Podložky na ryby: nezbytnost moderního rybáře za pár stovek nebo několik tisíc

podložky pod ryby
Foto: redakce

V dřívějších dobách nebylo zvykem podložky pod ryby používat. Úlovek byl určen k jídlu a šetrné zacházení se před jeho koncem na talíři zdálo jako zbytečnost. Přístup rybářů je však dnes již jiný.

Je to dáno jednak stylem lovu chyť a pusť. To však neznamená, že by podložky měli používat je ortodoxní pouštěči. Podložka poslouží i rybožroutům. Podmírové ryby a ryby, které naopak horní míru překračují, je nutné pustit a manipulovat s nimi šetrně. K tomu vám podložka pomůže.

Dobrá podložka navíc manipulaci s rybou usnadňuje, bezpečněji se s ní jakákoliv ryba vyháčkuje a umožňuje jednodušší a hezčí focení úlovku. Jako bonus se vyhnete nadávkám za rybu položenou na holé zemi. Na sociálních sítích se většinou fotky bez podložky pod ryby neodpouští.

Hejtování a kritizování cizích fotek je možná projev snobismu. V případě nešetrné manipulace s rybou si za to ale může každý rybář sám. Podložky na ryby přitom existují v desítkách variantách – pro všechny peněženky a pro všechny styly chytání.

Jak používat podložky pod ryby? Není to nic složitého

Rybu položíme na podložku. To je vcelku vše, co musíte udělat. Chce to jen dodržet pár praktických zásad. Manipulace s rybou na podložce je jinak vcelku snadná a odlišnosti se odvíjí hlavně od různých typů podložek.

Některé zásady ale platí pro všechny případy:

  1. Udržujte podložku mokrou a polévejte také rybu – základní rybářské pravidlo zní, že ryba nesmí přijít do kontaktu se suchem. Platí to pro podložky jakbysmet. Podložku namočte a mějte po ruce nádobu na její zvlhčení a polévejte také rybu.
  2. S rybou nemanipulujte zbytečně dlouho – odháčkovat a pustit. Případné foto proveďte rychle a nezapomínejte na bod č.1.
  3. Vybírejte dobré umístění – podložku položte na vhodné místo. U základních typů, které nemají žádné boky a jsou úplně rovné jde hlavně o to, aby se ryba nemohla sklouznout nebo přeskočit třeba na štěrk, kamení atd. ale třeba na mokrou trávu. Ideální je ale aby vám ryba z podložky neutekla vůbec. To je problém na hodně svažitých místech. Některé podložky ale umožňují manipulaci na vodě, což je v kombinaci s broďáky ideální řešení.

Důležité je prostě si na místě udělat nějaký logický systém. Většina kaprařů si najde svůj grif a dlouholetou praxi. V základu je ale nutné mít vše dobře po ruce – metr, váhu a příslušenství k vážení a focení. Dá se zvládnout vše i v jednom člověku, pomoc parťáka ale situaci hodně ulehčuje.

Nafukovací podložky jsou jedním z vrcholů péče o úlovky

Mezi jedny z nejlepších podložek patří podložky nafukovací. Vypadají v podstatě jako dětský bazének, oproti němu má ale spoustu praktických vychytávek. Ty slouží k praktičtějšímu používání na rybách a vyšší odolnosti neboť podložka musí něco vydržet a tím spíš, když je nafukovací.

Jako příklad lze zmínit Fox Carpmaster Air Mat, která patří k dražším podložkám na trhu. Jde ale o promyšlený výrobek, který ocení i náročnější rybáři. 

Fox Podlo?ka Carpmaster Air Mat

Podložka zdánlivě připomínající bazének má hned několik praktických prvků. Jednak jde o ventily umístěné tak, že podložka jde snadno nafouknout. Zároveň ale pomáhají řešit často nervydrásající neduh všeho nafukovacího – díky jejich poloze se vám podaří podložku vyfouknout do původního rozměru a bez nervů sbalit zpátky.

Video:

Podložka má praktická poutka alias kotvící body – s nimi podložku přivážete na místo nebo přišpendlíte kolíky k zemi aby neuplavala nebo aby ji neodnesl náhlý poryv větru.

Za zmínku stojí také možnost dvojího způsobu použití. V klasické poloze jde opravdu nafukovací bazének s maximálním komfortem pro rybu. Podložku lze ale s kaprem využívat bezpečně také dnem vzhůru čímž se poněkud usnadňuje manipulace s rybou včetně jejího uchopení podhmatem.

