Shimano Ultegra recenze hodnotí naviják, který nepatří mezi nejlevnější. Přesto ale patří k nejprodávanějším kaprovým navijákům na českém trhu.
Řeč bude konkrétně o typu Shimano Ultegra XTD 14000. Ten je aktuálně nejoblíbenější, za což nejspíš vděčí i vcelku povedenému modernímu designu.
Shimano naviják Ultegra recenze – specifikace
- Kapacita: 0,35mm/550m 0,40mm/400m 0,45mm/300m
- Váha: 645 gramů
- Délka návinu/ot. – 103 cm
- Počet ložisek: 5
- Převod: 4,3:1
Co je součástí balení?
- Naviják
- Náhradní cívka
- Reduktory na cívku
- Schéma navijáku
K čemu je reduktor? Slouží ke snížení kapacity cívky, abyste nemuseli na každý naviják dávat třeba půl kilometru vlasce nebo nějak řešit podmot. Málokdy chytám dále než 150 metrů a tak je vážně zbytečné mít na navijáku třikrát tolik vlasce. Každý z reduktorů snižuje kapacitu o jinou hodnotu, takže si můžete vybrat podle toho, jak silný vlasec používáte.
Pokud si nenecháte navinout vlasec v obchodě, tak určitě znáte jak otravné bývá zjišťování kolik potřebujete podmotu na cívku,aby bylo akorát místo pro hlavní vlasec. Tady stačí nasadit reduktor a vlasec vážete rovnou na cívku. Reduktor je vyrobený z plastu a na cívku sedne jako ***** na hrnec.
Systém ukládání šňůry
Uložení vlasce na cívce je dle očekávání špičkové. V této cenové kategorii to ani jinak být nemůže. Technologie, která toho dosahuje se nazývá Aero Wrap II a Super Slow Oscillation. Chod navijáku je Shimanovsky lehký a bezhlučný.
Shimano naviják z kompozitu
Korpus navijáku Shimano Ultegra XTD 14000 se vyrábí z kompozitu. Kovové tělo je u většiny moderních navijáků dávno na ústupu. Kompozitní materiál XT-7 kombinuje lehkost plastu a odolnost kovového pouzdra. Vnitřní soustrojí se vyrábí pomocí technologie Hypergear a X-Ship.
Pro hladší chod jsou pohyblivé části navijáku vyváženy systémem Dynabalance System, bez níž by bylo těžké dosáhnout takové lehkosti otáčení. Floating Shaft II zase snižuje tření rotoru cívky. Jako u každého lepšího navijáku Shimano i zde najdete rolničku Power Roller, která brání kroucení vlasce či šňůry.
Většina recenzí se zmiňuje, že Shimano Ultegra XTD 14000 nemá volnoběžku. To je pravda. Můžete ale využít systém Instant Drag, s nímž lze brzdu úplně uvolnit a po záběru jednoduše dotáhnout. Stačí na to pouhá polovina otáčky brzdy a jste ve zdolávacím režimu! Utažení funguje opravdu rychle. Naopak povolení brzdy trvá trochu déle, těžko říct jestli to byl konstrukční záměr nebo to takhle prostě vyšlo. Každopádně v akci při zdolávání je potřeba brzdu spíš dotahovat, takže problémy s pomalejším uvolňováním nevznikají prakticky žádné.
Maintenance Port
Shimano naviják Ultegra umožňuje uživatelům celkem snadnou průběžnou údržbu. Údržbový port stačí čas od času zakápnout trochou oleje, což zaručí hladký chod navijáku po opravdu dlouhou dobu. Výhodou navijáků Shimano je i dostupnost servisu přímo v ČR, takže ani případné poškození by nemělo být problém (zatím jsem nemusel služeb servisu využít).
Závěr
Když odhlédnu od toho, že brzda se o něco rychleji utahuje než povoluje (vážně se mi nepodařilo zjistit, jestli to tak má být), tak jsem žádné negativní vlastnosti nezaznamenal. Při této cenové hladině bych něco takového ani nečekal.
Za velmi dobrý nápad považuji redukce na cívku. Tady platí pravidlo, že dobré nápady jsou často velmi jednoduché. Kousek plastu s nulovými výrobními náklady dokáže ušetřit spoustu práce a starostí při navíjení nového vlasce.
Shimano Ultegra není levný, ale rozhodně špičkový naviják, s nímž je radost chytat. Vysoká cena je ale ospravedlnitelná dlouholetou výdrží, na kterou jsou navijáky od Shimana koncipovány.
Čtěte naše další recenze:
Daiwa Ninja
Buďte první kdo přidá komentář