Od ledna musí rybářská stráž uznávat e-doklady

Museli jste při kontrole rybářských dokladů ukazovat také občanský průkaz? Dost možná ne, dle našich zkušeností rybářská stráž doklad totožnosti v některých případech po rybářích nechce.

To se ale možná změní, hlavně v souvislosti s tím, že rybářské svazy postupně opouštějí od užívání legitimací s fotografií. MRS čeká výměna legitimací v nejbližší době a v ČRS se o ní údajně uvažuje již také.

Při předložení členské legitimace, která nemá fotografii pak nejspíš bude nutné doložit totožnost jiným dokladem.

Právo požadovat například občanský průkaz ale rybářská stráž má odjakživa. Jinak by samozřejmě nemohli zjišťovat totožnost například u osob lovících bez povolenky a rybářského lístku. Povinnost mít sebou doklad totožnosti při lovu ryb platí snad odjakživa.

Od ledna 2025 postačí rybářské stráži (ale i myslivecké, lesní atd.) předložit elektronickou občanku v mobilu tedy tzv. e-doklad.

Nutnost akceptovat e-doklady plyne z novely Zákona o právu na digitální služby. Povinnost se od začátku roku 2025 rozšiřuje na všechny orgány veřejné moci a také soukromé osoby či organizace, kterým právní předpis stanovuje ověřit něčí totožnost nebo jiný osobní údaj. Akceptovat e-doklady na dobrovolné bázi přitom RS a jiné orgány mohly již dříve.

Podle našich informací toho někteří porybní již využívali v letošní sezoně. Možnost kontrolovat elektronické doklady má údajně fungovat i mimo dosah mobilního signálu.

řeka
E-doklady by vám RS měla zvládnout zkontrolovat i na odlehlých místech bez signálu

E-doklady vám porybný zkontroluje nejspíš vlastním mobilem

Ačkoliv je ale RS zřizovaná státem, na rozdíl od bezpečnostních složek, státních institucí nebo zaměstnanců soukromých subjektů si porybní budou muset aplikaci nejspíš nainstalovat do vlastních telefonů.

Informace o tom, že by RS měla být vybavena mobily či tablety z erárních zdrojů, zatím žádná není. Rybářská stráž přitom není z právního hlediska organizována nikým jiným než státem, prostřednictvím například úřadů obce s rozšířenou působností. Právě úřady člena RS do jeho funkce ustanovují a také zde si například rybáři mohou stěžovat, pokud se jim postup strážného zdá chybný. Jedině příslušný úřad může člena RS například odvolat nebo jeho funkci zrušit.

Po faktické stránce ale fungování RS většinou „bokem“ zajišťuje rybářský svaz, který členy RS vybavuje někdy i pokročilým vybavením v podobě kamer a termovizí či jinými prostředky a základní výstrojí.

Chytrý mobilní telefon má dnes samozřejmě skoro každý. Ilustruje to ale zavedený stav, kdy stát spoléhá, že se rybářská stráž zařídí sama nebo ji vybaví rybářský svaz za spolkové peníze.

Modré průkazy RS postupně skončí, nastupují žluté

V souvislosti s kontrolami RS by také rybáři neměli být překvapeni, když se jim stráž, kromě odznaku, prokáže také novým průkazem.

Dosavadní modrá barva končí a nové průkazy rybářské stráže jsou již v barvě žluté. Ještě po dlouhou dobu se ale teoreticky můžete setkávat s oběma variantami průkazů. Starý vzor totiž může platit až do konce roku 2029. Vzhled odznaků RS se protentokrát nemění.

Na průkazu RS je, kromě jména a čísla strážného, vyznačena také působnost, na jakých revírech či chovných vodách je člen RS jako strážný ustanoven. To může být například konkrétní revír nebo více revírů jednoho uživatele (například vody jedné MO nebo ÚS v ČRS).

Čtěte také:

Ceny povolenek 2025: kolik bude stát rybaření v nové sezoně?

ČRS začne 9. prosince prodávat rybářské doklady na rok 2025: členství půjde zaplatit online

Kdy se třou ryby? Přehled nejznámějších rybích druhů

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.