Pruty na candáty – jak vybrat ideální nástroj na rytíře

pruty na candáty jsou speciálně vyrobené pro lov na gumové nástrahy

Vybavení na vláčku řešíme prakticky pořád. Ne, že bychom měli takovou spotřebu prutů. Každý rybář se však v nákupech a výběru prutů rád vyžívá. Ryby sice neberou na vymakané pruty lépe, ale dobrý výběr „klacku“ rozšiřuje naše možnosti v chytání a zlepšuje prožitek z rybaření. To platí i pro pruty na candáty. Lov těchto „rytířů našich vod“ je totiž velmi specifická záležitost!

Na každý rybí druh musíte jít trochu jinak. U některých jsou jinak úlovky velmi náhodné. Toho se samozřejmě drží i výrobci vybavení.

Zdokonalování specifických vlastností ale vede k úzké specializaci. Díky tomu máme na trhu řadu skvělých prutů. Jsou excelentní na určitý způsob lovu určitých ryb. Použít je k něčemu jinému sice jde taky, zdaleka už to ale nebude taková paráda.

Pruty na candáty jsou toho zářný příklad, jelikož jejich vlastnosti bývají úzce zaměřené na lov této prazvláštní a tajemné ryby.

Před nákupem si rozmyslete jak a kde budete lovit

Jestli chcete, aby vám kdokoliv rozumně poradil vhodný prut, tak musíte být schopni odpovědět na pár základních otázek. Jinak se nemá váš rádce od čeho odpíchnout. Nejdůležitější předpoklad je samozřejmě cílová ryba. Tou je v tomto případě candát. Výběr prutu ale závisí hodně na podmínkách lokality a tak nelze vynechat následující faktory:

  • Na jaké vodě budete lovit – To je zásadní otázka. Musíte umět říct jestli půjdete na malý nebo velký revír a jestli to bude stoják nebo řeka s velkým proudem
  • Jestli budete lovit ze břehu nebo z plavidla
  • Teoreticky ještě můžete zohlednit velikost nástrah

Candát obývá, alespoň v Česku, velmi rozmanitá místa. Od říček a rybníků až po velké řeky s rychlým proudem nebo rozlehlé přehrady. Univerzální prut na všechno neexistuje. Vybírejte podle toho, kam budete jezdit nebo chodit nejvíc.

Pruty na candáty a jejich parametry

Budeme mluvit o prutech na přívlač s gumovými nástrahami. Lapnout candáta jde samozřejmě i na wobler a cokoliv dalšího. Hlavní metoda jsou ale gumové nástrahy, proto se budeme držet tohoto osvědčeného přístupu a vybereme si pruty na jig. Hlavní kritéria výběru jde shrnout těmito třemi parametry:

  1. Délka prutu
  2. Vrhací zátěž
  3. Akce prutu

Delší nebo kratší prut?

Délka prutu hraje při lovu candátů zatraceně důležitou roli. Jigování u dna vyžaduje mít, pokud možno, perfektní cit a kontakt s tím, co se děje na konci šňůry.

pruty na candáty štiky nebo okouny musí být lehké a dobře přenosné
Pruty na na candáty jsou většinou dvojdílné uhlíkové pruty lehčí stavby

Při lovu z lodě samozřejmě extra dlouhý prut není potřeba a spíš by překážel. Na plavidle budou stačit pruty maximálně dlouhé 2,1 metru. Úplně jiná situace nastává při chytání ze břehu. Takto krátké pruty budou fajn jen na menších řekách. Dobře se s nimi navíc klestí cesta hustým porostem, které jsou na takových místech běžné.

Daiwa prut prorex s 2,7 m 5-30 g

Při chytání na rozlehlé vodě ze břehu ale kupujte pruty delší. Na opravdu velkých řekách a přehradách je minimum 270 centimetrů. Musíte daleko házet a dokázat nástrahu na takovou dálku zvedat ode dna. Pokud máte hodně peněz tak si kupte např. Daiwa Prorex S 2,7 m 5-30 g.

Ani vrhací zátěž není úplně univerzální pro všechny situace. Závisí na váze nástrah, která zase většinou závisí na síle proudu. Zatímco na stojaté vodě a při lovu z lodě vám stačí prut s gramáží klidně okolo 15 gramů, tak stejný revír a chytání ze břehu může vyžadovat prut kolem 35 gramů vrhací zátěže.