Klasické kolébky na kapry

Dalším oblíbeným typem podložky jsou tzv. kolébky, které též patří k dražším a obecně více sofistikovaným výrobkům. Jsou samozřejmě těžší a rozměrnější při převozu. Odmění se vám ale praktičností použití na všech typech povrchů, snadnou a bezpečnou manipulací či dlouhou výdrží.

Kolébky vznikly později než klasické podložky a jsou koncipované hlavně pro kaprařinu, což je dáno rozměry i tvarem a hmotností. Nevadí jim ani horší povrch neboť podložka neleží přímo na holé zemi, nýbrž stojí na nožičkách. Jak název napovídá, kolébky jsou dostatečně hluboké což rybě zajišťuje dostatečnou ochranu i když sebou mrskne.

K high-endovým kolébkám tohoto typu patří Nash Carp Cradle Deluxe, na níž můžete vidět, že výrobci nemyslí jen na kapry ale také na rybáře. Součástí kolébky bývá i boční přehoz, který po vytažení dokáže posloužit jako klekátko.

Nash Podlo?ka Deluxe Carp Cradle

Prohlédnout kolébku v eshopu

K rybě je totiž potřeba pokleknout a polstrování pod koleny se zatraceně hodí jelikož i malý kamínek na zemi vám bez něj dokáže, že i zdánlivě kostnatá tkáň kolem kolenního kloubu je po čertech citlivé místo.

Ještě pro představu: tento konkrétní typ kolébky váží 5,4 kilogramu.

Bazénkové a vaničkové podložky

Klasické podložky také dostály změn. Je zvykem, že mají bočnice a jde vlastně také o bazénkové nebo vaničkové podložky avšak poněkud jednodušší a výrazně levnější než v prvním případě. Také zde je dobré, aby podložka měla kotvící body a třeba i horní přehoz.

Příkladem poslouží podložka Delphin CarpPool NXT. Jde o jednu z nejbytelnějších podložek bazénkového typu, která je navíc dostatečně hluboká a umožňuje rybu v podložce uzavřít pomocí vrchního krytu se síťovaným průzorem.

carp pool NXT podložka na ryby
Cenově se tyto podložky na kapry pohybují kolem tří tisíc, občas ale můžete mít štěstí na slevu

Podložka disponuje zipy pro snadné vypouštění kapra zpátky do vody a ocenit lze také možnost vytažení matrace při sušení podložky po návratu z ryb.

V poslední řadě lze zmínit ty nejobyčejnější klasické podložky. Jsou levné a skladné, což z nich činí dobrou variantu například pro použití na feeder či plavanou, kde zatím podložky nejsou tolik rozšířené ale využívat je můžete také. Cenově se tyto jednoduché výrobky prodávají často jen za dvě až tři stovky, jako například Zfish Unhooking Mat.

zfish podložky pod ryby
Základní model podložky většinou u prodejců pořídíte do tří stovek

Některé podložky lze využívat i při lovu dravců na přívlač. Ideální jsou měřící podložky s vytištěným metrem, které rozdávají některé rybářské firmy při větších objednávkách nebo si je můžete zakoupit sami.

Nepodceňujte čištění – dobrá péče o úlovek znamená také pravidelné mytí a sušení podložky

V diskusích a komentářích často zaniká nezbytnost rybu dávat na podložku, která je zdravotně nezávadná. 

V první řadě se o to starají výrobci. Žádná kaprařská značka si snad netroufne na trh pustit podložku z nevhodného materiálu nebo s od počátku chybnou konstrukcí.

podložky pod ryby

Zapomíná se ale na pravidelné čištění. Nejde jen o nebývalý smrad, který se z nemyté podložky pod ryby může linout ve vašem obydlí. Jedná se hlavně o různé bakterie, které se mohou s rybami na podložku dostat nebo vzniknout na zasychající vrstvě slizu, který prostě ulpí vždy a všude.

Podložku je nutné omýt, což lze učinit přímo u vody. Doma pak pomůže teplá voda pro odstranění zbytků slizu či jiných nečistot a zejména důkladné vysušení.

To je samozřejmě ideální neprovádět doma nýbrž na zahradě, balkoně a někteří borci z nedostatku jiných prostor dokážou zavěsit lehčí podložku za kus provazu okna. 

Čtěte také:

Jaký bágl na ryby? Náš tip je Delphin TRANZPORTER

Jaký prut a naviják na sumce? Vyzkoušejte toto kombo

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.