TOP 5 věcí, které změnily moderní rybařinu

Jak moc se liší současné pojetí trávení času na rybách od rybařiny našich otců a dědů? Slovy klasika, to se nedá srovnat.

Teď pominu zavedení všelijakých K70, chyť a pusť atd, a dalších filozofií, které posunuly rybolov ze zdroje obživy na koníček a sport.

Zkusme tuto tématiku uchopit technicky. Pozvolný nástup moderních technologií a produktů, totiž rybaření změnil na velmi sofistikovaný koníček.

Když se nad tím zamyslím, tak novinek a vynálezů bylo za poslední desítky let strašně moc. Je tady ale pár věcí, bez nichž by moderní rybolov vypadal dost jinak a možná by ani neexistoval vůbec. Podle mě to jsou následující věci:

Obyčejný rybářský vlasec

Bereme ho jako samozřejmost a v mnoha technikách lovu je dokonce na ústupu. Monofilní vlasec je určitě jedna z nejpřevratnějších věcí neboť dříve používané šňůry z přírodních materiálů rozhodně neumožňují provozování tolika nepřeberných metod lovu, jakými disponujeme dnes.

vlasec

Rybařina by možná zůstala na technické úrovni známá z knih Oty Pavla nebo Werichova vyprávění.

Vlasec, at už jde o historicky proslavený silon nebo moderní monofily, je tenký pevný, nenápadný a jde s ním nahazovat výrazně dál, než se snilo rybářům v období před válkou.

rybník

Pokud bychom se měli bavit o nejrevolučnějším rybářském vynálezu posledních 100 let, tak vlasec, a potažmo následně i moderní pletené šňůry, jsou tím nejžhavějším kandidátem. Bez nich by nebyla moderní kaprařina, přívlač a vlastně ani jedna z nynějších rybolovných technik.

Snad jen puristé z řad muškařů by zajásali, jelikož by odpadlo všelijaké nymfování a zůstala by jen suchá a mokrá moucha.

Smekací naviják

Spolu vlascem jde ruku v ruce i vynález smekacího navijáku, který dovedou s trochou cviku ovládat i děti nebo začátečníci. Je relativně levný, snadno se ovládá a dá se s ním házet přesně a daleko. Dle modelu a velikosti jsou smekací navijáky použitelné pro téměř všechny metody rybolovu.

přívlačový naviják

V přívlači či sumcařině a mořském lovu se samozřejmě používají také multiplikátory, to ale na masovém rozšíření smekacích navijáků nic nemění. Projděte si jakýkoliv MP revír a 99 procent rybářů má tento naviják. Výjimkou jsou jen muškaři, sumcaři a pár přívlačových nadšenců do baitcastu, který u nás není tak rozšířený jako v zahraničí.

Sklolaminát a karbonová vlákna

Pruty ze štípaného bambusu jsou dnes stále vyhledávanější mezi vyznavači retra. Hodně rybářů touží po nějakém tom historickém kousku. Kvalitní bambusák je totiž velmi pěkná a příjemná záležitost, například při muškaření.

Před sedmdesáti a více lety tvořily bambusové pruty naprostý základ rybářské výbavy. Šikovné ruce mnoha výrobců dokázaly vyrábět velmi pěkné pruty.

Opravdová revoluce ale přišla s nástupem moderních materiálů. Jako první to byl sklolaminát. Ten se vyznačuje značnou odolností až téměř nezničitelností ve standardních rybářských situacích. Mnoho rybářů má pruty z plného laminátu stále doma a po desítkách let často potřebují jen výměnu nebo opravu oček.

Dodnes lze zakoupit levné pruty z dutého sklolaminátu, který je podstatně lehčí a zachovává si dobré vlastnosti co se týče odolnosti.

Vlastnosti laminátových prutů ale dalece překonává uhlík neboli karbon. Z uhlíkových vláken je vyrobená drtivá většina prutů, které uvidíte v obchodech.

Karbonových blanků je mnoho druhů a pruty se liší ve svých vlastnostech jak díky použitému materiálu (a doplňkům jako očka, sedla navijáku), tak i svým určením a stavbou.

Z uhlíku můžete mít například skvělý muškařský prut nebo extrémně výkonný, odolný ale citlivý vláčák. Stejně tak se z něj vyrábí kaprové pruty na daleké hody i odolné pruty na sumce. Zkrátka naprosto všechny možné druhy prutů s více či méně špičkovými vlastnostmi.

Pruty z uhlíkových vláken jsou navíc často velmi lehké. Mínusem karbonu je asi menší odolnost na mechanická poškození ale to nemění nic na tom, že tento materiál způsobil malou revoluci a přenesla svět rybaření do jednadvacátého století.

V KLECANECH NA VLTAVĚ

Nevýhodou karbonu je také vodivost. Jde o nekovový materiál, který ovšem vede proud. Určité nebezpečí tak vzniká při bouřkách. Pár rybářů už zašimral taky naindukovaný proud při lovu pod dráty vysokého napětí, což není žádná městská legenda.

Při vhodných atmosférických podmínkách opravdu může dojít k tomu, že vás elektrika slabě kopne na dálku. Prut ani nemusí být dlouhý, stačí když chytáte blízko u vedení VN či trakčního vedení střídavé soustavy na železnici.

Horší situace nastává při přímém kontaktu prutu s živým vodičem, snad nikdo ale není takové pako aby zkoušel prutem šťouchat někde do drátů. Bohužel občas dochází k úderu blesku, za bouřky proto pokud možno s prutem nemanipulujte.

Jak vypadá prut zasažený bleskem si můžete prohlédnout například v tomto videu:

Hlásiče záběru

Elektronické signalizátory záběru jsou další věc, která změnila pojetí rybařiny. Umožnila nástup nového stylu výprav na ryby. Bez nich by bylo nemyslitelné trávit u vody dlouhé dny či noci. Díky signalizátoru vám neunikne záběr velké ryby ani když spíte.

Mnozí mohou pípáky kritizovat, ale lov velkých kaprů stylem dlouhých výprav je bez nich nemyslitelný.

Boilies jako nástraha pro lov velkých kaprů

Asi by bylo chybou vynechat největší fenomén posledních 30 let. Boilies opravdu změnilo rybolov a umožnilo rybářům se cíleně zaměřit na velké kapry. Boilies vzniklo v Anglii postupným vývojem, kdy místním rybářům přestalo stačit vyvíjet čím dál tím lepší těsta na kapry a zatoužili po něčem, co dokáže odolat nájezdům menších ryb.

návazce na kapry

V podstatě tenkrát šlo o kuličky vařeného těsta. Dnes už je boilies tak široký pojem, který zahrnuje nejen odolné a vařené nástrahy ale i rychle účinné rozpustné nástrahy a další varianty pro všechny situace. Více o historii boilies si můžete přečíst v tomto článku.

Další inspirace ke čtení:

17 věcí, které nezapomenout vzít na ryby

Jak kapr reaguje na změnu počasí? Záleží na ročním období

Jaké revíry umožňují nonstop rybolov v roce 2024?

Rybáři spojte se – plánuje se celosvazová petice proti rybožravým predátorům

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.