Začít přívlač je nejlepší při lovu okounů

Lov okouna se dá považovat za začátečnický lov. Skýtá ale spoustu potenciálu pro profíky. To se dá vysvětlit tím, že okoun se vyskytuje téměř ve všech vodních nádržích a řekách. Existuje mnoho technik lovu a nástrah, které lze použít k lovu pruhovaného dravce.

Okoun většinou patří k nejmenším rybám. Jeho větší exempláře ale není snadné přelstít a to je velmi vzrušující pro celou řadu vyznavačů lovu této ryby. Kus nad 35 cm totiž nenechá žádného opravdového rybáře chladného.

I když okoun roste pomalu, maximální délka této ryby může překonat 50 cm. Za trofejní ale můžeme považovat už ryby nad čtyřicet.

Nehledě na průměrnou velikost, která není enormní, okoun říční je opravdový dravec Díky svému zbarvení se umí maskovat mezi vodními rostlinami a na dně, kde často číhá na svoji kořist, kterou tvoří menší rybky.

Okouna nejzábavněji ulovíte přívlačí na umělé nástrahy

Okouna lze lovit buď na umělé nebo přirozené nástrahy jako např. žížala. Lov na žížaly byl ještě před nedávnem oblíbený zejména na jaře. Okouni ij brali spolehlivě a byla to jediná varianta jak jej cíleně lovit před zahájením přívlače, což se následně radikálně změnilo zavedením jeho hájení na první polovinu roku a zavedením minimální míry. V současné době byste tak v období hájení okouna neměli cíleně lovit vůbec a počkat si až na zahájenou lovu dravců

Přívlač je skvělý začátek pro začátečníky v oblasti umělých nástrah, a pro zkušenější rybáře je to příležitost ukázat své dovednosti a pokoušet se o nové rekordy.

Okoun je relativně snadno ulovitelná ale ve větších velikostech dost rafinovaná ryba. Pro okouní přívlač se doporučuje používat lehký či ultralehký prut délky do 2,4 metru s gramáží maximálně do 12 gramů a vlasec do průměru 0,18–0,2 mm nebo lépe UL pletenka 0,08 mm.

Pokud se chystáte na rybaření po zahájení tak jsou výborné menší gumové nástrahy, třpytky či malé woblery. Bývá dost potěru a okouni se v létě na malých rybkách velmi intenzivně pasou. Mnoho rybářů používá jednoduché rovnoměrné vedení nástrahy malou rychlostí.

Pro lov na gumové nástrahy na rozlehlých vodách jako jsou přehrady či i některé pískovny, můžete zkusit vláčecí pruty v délce až tři metry. Díky tomu dále dohodíte a zároveň budete moct lépe vést například gumové nástrahy ve větší vzdálenosti. Použít můžete například vedení na propad nástrahy ke dnu.

Populární je použití gumových nástrah různých barev. V letním období může být okoun trochu vybíravý, ale není třeba se obávat křiklavé barvy a tvaru nástrahy, protože ryba bude po zahájení ještě neochytaná a ochotná aktivně kousat téměř na všechny nástrahy.

Zapomenout nesmíme ani na klasické rotačky. Třpytky s rotujícími lístky dávají při vedení dodatečnou vibraci a fungují dobře na malé a střední hloubce. Jsou zvláště efektivní začátkem sezony až do podzimu, zejména když okouni loví aktivně na mělčinách u břehu.

Jen pozor na kroucení, které rotačky způsobují u pletených šňůr.

Woblery jsou univerzální návnady, které fungují na jakékoliv hloubce. Podle hloubky se obvykle používají různé metody vedení. Je důležité mít dobrý výběr barev woblerů, aby přilákaly dravce za jakýchkoli podmínek a počasí. Twistery s vibrací jejich ocasu mohou být také užitečné pro lov velkých ryb zejména na přehradách podél strmých útesů a na starých korytech.

Na velkých plochách a přehradách typu Orlíku se vždy vyplatí lovit z lodě, zvláště pokud jsou ryby daleko od přístupných míst na břehu.

V chladném počasí je lepší rybu lovit pomalým vedením. Ale to už je téma na úplně jiný článek.

okouni

Čtěte také:

Jak chytat štiku na wobler, účinné techniky pro tvrdé nástrahy

Poznáte rybu podle fotografie? Otestujte se v kvízu zaměřeném na dravce

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.