První kroky v rybaření si člověk zapamatuje na celý život. Někdo začínal s lovem bílé ryby, někdo chytal pstruhy do ruky a pro někoho byl první úlovek okoun na rotační třpytku.
To byl i můj případ. První udici, kterou jsem dostal byl nejlevnější dětský set s teleskopickým prutem a jednou rotační třpytkou. S tou jsem strávil mnoho času na blízké říčce, kde nebyla o okouny nouze. A jak to tak dříve bývalo, ani jsem tenkrát nepotřeboval povolenku, kterou nahradily rychlé nohy!
S rotační třpytkou jsou tak neodmyslitelně spojeny mé rybářské začátky, už jenom proto, že o existenci jiných způsobů lovu jsem neměl ani tušení.
Okoun na rotační třpytku bere i dnes
Ačkoliv si dnes můžeme vybírat z daleko více nástrah, tak rotačka je, alespoň dle mého názoru, na okouny pořád jedna z nejlepších nástrah.
Jen to vybavení se poněkud změnilo. Dnes už většinou nebereme laminátový teleskop s plastovým navijákem. O pětadvacítce vlasci ani nemluvě.
Pro lov okounů na mrňavé rotačky můžeme s klidem použít ultralehký vláčecí prut s vrhací zátěží do osmi gramů v délce 210 centimetrů. Dlouhé pruty mi přijdou zbytečné neboť rotačky létají poměrně dobře a okouna beztak na tento druh nástrahy nechytáme daleko od břehu.
Šňůru si pořiďte v průměru 0,08 nebo vlasec o průměru 0,15 – 0,18 mm. Otazníkem je akorát návazec na štiku. Já na rotačku bez lanka nechytám, protože záběry od kudliček přichází s železnou pravidelností. Stačí ale tenké wolframové lanko, které okouny moc neplaší.
Výběr třpytek je zajímavé téma. Kvalitní meppsky fungují pořád dobře a je to kvalita, kdysi jsem rád chytal i na proslulé vaškovky, ale nejsem si jistý, zda jsou stále k sehnání.
Dobrých třpytek je ale na trhu spousta a nemám pocit, že by některé byly vyloženě špatné. Jisté riziko vzniká při nákupu levných třpytek z Číny. Některé nepracují úplně dobře při pomalém vedení a zdá se mi, že kroutí vlasec víc než je zdrávo. Kvalita je u nich ale proměnlivá a dá se narazit i na dobré výrobky.
Samotné vedení není nikterak komplikované. Stačí jen zkoušet jaká rychlost bude okounům nejlépe vyhovovat.
Z barevných variant rotaček mi stačí 4 druhy. Zlatá, stříbrná a pak černá se žlutými a červenými tečkami.
Tip: tečkované i jiné rotačky v párysově rybářském kvelbu!
Kde chytat okouny s rotační třpytkou
Mám pocit, že na malých řekách je rotační třpytka velmi široce upotřebitelná. Používat ji můžeme stejně jako ostatní druhy nástrah. Okoun většinou číhá v klidnějších místech. U nás na řece je jich plná jakákoliv tůň. V klidnějších tocích je najdete nejčastěji na vnější straně meandrů, zejména pokud je přítomen podemletý břeh, a u vodních rostlin či spadaných větví.
Stojatá voda je v tomto nejzajímavější. Chytání okouna na třpytku je záležitostí mělčin, kde se shromažďuje potěr a okoun do něj vytrvale buší celý den s jedinou výjimkou opravdu horkých dnů. Jasné nebe a vysoké teploty jsou znamení, že je lepší raději zůstat doma a vyrazit tak maximálně brzo ráno nebo k večeru.
Na přehradách v létě také funguje lov u přítoku. Na některých přehradách je v těchto místech mělko a dá se s třpytkou prolovit velký prostor. Je to zároveň i místo, kde se shromažďuje velké množství bílé ryby. O dravce zde tak nebudete mít nouzi.
Okouni se většinou loví v běžné „sériové“ velikosti do dvaceti centimetrů. Ale občas se zadaří i lepší kousek. Zejména ve dnech intenzivního brání je šance na slušného třicátníka dosti vysoká!
Autor: Michal Dvořák
Přečtěte si také: S rotační třpytkou na štiku
Buďte první kdo přidá komentář