Přehled zarybňování za poslední období

vysazení lipana ve Víru
Foto: MRS PS Vír

Hlavní vlna vysazování během jara je již za námi, přesto ale pořád do rybářských revírů putují nové ryby. Tentokrát jde například hlavně o dravce nebo pstruhy a někde dokonce vysazují i lipana podhorního.

Na Moravě vysazovali lipany a pstruhy

Lososovité ryby vysazovali rybáři na severu i jihu Moravy. Lipana do Svratky vysadili například rybáři MRS z Víru.

Dále se odehrálo vysazování pstruha obecného do revírů spravovaných různými místními organizacemi ČRS. Celkem došlo k vysazení 1600 kg tohoto druhu ryby do revírů těchto organizací: MO Krnov, Bílovec, Uničov, Frýdlant, Ostrava, Frýdek Místek, Vsetín, Hranice, Stará Ves, Karviná a Český Těšín.

Jarní zarybnění na revírech Východočeského územního svazu

Východočeský územní svaz přistoupil k pravidelnému jarnímu zarybnění svých rybářských revírů. Tato akce se zaměřuje jak na mimopstruhové druhy ryb, tak na pstruhy. Během tohoto týdne došlo k vysazení celkem 1200 kg pstruha duhového. Dále 80000 ks plůdku potočáka, 16000 ks odkrmené štičky a 136 kg ročního kapra do chovného rybníka.

Pstruh duhový, který byl vysazen v množství 1200 kg, byl rozdělen mezi různé rybářské organizace. Největší podíl získala Místní organizace (MO) Přibyslav s 100 kg, MO Brandýs nad Orlicí také obdržela 100 kg, MO Těchonín 200 kg, MO Police nad Metují byla přidělena částka 100 kg. MO Košťálov se dočkal 200 kg, MO Miřetice získala 100 kg a MO Náchod se těší z největšího množství, a to 250 kg pstruha duhového.

Pstruh potoční, který byl vysazen v plůdku ve výši 80000 ks, byl rovnoměrně rozložen mezi několik místních organizací. MO Chrudim 1 obdržela 20000 ks, stejně jako MO Miřetice, MO Borohrádek a MO Přelouč.

Dalšími rybami, které byly vysazeny během tohoto jarního zarybňování, byla odkrmená štička v množství 16000 ks. MO Ústí nad Orlicí získala 4000 ks, MO Borohrádek byla přidělena stejná částka, zatímco MO Běstvina se může pochlubit největším množstvím, a to 8000 ks odkrmené štičky.

Posledním druhem ryby, který byl přidán do chovného rybníka, byl kapr. Do rybníka bylo vysazeno 136 kg ročního kapra ve velikosti K1+. Tuto násadu kapra obdržela Místní organizace Havlíčkův Brod.

Měsíc květen představuje ve Východočeském územním svazu tradičně čas pro rybářské závody. S cílem zajistit dostatečnou populaci ryb před těmito soutěžemi, byly jednotlivé revíry důkladně zarybňovány. Vysazením kapra a pstruha duhového se zajišťuje pestrost druhů a zároveň se zvyšuje šance na úspěch a atraktivitu závodů.

Celkem došlo k vysazení 4600 kg násady kapra s kusovou hmotností 2 až 3,5 kg. Tento kapr byl rozdělen mezi několik místních organizací. MO Bydžov obdržela 200 kg, MO Bojanov se dočkal 800 kg, MO Chrudim I získala 1000 kg ryb. MO Vysoké Mýto byla přidělena dodávka kaprů s celkovou váhou 200 kg. MO Řečany nad Labem se raduje z 500 kg kapra.

MO Svitavy obdržela 300 kg, MO Červený Kostelec získala celkem 300 kg, MO Žamberk obdržela celkově 200 kg, MO Králíky se dočkala 500 kg a MO Přelouč obdržela 600 kg ryb.

Přidáním této násady kapra do revírů se zajišťuje dostatek ryb pro rybářské závody, přičemž kusová hmotnost a různé lokalizace přidělení přispívají k rozmanitosti a rovnocennému rozložení kapra v různých oblastech.

Kromě kapra byly také zarybňovány pstruhové revíry. Do těchto revírů bylo vysazeno celkem 1150 kg pstruha duhového. Tím se zajišťuje dostatečná populace pstruha pro rybářské závody a zlepšuje se kvalita rybolovu v těchto lokalitách.

Jarní zarybnění revírů Východočeského územního svazu před rybářskými závody je důležitou opatření, které přispívá k úspěchu a atraktivitě těchto soutěží. Správné rozložení ryb a rozmanitost druhů přispívá k bohatému rybolovu a přináší radost a vzrušení pro všechny účastníky.

Jak probíhá zarybnění na revírech Rady ČRS

Rada ČRS má také své revíry, na nichž dokonce platí povolenky všech územních svazů. V poslední době zde došlo k vysazení ryb v této podobě:

Do údolní nádrže Orlík a Veslařského kanálu Račice byly provedeny další zarybňovací akce s cílem posílit populace ryb a zvýšit atraktivitu těchto lokalit pro rybáře. Kapry rybáři vysadili do obou těchto revírů, což přispívá k rozmanitosti druhů a zlepšuje možnosti rybolovu.

Dále rybáři začali s doplňováním společenstev dravých druhů ryb. Těmto druhům ryb se věnuje zvláštní pozornost, aby měly dostatek času na aklimatizaci v novém prostředí a aby se mohly plně zabydlet na revíru během období jejich hájení.

Na Veslařském kanálu Račice se objevily nové štiky, které představují populární dravý druh ryby mezi rybáři. Tyto štiky se rozvážely lodí po kanálu. Byly vysazovány jednotlivě, čímž se zajišťuje jejich rovnoměrné rozložení v revíru.

V údolní nádrži Trnávka byli zase vysazeni krásní candáti a okouni, kteří jsou také vyhledávanými dravými rybami. 

9 Comments

  1. A Jihočeský kraj zase nic jako vždy. Nejdražší povolenky a jinak velké h…o a to jsme kraj rybářů, kteří v Lužnici krom bahna a bolenů nemáme skoro nic. Petru zdar a hlavně pánům do Boršova, kteří to výborně vedou 👍 třeba jim jednou nepůjde jen o své peníze, ale také o rybáře, což se jim posledních pár let moc nedaří.

    • Tak se koukni na MO Liberec cena povolenek brigády a příspěvek a máme tu 4 místní kaluže a 1 přehradu pak výkladej o drahotě🤔🤔🤔

      • Cenu povolenky stanovuje územní svaz. A myslím si, že MO Liberec se o své vody stará velice dobře. Je vidět že tomu vůbec nerozumíte.

  2. Co se děje s Tatrovice mi,tam to snad minulý rok slovili? Není tam vidět ani šupina a to si člověk pořídil povolenku hlavně kvůli této vodě.

  3. Všude se vysazuje, Jižní Čechy a potažmo Vltava a rybníky Český Krumlov není nikde info.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.