Dle našich informací padl na víkendové Carp Show Moravia návrh požadavku, aby MRS zavedl novou horní a spodní míru kapra 45 – 80 cm.
Rybářům jde o dva revíry ze tří, jež tvoří přehrady pod Pálavou. Je to Dyje 5 a Dyje 7, které jsou mimopstruhovými revíry na nichž hospodaří Moravský rybářský svaz. Na prostřední nádrži Dyje 6 (Věstonická) hospodaří komerční subjekt.
Na Carp Show Moravia se 14. ledna po třech letech sešla česká kaprařská elita s rybářskou veřejností. Účast byla, dle svědectví návštěvníků, enormní.
Ukázalo se zde také, že rybáři mají zájem nejenom o novinky z oboru ale jde jim také o řešení určitých problémů s lovem kaprů pod Pálavou.
Novomlýnské nádrže na mapě:
Iniciativa se obrací na členy a zejména pobočné spolky MRS (moravský ekvivalent MO ČRS), aby na výroční schůzi vystoupili s následujícím požadavkem:
“Navrhuji zavést spodní a horní míru kapra na 45 – 80 cm na revíru Dyje 5 a Dyje 7.”
Text návrhu se virálně šíří v kaprařských skupinách na internetu. Obsahuje také vysvětlení v několika bodech.
Horní míra má zabránit prodeji trofejních kaprů do soukromých revírů
Iniciativa odůvodňuje nutnost horní míry pro zamezení cíleného odlovu trofejních kaprů za účelem prodeje do soukromých revírů. V ofoceném dokumentu na FB skupině Kaprařina na Pálavě se píše, že D5 a 7 jsou vodami světového formátu, kde však dochází k výše uvedenému negativnímu jevu.
Požadují horní a spodní míru zapracovat do BPVRP co nejdříve, aby došlo k jeho zamezení. Zároveň nemají autoři nic proti odnášení ryb ke konzumaci, chtějí jen nastavit rozumnou velikost ryb, které je možné od revíru odnést.
Rozmezí 45 – 80 cm konzumním účelům zcela jistě vyhoví.
Horní míra ryb, zejména kapra, figuruje v bližších podmínkách výkonu rybářského práva na celé řadě revírů po ČR. V rámci MRS to ovšem je spíše výjimkou.
Prodej ryb do soukromých vod je bez horní míry v podstatě nepostihnutelný
Otázka prodeje úlovků ze svazových revírů je palčivým problémem, který české vody trápil zejména před dvaceti lety, kdy začínal boom kaprařiny a soukromých vod, které nutně potřebovaly obsádku trofejních ryb.
Velké kapry není vždy snadné sehnat z běžných komerčních chovů a tak někteří kapraři objevili zlatý důl v podobě prodeje ulovených ryb soukromníkům.
Jde o poměrně citlivou otázku, kdy se v mizivém procentu případů podaří skutek dokázat. Ať už pro nedostatek důkazů nebo strach svědků jít do sporu a riskovat konflikt.
Vzhledem k tom, že se ale po letech někteří letití kapraři nebojí o těchto praktikách mluvit, můžeme s klidem tvrdit, že tento negativní fenomén minimálně dříve hojně existoval. (Jako rybář v devadesátých a nultých letech žijící na břehu jedné z kaprařsky oblíbených vod nemám vůbec žádné iluze, pozn. autora).
Je však nutné podotknout, že v lokalitách bez horní míry si v současné době rybář může jakkoliv velkou rybu od vody odnést a třeba i prodat. Mezi rybáři je to ovšem samozřejmě vnímáno negativně a málokdo se k tomuto přizná.
Rybářský řád v základu omezuje pouze hmotnost odnesených ryb. V případě trofejních kusů přesahujících denní limit 7 kg pak pro rybáře zapsáním ryby končí denní lov. Jak naloží s rybou dál je již na něm.
V dřívějších dobách tomu bylo z hlediska řádu jinak. Rybu odnést možné bylo. V případě obchodování s rybami ale šlo o provinění proti RŘ, který kdysi dávno (alespoň v ČRS) obsahoval klauzuli o zákazu prodeje úlovku.
Dnes odnášení trofejních ryb brání hlavně horní míra. Není však zavedená všude
Dnes paradoxně RŘ prodej úlovků nezakazuje. Na značném množství revírů ale figuruje právě horní míra, nejčastěji K70, která odnášení větších ryb brání.
Pálavské nádrže patří opravdu k evropsky unikátním kaprovým vodám, je s podivem, že zde horní míra dosud neplatí. Je ovšem hlavně na členech a PS MRS, aby tuto potřebnou úpravu RŘ v rámci svého svazu prosadili.
Novomlýnské nádrže:
- Jde o soustavu tří velkých nížinných přehrad na Dyji
- Na horní a spodní nádrži hospodaří MRS, prostřední využívá soukromá firma ke komerčnímu rybochovu a rybolovu, Hráze mezi nádržemi přitom mohou být prostupné pro ryby.
- Na spodní nádrži se konají evropsky významné závody Stairs2Hell
Čtěte také:
Buďte první kdo přidá komentář