Pravěká ryba: ohrožený obří jeseter uloven v řece Hudson poblíž New Yorku, vyskytuje také v Odře

jeseter
foto: NYS Department of Environmental Conservation

V USA poblíž New Yorku se vědcům podařilo ulovit velmi zajímavou rybu. Ohrožený atlantský jeseter (jeseter ostrorypý), gigant mezi rybami a živá fosilie, se vrátil do řeky Hudson, aby se zde třel.

Tento druh, který tráví většinu roku v oceánu a migruje mezi Floridou a Maine, je známý svou impozantní velikostí. A právě minulý týden došlo k neuvěřitelnému úlovku!

Během rutinního průzkumu populace jeseterů ostrorypých na Hudsonu ulovili američtí vědci obří exemplář, který měřil přes 6 stop (183 cm) a vážil ohromujících 220 liber (100 kg)!

Podle všeho šlo o samici, která se ještě nevytřela. Tento druh přitom není rybářům povoleno cíleně chytat. V tomto případě ryba byla ulovena z vědeckých důvodů, v rámci povolení pro výzkum ohrožených druhů, vydaného americkými úřady.

Tento neuvěřitelný úlovek je výsledkem dlouholetého projektu, který začal v roce 2006 a probíhá každoročně v květnu a červnu.

Cílem je sledovat populační trendy těchto majestátních tvorů. Vědečtí pracovníci používají sítě, měří ulovené ryby, kontrolují jejich označení a značkují nově ulovené jedince, odebírají vzorky ploutví pro genetickou analýzu a každou rybu pečlivě váží.

Poté jsou jeseteři opět vypuštěny do vody.

jeseter
foto: NYS Department of Environmental Conservation

Pravěký jeseter se vyskytuje také v Pobaltí a na dolním toku Odry

Podle anglické mutace Wikipedie patří nyní téměř vyhynulá populace jeseterů v oblasti Baltského moře také k druhu atlantského jesetera A. oxyrinchus, a nikoli k evropskému druhu A. sturio, jak se dříve myslelo. A. oxyrinchus migroval do Baltského moře přibližně před 1300 lety a vytlačil původní jesetery.

Acipenser oxyrinchus PAQ

Poslední známý exemplář tohoto jesetera v oblasti Baltského moře byl uloven v roce 1996 poblíž Muhumaa v Estonsku. Měřil 2,9 m na délku, vážil 136 kg a jeho stáří bylo odhadováno na přibližně 50 let.

V roce 2009 byl zahájen německo-polský projekt na znovuzavedení jesetera do Baltského moře vypouštěním exemplářů ulovených v kanadské řece Saint John do řeky Odry, v oblasti dolního toku na hranici mezi Německem a Polskem, kde se tento druh kdysi rozmnožoval. Projekt se v roce 2013 rozšířil i do Estonska, kde byli do řeky Narva vypuštěni jednoletí jedinci.

Tento druh jesetera běžně dorůstá délky přes 250 cm a hmotnosti až 150 kilogramů. Různé zdroje hovoří ale o trofejních jedincích s délkou přes 4 metry a hmotností nad 300 kilogramů.

Dnes vzácný druh jesetera byl v minulosti zajímavou lovnou rybou. Loven byl ovšem nejen pro maso nýbrž i pro kůži, která se používala například v oděvnictví a při výrobě přebalů knih. Jeseter ostrorypý byl také zdrojem vyziny.

Největší úspěch ale měl prodej kaviáru. V devatenáctém století zejména rybářské firmy v USA produkovaly několik milionů kilogramů černého kaviáru ročně.

Spolu s poklesem populace jeseterů ale tento byznys téměř zanikl v období před druhou světovou válkou. Nyní patří jeseter ostrorypý k chráněným druhům.

Zdroj: NYS Department of Environmental Conservation – FB, Wikipedia

Související články:

Obří jeseteři vysazeni na svazovku: při ulovení nesmí na břeh

Jeseter 33 kg z české svazovky: uloven na feeder

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.