VIDEO: vnadná rybářka ukazuje svéraz rybaření v Bělorusku

potápivé woblery na velká jezera

Na stovky rybářských youtuberů jsme již zvyklí. Někteří sledují také velmi profesionální videa z produkce západních autorů. Napadlo vás ale někdy, jak vypadá rybaření v Bělorusku? Země, o níž se u nás mnoho nemluví, a když už, tak ne ve spojení s rybami, má spoustu zajímavých vod.

Rybaření v Bělorusku začíná u pytláckých šňůr a sítí a končí moderním feederem nebo přívlačí

Bělorusko jako nížinná země má téměř 100 tisíc kilometrů vodních toků, zahrnujících malé potoky, říčky i východoevropský veletok Dněpr a jeho přítoky.

Najdete zde také jezera a dokonce i soukromé revíry.

Právě při návštěvě jednoho ze soukromých revírů vznikl pozoruhodný Youtube kanál “Kontrolnaja rybalka”, který se původně zaměřoval na lov a pobyt v přírodě obecně.

Hlavní aktérka a východoevropská rybářská celebrita, Julia Lobacevič, k tomu říká: “Původně jsme chtěli pouze natočit krátké video z jednoho ze soukromaku poblíž Minsku. Ukázat revír, a zjistit, co a za jaké peníze se dá na takovém revíru chytit.”

“To bylo v roce 2017 a velký zájem o videa způsobil, že nyní se zabýváme hlavně rybařením”.

V současné době Julii sleduje na několika sociálních sítích více než čtvrt milionu lidí.

Jaké způsoby lovu můžete vidět?

Bělorusko, stejně jako ostatní východní státy, patří mezi rybářské velmoci. Není snad člověka, který by na ryby alespoň jednou nezašel. Na rozdíl od nás jsou povolené i lovy do sítí a jiné metody, které u nás nepřichází v úvahu.

Julia se ale těmto jednoduchým technikám samozřejmě příliš nevěnuje. Když už tak jen pro ukázku.

Nejčastěji chytá na feeder či plavanou, které se v jejím podání od českého stylu rybaření až tolik neliší.

Co je například možné na jejím kanálu vidět?

  • Lov kapra, amura i bílé ryby
  • Rybaření na dírkách
  • Přívlač na štiky a okouny
  • Táboření a příprava pokrmů v přírodě podle běloruských zvyků

Jestli něco můžeme běloruským rybářů závidět, tak je to volnost pobytu v přírodě. Bělorusko překypuje hlubokými lesy a v některých oblastech je opravdu možné zmizet z dosahu civilizace i mobilního signálu. Táboření je na většině míst bezproblémové (vyjma NP a chráněných území). Na spoustě míst dokonce není nutná povolenka, i když i to se mění a mnozí rybáři rádi jezdí na placené vody.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.