Český rybářský svaz i v roce 2023 pokračuje v akci, kdy v některých regionech mohou děti získat úplně první povolenku zcela zdarma.
O platnosti této akce i v tomto roce informuje ČRS. Přehled územních svazů naleznete níže.
Kde mohou děti získat první povolenku v životě zdarma?
Nabízí ji 4 územní svazy ČRS:
- Územní svaz města Prahy
- Západočeský územní svaz
- Východočeský územní svaz
- Severočeský územní svaz
Jsem rodič nerybář ale dítě chce chytat: jak to vlastně funguje?
Pro nerybařící rodiče je přihlášení dítěte k “rybářům” často španělská vesnice. Pojďme se na to podívat okem laika.
Dítě je nutné přihlásit do rybářského svazu. Výše uvedené územní svazy jsou vyšším organizačním celkem ČRS, který sdružuje jednotlivé místní organizace (MO) na lokální úrovni ve městech a obcích. Právě MO každého jmenovaného územního svazu organizují kroužky a vydávají povolenky, tam se musí hlásit všichni zájemci.
Členství v ČRS není vázáno na místo trvalého bydliště a můžete si vybrat libovolnou místní organizaci, která vám vyhovuje.
Zda MO ve vašem bydlišti nebo okolí patří do některého z výše uvedených ÚS, kde platí tato akce, zjistíte vyhledáním například v adresáři na centrálním webu ČRS. Dobrá zpráva je, že regionální působnost každého z těchto ÚS je poměrně rozsáhlá a zasahuje většinou několik krajů.
*Níže popsaným způsobem se můžete přihlásit vlastně kdekoliv, v jiných územních svazech ale budete muset první povolenku dítěti zaplatit.
(Nejmenší ÚS je Praha, která nicméně zasahuje do některých částí Středočeského kraje, pozor však na to, že územní povolenka platí pouze opět jen na revírech daného ÚS a například v “hraničních” oblastech budete s dítětem smět rybařit jen na revíry ÚS, který povolenku vydal).
Pražský svaz ovšem umožňuje dětem v rámci této akce výhodně pořídit také celosvazovou povolenku, která platí ve všech ÚS ČRS. Zde je nutné doplatit pouze cenový rozdíl.
Popis vstupu do ČRS ve variantě pro dospělé popisuje instruktážní video. Rozdíl mezi dětmi a dospělými spočívá nejen v nižší ceně pro osoby mladší 15 let. Na videu uvedenou zkoušku a přípravu na ni organizuje pro děti rybářský kroužek:
Základní pravidlo akce: musí jít o první povolenku, kterou dítě v životě obdrží.
Zdarma je povolenka, ostatní nezbytné doklady je nutné zaplatit. Relativně draho může vyjít poplatek za kroužek
V rámci akce je zdarma pouze roční územní povolenka. Je nutné si na místně příslušném úřadě v místě bydliště zaplatit také státní rybářský lístek (nutné osvědčení děti získávají absolvováním kroužku), který v nejlevnější variantě na 1 rok pro děti do 15 let stojí 50 Kč.
Další podmínkou je členství v ČRS. Zpráva to nezmiňuje, ale tím pádem bude nutné nejspíše zaplatit ještě dětskou členskou známku na rok 2023, jejíž cena činí 150 Kč.
Minimální náklady tak vyjdou na 200 Kč, což je relativně málo.
Ve většině případů ale bude pro dítě nutné navštěvování rybářského kroužku, což je spojeno s dalšími poplatky.
(Poznámka: Tady jsou nám podmínky akce trochu nejasné, dle informací ČRS k této akci není kroužek povinný. Z hlediska státu je ale nutné pro získání dlouhodobého rybářského lístku – bez něj nelze povolenku vydat – složit zkoušku a získat osvědčení. Příprava na ni je v případě dětí náplní rybářských kroužků. Jde o desetiletími zavedenou praxi. Bez toho asi přichází v úvahu jen samostudium a složení zkoušky samostatně jako u dospělých?!Těžko říct, jedním dechem ale svaz hned vzápětí píše, že zavedené praxe v MO se nemění, takže bez kroužku to asi nakonec nepůjde).
