Rybáři v Berouně slaví 100 let činnosti

Revír Berounských rybářů 411 001

Významné výročí v letošním roce oslaví berounští rybáři. Historie jejich spolku se datuje do roku 1922 a letos tomu bude jedno století, kdy mají ve správě okolní vody.

Dnešní MO Beroun hospodaří na několika chovných vodách a hlavně svém nejdůležitějším revíru, jímž je Berounka 3, která začíná pod Karlštejnem a končí v Hýskově, přičemž protéká přímo sídelním městem organizace – Berounem.

K důležitým vodám, které berounští rybáři využívají patří také Litavka, jež v Berouně svoji pouť končí, na ní však hospodaří jiná organizace a ačkoliv jde o velmi zajímavý tok, středobodem rybaření v Berouně není žádná jiná řeka než Berounka.

Revír Berounka 3 na mapě:

Co může být pro rybáře lepší než být doma na nádherné řece a Berounka toto dozajista splňuje. Ať již chytáte přímo v Berouně či v například v nádherném  skalnatém údolí pod Tetínem, vždy na vás čekají jen ty nejhezčí přírodní scenérie.

Berounku si užijí milovníci všech druhů rybolovu, jsou zde kapři i dravci a velmi hojná je bílá ryba. Na své si zde přijdou také vyznavači muškaření.

Nejdřív místní rybářský spolek, později součást rybářského svazu

Současná MO v již zavedeném svazovém formátu se datuje do padesátých let, tehdejší rybářský svaz (ještě pod názvem Československý) ale navázal na prvorepublikovou tradici rybářského spolku fungujícího v tu dobu již více než tři desítky let.

V dobách prvorepublikových ještě platil nájemní model hospodaření, kdy jednotlivé úseky říční sítě mohly vlastnit nejrůznější subjekty nebo jednotlivci. Rybářský spolek v Berouně založila necelá čtyřicítka rybářů. 

Za užívání řeky museli platit pravidelný poplatek, přičemž okolní úseky byly v soukromém užívání či pod taktovkou sousedních spolků na Tetíně nebo Karlštejně.

Přechod na svazové hospodaření v Berouně proběhl poměrně hladce a původní spolek v rámci celostátního svazu mohl dál rozvíjet například chovné kapacity a zařízení. Díky tomu se dařilo udržovat zajímavou rybí obsádku i přes narůstající znečištění řeky v polovině minulého století.

berounka a LRU method feeder liga
Podzimní Berounka v Karlštejně – spodní úsek berounského revíru. Foto: redakce

S nástupem společného rybolovu v rámci svazu pak mohli berounští rybáři začít využívat i jiné revíry v sousedních lokalitách a stejně tak se Berounka více otevřela rybářům z okolí. Více o historii rybaření v Berouně se dočtete na webu MO Beroun.

Dnes lze na Berounce rybařit se středočeskou územní povolenkou. Od Karlštejna dolů pak na pražskou povolenku případně lze s CS doklady rybařit na obojím.

Berounští rybáři pořádají také závody pro děti (video):

Berounka zůstane jednou z nejhezčích velkých řek, plány na regulaci toku jsou u ledu

Velmi výrazný milník pro rybaření na Berounce byl překonán před dvěma lety. Tehdy parlament zrušil Berounku jako plánovanou vodní cestu. Nařízení, které ne každý zaznamenal má zásadní dopad na řeku právě až k Berounu.

Berounka patří k relativně málo větším českým řekám, jejichž koryto je z velké části stále přírodním tokem střídajícím hlubší místa, peřeje, kamenité kosy a mělčiny, což jsou základní předpoklady pestré rybí obsádky a přežití množství původních druhů ryb, které mají na regulovaných řekách složité podmínky.

Teoreticky hrozící splavnění Berounky by znamenalo probagrování řeky, z níž by se stal líně tekoucí vodní kanál s několika zdymadly. Rozhodnutím parlamentu tato varianta šla k ledu.

V poslední době se na dolním toku Berounku prosazuje snaha o zprůchodnění jezů rybími přechody. Díky tomu se rybáři v Berouně i jinde na řece snad i v budoucnu budou těšit z bohatství ryb.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.