Kdyby se vybírala nejúspěšnější pstruhová muškařská technika, tak vsadím boty, že i přes skřípění zubů mnohých milovníků klasiky, vyhraje nymfa. Z diskuzí na muškařských skupinách se přitom zdá, že kromě souboje mezi suchou a nymfou už žádné jiné varianty neexistují. Streamery na pstruhy jsme trochu zanedbali. Přitom i tato kategorie mušek má svoji legendu, kterou je Wooly Bugger.
Čistě americká muška, kterou Wooly Bugger je, nepatří mezi staletou klasiku. Její vznik se datuje na rok 1967 v americké Pennsylvanii.
Autorem je Russell Blessing. Skromný člověk, rybář tělem a duší, který si pro svoje potřeby upravil dříve používané vzory mušek zvané Wooly worm. Ty mají svůj prapůvod už ve slavné knize The Compleat Angler Izáka Waltona z roku 1653, což byla nejspíš první kniha pro rybáře na světě.
Russel Blessing se svou muškou mířil nejen na salmonidy ale hlavně na basse. Dodal tak mušce více streamerový vzhled pomocí ocásku z marabu. Vzor se poměrně záhy osvědčil ale její vynálezce neměl absolutně žádné ambice mušku pouštět do světa.
V onom osudném srpnu roku 1967 měl ale „smůlu“. Na Little Lehigh River, která teče pár mil od jeho domu, tenkrát chytal i Barry Beck. V té době to byl velmi známý žurnalista v oboru muškaření, které je v Americe velmi populární.
Jak to tak bývá, známý rybář ani ostatní kolegové neměli žádný úspěch. Jediným úspěšným muškařem byl právě pan Blessing, od kterého nakonec ostatní rybáři vyžebrali pár mušek.
V šedesátých letech ale měli novináři trochu jiné morální principy a tak muška zůstala v poměrně úzkém okruhu lidí až do roku 1984. Až po sedmnácti letech se vzor rozletěl po celém světě a stal asi nejznámějším vzorem streameru, který můžete vázat v desítkách variantách a kombinacích.
Wooly Bugger je nejen streamer na pstruhy
Ačkoliv je určení mušky v podstatě zřejmé, jedná se o velmi univerzální vzor. Menší velikosti se dají použít jako lurky i na bílou rybu a větší vzory můžete uplatnit pro dravce. Na Wooly Bugger se dnes loví téměř všechny druhy ryb od malých kaprovitých až po štiky nebo dokonce lososy.
Používané materiály
Vázací materiály je možné použít různého druhu. Základními rozpoznávacími znaky této mušky je ale ocásek marabu, tělíčko ze srsti nebo šenylky a dlouhé palmerové nožičky. Háček může být opatřen zátěží v podobě mosazné hlavičky ať už jednoduché nebo tzv. činkou.
Barevných variant existuje tolik, kolik si jich dovedete představit. Nejčastější je ale černá, hnědá či olivová barva. Divočejší kombinace se využívají spíše pro lososy a steelheady a pro muškaření na moři.
Vybavení na pstruhovou streamerovačku
Zapomeňte na příliš jemné pruty. Streamer je metoda, která vyžaduje klasickou výbavu. Prut v délce okolo 270 cm a AFTMA 6 bude nejlepší volba, podobně jako u výbavy na jezerní muškaření.
Otázkou je typ šňůry. Na menších českých řekách se dá bez problémů vystačit s plovoucí šňůrou. Pokud to ale s chytáním na streamer budete chtít zkoušet vážněji a přejdete na větší a nebo rychlejší vodu, tak budete muset investovat do kvalitní intermediální šňůry.
Lepší volba možná bude kombinovaná šňůra speciálně vyrobená pro streamer. Potápivý konec bývá spojen s plovoucím runningem, což dost pomáhá s udržováním šňůry ve vodě bez průvěsu. Plovoucí tělo šňůry si z hladiny snadno prutem upravíte i při pauze nebo driftu.
Přečtěte si také: TOP srovnání Belly Boatů na trhu
Jak chytat pstruhy se streamery?
Streamer a zejména Wooly Bugger je muškou pro ty případy, kdy vážně netuším co rybám nabídnout. Poměrně úspěšné jsou ale ve vyšší kalné vodě, kdy svým výrazným pohybem dokáží vyburcovat rybu k útoku. Ten často přichází poměrně blízko hladiny a chytání je tak docela akční zábava.
Kdy se vyplatí chytat se streamerem?
- Při zvýšení hladiny vody
- Po bouřce
- Když se nerojí žádný hmyz a ani na nymfu ryby nereagují
Nahazovat můžete kamkoliv, kde tušíte rybu. Protější břeh a hody až k němu jsou obzvláště efektivní. Vodit streamer ale můžete jak po, tak i proti němu a v podstatě můžete nechat driftovat jako nymfu. Neimituje jen rybku ale i různé pijavice a další živočichy, na nichž si zejména větší pstruzi rádi smlsnou. Při driftu je ale nutné být daleko pozornější. Musíme přehazovat šňůru tak, aby ji proud nezačal táhnout do boku a nenarušoval pohyb mušky u dna.
Jakékoliv zastavení šňůry a cokoliv podezřelého je potřeba hned přiseknout. I poctivý záběr se na šňůře nemusí projevit úplně razantně. Při lovu na blízko je možné chytat stylem jako na krátkou nymfu. Získáte lepší kontakt s nástrahou a zaregistrujete záběry lépe přímo v prutu.
Další metodou je lov jako na mokrou mušku. Streamer nahodíme kolmo na proud a necháme zhoupnout na napnuté šňůře. Záběr často přijde až po chvíli vyčkávání. Případně můžeme streamer protáhnout podél břehu a znovu nahodit o trochu dál.
Vázání Wooly Buggeru je hračka
Navázat Wooly Bugger je celkem snadné i pro úplné zelenáče v muškaření. Materiál i barva je hodně závislá na vašich aktuálních zásobách nebo preferencích. Potřebujete následující materiály:
- Háček velikosti 8 – 14, podle toho jak velkou mušku chceme
- Zátěž – mosazná nebo wolframová kulička
- Olověný drátek na dodatečné zatížení do rychlých vod
- Marabu peří na ocásek
- Šenylku
- Srpek z kohouta nebo slepice na nožičky. Volte spíše trochu delší peří, které dodá mušce pohyb
Postup vázání
- Na háček navlékneme kuličku a případně omotáme ramínko olověným drátkem
- Navážeme nit
- Upevníme na konec ramínka ocásek z marabu
- Upevníme srpek
- Navážeme tělíčko ze šenylky
- Otočíme srpek po celé délce tělíčka a zafixujeme dobře nití. Zalakujeme uzel za hlavičkou a muška je ready!
Buďte první kdo přidá komentář