Poplatky za kroužek se lokálně mohou výrazně lišit
Zpátky ke kroužkům a jejich ceně: V každém městě či obci jsou kroužky jinak naceněné. Tady musíme poznamenat, že ceny se výrazně liší. Rozpětí, které se nám podařilo zjistit je neuvěřitelné – od kroužků (téměř) zdarma, přes částky kolem necelé pětistovky až po tisíce korun ročně.
Není výjimkou, že v mnoha místech na rok 22/23 stojí účast v kroužku odhadem zhruba 800 – 1200 Kč. Opět ale záleží jak kde.
Nejdražší kroužek jsme našli za cenu 2300 Kč za rok (jeden z kroužků v Plzni), což je na dítě poměrně vysoká částka, k níž je dále nutné přičíst výše zmíněných 200 Kč za RL a členství. Úspora 300 Kč za povolenku, zde prakticky ztrácí efekt. Ve většině případů jsou ale ceny naštěstí výrazně nižší.
Výbava spolkne další peníze
Výhodu mají děti z rybářských rodin, kde rybářské vybavení zpravidla již mají a dítěti stačí koupit vhodný prut a naviják. V případě koupě kompletní výbavy od nuly musíte počítat v nejlevnější variantě s náklady minimálně od 2000 korun (levný set prut a naviják, podběrák, peán, rybářská židlička, vidličky, vlasec a řada dalších nezbytných drobností včetně například průběžného nákupu nástrah či směsí pro vnadění).
V rámci ČRS rybaří desítky tisíc dětí napříč republikou
ČRS patří k největším zájmovým spolkům v ČR. Méně lidí již ale ví, že zároveň představuje jednu z největších organizací, která se zabývá volnočasovými aktivitami dětí.
Disponuje celorepublikovou síť kroužků ČRS, působících opravdu po celé republice (s výjimkou Jižní Moravy, kde však identickou zájmovou činnost organizuje Moravský rybářský svaz).
Rybářské kroužky jsou jednou z nejrozšířenějších aktivit – naleznete je ve velkých městech i některých malých obcích. Jejích organizátory jsou vždy místní organizace svazu, často ale fungují ve spolupráci například s DDM či školami. Hlavně z důvodů prostorových (nutnost vytápěných učebních nebo klubových prostor – kroužky se konají od podzimu do jara nehledě na venkovní podmínky). Za vhodného počasí ale kroužky často vyráží přímo do terénu.
Zájmová činnost v kroužcích vede k poznávání přírody, vodního života a samozřejmě zahrnuje i přípravu mladého rybáře po praktické stránce. Hlavním cílem je získání státního rybářského lístku a povolenky k lovu.
Zákon vyžaduje po každém rybáři základní znalosti, aby mohl na státních vodách správně lovit a manipulovat s živými vodními tvory, včetně jejich usmrcení (rybaření je stále hlavně forma lovu potravy) a přisvojení za účelem konzumace.
S povolenkou k lovu přichází také zodpovědnost za chování k přírodě
Děti se na rybách možná poprvé v životě setkají s určitou odpovědností za svoje konání. Také jejich dodržování zákona, pravidel rybolovu a správného zacházení s úlovky je, stejně jako u dospělých, na revírech kontrolováno rybářskou stráží, případně policií.
(Trestem za opravdu hrubé přestupky je nejčastěji odebrání povolenky k lovu. Mírné nedostatky ve většině případů u dětí končí nějakou formou domluvy a poučením)
Snahou vedoucích na kroužku je předat dětem všechny dovednosti a zásady zábavnou formou úměrnou jejich věku.
Ačkoliv veřejnost často vnímá rybáře jako jakési tiché blázny. Je ale také nutné poznamenat, že rybářské kroužky jsou v dnešní době jednou z mála činností, která děti přivádí do přírody a učí je na praktické úrovni rozumět jejím zákonitostem. Jak napovídá i název našeho webu, celá řada rybolovných technik dnes vyžaduje aktivní pohyb kolem vody, což dětem prospěje také fyzicky.
První povolenka zdarma představuje velmi významný impuls hlavně pro nerybařící rodiče, aby svému dítěti umožnili naplnit jeho zájmy. Vášeň pro rybolov je totiž prazvláštní věc. Má tendenci se bez varování objevovat u dětí z naprosto nerybářských rodin, kde je přístup k rybařině obtížnější.
Čtěte také:
Buďte první kdo přidá komentář