Vrhací zátěž mějte raději alespoň o deset gramů vyšší než nástrahy, které budete používat. Nejsilnější pruty budete potřebovat na řeku s velkým proudem. Tam někdy musíte hodit i 40tku hlavu. Málo kdo si uvědomuje, že v takových podmínkách jsou na lov candátů vhodné pruty s vrhací zátěží 50 až 60 gramů. Tohle má ale dokonce jednu výhodu. Silný prut se dá v klidu použít i na větší nástrahy a lov štik i jinak než na gumové nástrahy.

vzhledem k použití těžkých zátěží je potřeba použít i těžší pruty na candáty
Velký proud a velká hloubka vyžaduje těžké zátěže a tomu odpovídající pruty

Akce prutu při lovu candáta

Akce prutu už nesouvisí s místem lovu ale se stylem. Chytání na gumu vyžaduje, aby prutu výrazně pracovala špička a blank přenášel všechny ťukance na vaše zápěstí. S dobrým prutem poznáte candátí záběry téměř okamžitě. Candát loví takovými přískoky. Žádný nájezd do nástrahy jako štika ale krátké a výrazné bouchnutí. Musíte to včas seknout.

S dobře udělaným prutem poznáte i dopad nástrahy na dno a můžete oťukat nástrahou jeho hustotu. Candát se drží hlavně na tvrdém podloží. Když budete cítit, že nástraha padá jak do hnoje, tak můžete jít zkoušet štěstí o kus dál.

Rychlá akce s candátem

To, co jsme popisovali v předchozím odstavci se odborně nazývá rychlá akce. Slovo akce v „prutologii“ znamená míru ohybu prutu od špičky k rukojeti. Čím rychlejší prut, tím výrazněji se ohýbá jen špička.

znázornění akce prutu
Pruty na candáty jsou citlivé hlavně ve špičce. Moderní pruty s ultra rychlou akcí dokáží zalomit špičku daleko výrazněji než v tomto tradičním znázornění.

Budete tedy potřebovat prut s rychlou akcí. Dnes už se výroba zlepšila natolik, že můžete koupit pruty s ultra nebo super rychlou akcí (neplést si s UL vláčkou). Akce tady totiž nezávisí na vrhací zátěži. Těžší prut tak může mít ohebnější špičku a tím pádem mít rychlejší akci, než prut na lehkou přívlač.

Shrnutí

Jak jsme si ukázali výběr prutu není lehká záležitost. Hodit se může cokoliv od dvou do tří metrů s gramáží od patnácti až klidně do padesáti nebo i šedesáti gramů. Mnozí z vás mohou propadat jistým depresím neboť najít vhodný prut na všechno je složité. Pokud ale opravdu chcete cíleně lovit candáta, tak nebudete nákupu správného prutu litovat.

Co dalšího budu na candáta potřebovat?

Prut není všechno a tak k lovu candátů patří neodmyslitelně ještě pár další věcí. Nejdůležitější jsou samozřejmě znalosti. Chce to znát místa a jak na ně. S tím už vám tak snadno neporadíme. Určitě se vám ale budou hodit následující věci:

Pletená šňůra

S lovem candáta je pletenka spojená naprosto neodmyslitelně. Velká pevnost ale hlavně nulová průtažnost je opravdu potřeba. S vlascem byste půlku záběrů mohli na velkou dálku prošvihnout. Pletenka klepance přenese až na prut. Variantou může být snad jen fluorocarbon, který se moc neprotahuje, jeho pevnost je ale nižší.

Tenké wolframové lanko

Občas po gumě chňapne štika. Lanka ale trochu plaší ryby. Hlavně když je voda jako křišťál nebo máte malou nástrahu. Zkuste tenký wolfram. Je celkem nenápadný a zubatá ho jen tak nefikne.

Hodně zátěží a jigových hlaviček

Na candáta to chce dostat nástrahu ke dnu. Má ale hodně rád, když guma nepadá jako šutr nýbrž tak dvě tři vteřiny padá. Mějte několik vah zátěží ať můžete najít tu správně těžkou. Na řece v rychlé vodě jde házet klidně čtyřicítky zatímco na klidné vodě jen pět gramů. Na to se hodí výborně například výměnné čeburašky. Pro vertikální lov zase potřebujete jigové hlavičky, které drží nástrahu v pozoru. Bez zásoby zátěží to prostě nejde.

Čtěte také: Lov candáta na rybníku

Pruty na kapry – jak vybrat

1 Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.