat se ve vzorech a druzích hmyzu vám zabere nějaký čas. Všechny mušky ale mít nemusíte, stačí jen několik účinných, které fungují. Naše redakce pro vás vybrala 5 vzorů, které poslouží jako základní mušky.
Názory o fungování jednotlivých vzorů jsou přirozeně velmi rozdílné. Přesto se ale většina muškařů na pár vzorech shodne. My jsme šli až na dřeň a zredukovali jsme to na nezbytné minimum. Velký výběr může v začátcích být spíše na škodu. Pouhých 5 vzorů do první krabičky bude úplně stačit.
Základní mušky pro lov na českých revírech
Red tag neboli rudořitka
Red tag je jedna z nejvíce známých mušek. Tento klasický vzor je používán minimálně 200 let. Jeho účinnost je založena na tělíčku z páva, které má ten správný hmyzí vzhled, a na střapci z červeného materiálu. Ten poutá pozornost ryby a dráždí ji k záběru.
Dnes se red tag váže i s jinou barvou střapce (tagu). Funguje oranžová, na duháky fluo zelená a na jelce například bílá. Vázat ji můžete na všechny způsoby lovu od suché mušky až po nymfu.
Více o této mušce si můžete přečíst v samostatném článku.
Sirupčík aka francouzská nymfa
Jedna z nejlepších nymf posledních let je ve světě známá spíše pod názvem French nymph. U nás se jí bůhví proč říká Sirupčík, podle literární postavy z jedné velmi známé sovětské knihy pro děti.
Sirupčík je typická tungstenová nymfa pro lov na řekách. Berou ji ochotně všechny druhy ryb od pstruhů a lipanů až po bílou rybu. Paradoxně se nám velmi osvědčuje jako vzor pro lov plotic na stojaté i tekoucí vodě. Vázání sirupčíka je velmi triviální, hlavně když místo nožiček použijete jen límeček z dubbingu.
Zaječí ouško
Další osvědčený vzor nymfy, která funguje prakticky na všech typech vod. Díky přírodnímu materiálu je zaječí ouško úspěšné na opatrné pstruhy a lipany. Na mimopstruhové vodě ho ale bez obav zhltne klidně i kapr.
Více se dočtete v samostatném článku
Listokaz
Tato muška patří též k velmi jednoduchým ale o to účinnějším vzorům. Vzhledem připomíná malého broučka nebo pavoučka. Sestává pouze z nožiček z kohoutího peří, pavího tělíčka a zlaté lametky nenápadně omotané kolem obloučku háčku.
Jako mokrá muška nemá listokaz konkurenci. Smlsne si na něm tloušť, duhák i pstruh. Jsou dny, kdy listokaz několikanásobně přechytává ostatní mokré vzory.
Blešivec
Klasika českého nymfování má daleko širší využití než by se zdálo. Zajímavé je, že mnozí muškaři s oblibou používají vzory blešivců vázané hodně na tlusto, že připomínají spíše vyžrané larvy než korýše rodu Gammarus (Blešivec je mimochodem velmi zajímavé zvířátko. Věděli jste, že existuje více než 200 druhů? Alespoň to tvrdí Wikipedie). Vzhledově taková muška připomíná spíš v Americe populární „Mop flies“.
Jiní zase mají blešivce pěkně štíhlé, což je blíže přírodní předloze. V každém případě je tato muška velmi účinná na všechny lososovité ryby. Bere na ni i parma a také plotice či cejni. Právě méně zatížené vzory lze dobře používat i na stojatých vodách pro lov kaprovitých ryb.
Čtěte naše další články o muškaření
Buďte první kdo přidá komentář