Velikost háčku na boilies? 4 – 8 většinou stačí

boilies chytání na vlas a lov kaprů v létě. Otázka však zní, jakou velikost háčku na boilies?

Dnešní kaprařina vám dává strašně moc možností na výběr. Pruty, navijáky, montáže a spoustu dalších drobností můžete měnit v desítkách nebo snad stovkách variant. Svoji roli hraje také velikost háčku na boilies.

K dispozici máme různé velikosti a typy, takže vybrat si nemusí být lehké. Hlavně pokud teprve s kaprařením začínáte.

Velikost háčku na boilies se odvíjí od použité montáže, velikosti kuličky boilie nebo velikosti ryb, které se na revíru vyskytují. Zjednodušeně lze říct, že ideální velikost je v rozmezí 4 až 8, přičemž zkušení rybáři ví, že osmička je v rybářském číslování o hodně menší než čtyřka háček.

Nezapomeňte ale, že velikosti háčků nemají žádný pevný standard. Háček velikosti 4 od jednoho výrobce může být stejně velký jako 6tka od jiné firmy. Pro základní orientaci a výběr háčků v eshopu nám ale číslování většinou bohatě stačí.

Pokud jde o typ háčku, tak v základu stačí běžný typ s oválným obloukem. Pokročilejší rybáři namítnou, že třeba háčky s delším ramínkem jsou vhodnější na lov u dna, zatímco typy se širším obloukem pro na dnem se vznášející “popky”. Když ale začínáte a nevíte si rady, tak klasický zakulacený háček bude určitě dostačující volbou.

Dobře se zasekávají, ryby z nich nepadají nijak často a hlavně většinou pevně drží za kraj kapřího pysku, což je šetrné k rybě.

Jak správně vybrat velikost háčku?

Není ještě tak dávno doba, kdy se i běžní násaďáci chytali na obří háčky s krmítkem. Oproti tomu jsou osmičkové háčky naprosto titěrné. Dle mého názoru by velikost háčku měla tak nějak esteticky ladit s kuličkou boilies. Háček nemusí být extrémně malý ani by neměl svými rozměry nástrahu nijak převyšovat. Nejmenší háčky se ovšem hodí v chladné vodě a v zimě, kdy jsou kapři velmi opatrní a berou bez jakékoliv horlivosti.

Menší háček použijí také když nechytám na boilies ale použiji třeba kukuřici nebo menší peletu na vlas. Samozřejmě platí pravidlo, že čím větší háček, tím je nástraha pro rybu podezřelejší. Ostatně na plavanou běžně chytám kapry 50 – 60 centimetrů dlouhé s 10kou háčkem Owner nebo menšími od stejné firmy. Přitom se ryby ani nevyřezávají ani moc nepadají. Na boilies ale chytáme převážně větší ryby, tudíž bych s velikostí nechodil již nikam nižeji. Menší háček může znamenat horší úspěšnost záseku, tím spíš když je schován za velkou koulí.

návazce na kapry z fluorocarbonu a velikost háčku na boilies

Háček s delším ramínkem (long shank) je vhodnější pro lov na potápivé boilies a říká se, že mají lepší procento úspěšných záseků při lovu na Chod Rig

Vybíráme háček podle velikosti kuličky boilies

V dnešní době máme na výběr i nejrůznější velikosti nástrah. Montáž i háček musí s nástrahou alespoň trochu korespondovat:

  • Boilies o průměru nad 20 mm – pro tyto gigantické koule použijte velikost háčku 2 – 4
  • Běžné boilies s průměrem 10 – 20 mm: držte se klasického rozmezí háčků vel 4 -8
  • Malé boilies nebo rozkrojené kuličky pod 10 mm – háčky vel. 8 či 10, Zde již jde o malé háčky, které se hodí pro použití hlavně s drobnou nástrahou

Potřebujeme na velké kapry velký háček?

Odpověď bude nejspíš naprosto logická, v podstatě ano. Kapři nad 15 kilogramů jsou již pořádné ryby s pořádnou tlamou. Malý háček se nemusí dobře zaseknout. Stejně tak bývají větší háčky pevnější a odolnější, což je při zdolávání více než potřeba.

Na revíry s výskytem trofejních kusů není ani velikost 2 příliš. Stále ovšem platí, že háček nesmí být příliš nápadný, jinak se kýženého úlovku nemusíte vůbec dočkat.

Háčky s protihrotem nebo bez? O tom se hádají u nás i v Evropě

Velikost háčku na boilies Awa-S H�?ky Cutting Blade 6001 Black Nickel 10ks - vel.6

Tato pasáž možná vyvolá rozruch. V českém i zahraničním prostředí kaprařiny se někdy vedou velmi vášnivé diskuze ohledně protihrotů. U muškařů například mají jasno, že protihrot není příliš potřeba a háčky bez něj jsou pro rybu šetrnější. V kaprařině to je jinak. Nemálo kaprařů vám vylíčí, že naopak háček bez protihrotu rybě strašně škodí. Zdá se to jako nesmysl ale příznivci této teorie tvrdí, že háček bez protihrotu opakovaně z tlamy vypadává a znovu se zapichuje, čímž škodí. 

Odpůrci naopak poukazují na to, že to je úplná kravina a když háček vypadne tak už zpátky rozhodně nezajede a kapr má od rybáře pokoj. V zahraničí, hlavně v Anglii, existují klubové revíry, kde si kapra s protihrotem nezachytáte. Poškození ryb přitom nijak neevidují.

Co si o tom myslíte Vy? Můžete napsat do komentářů:

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.