Nová pravidla pro přívlač – svaz upozorňuje rybáře na letošní změny

Pstruh potoční

Nová vyhláška, upravující pravidla rybolovu, platí už od ledna. Některé změny ale vstupují v platnost až později. Jako například povolení přívlače na pstruhových revírech po 31.8, což se dříve nesmělo!

Svaz nedávno vydal článek s přehledem pravidel v jednotlivých ÚS. Přehledné info na jednom místě se opravdu hodí. Někde totiž vyhlášku ještě upravili nebo novinku částečně či skoro úplně zakázali. V tištěném řádu to ale nenajdete. Proč a jaká pravidla kde vlastně platí?

Český rybářský svaz poskytl aktuální informace týkající se lovu přívlačí na pstruhových revírech v období od 1. září do 30. listopadu. Cílem je zajistit lepší informovanost členů a reagovat na dotazy rybářů. Na základě novely vyhlášky č. 197/2004 Sb., která vstoupí v platnost od 1. ledna 2024, se pravidla pro lov přívlačí a muškaření mění.

Nová úprava stanovuje, že přívlač a muškaření na pstruhových revírech je povolena od 16. dubna do 30. listopadu, přičemž při lovu přívlačí v období od 1. září do 30. listopadu je povoleno používat pouze nástrahu s jedním jednoháčkem. Zároveň je třeba brát v úvahu, že jednotliví uživatelé revírů mohou zpřísnit pravidla, případně přívlač zcela zakázat.

Svaz podporuje názor, že v revírech závislých na vysazování druhů jako je siven americký či pstruh duhový, není potřeba omezovat rybáře přísnějšími pravidly. Naopak tam, kde se přirozeně rozmnožuje pstruh obecný, by měly být podmínky lovu přísnější.

Důležité je také dodržovat dobu hájení pstruha obecného, která trvá od 1. září do 15. dubna. Všechny ulovené kusy tohoto druhu musí být okamžitě vráceny zpět do vody!

Rybáři by měli sledovat pravidla konkrétních územních svazů, protože přístup k lovu přívlačí na pstruhových revírech se může mezi jednotlivými regiony i revíry lišit. Některé svazy mohou zavést další omezení, jako například povolení pouze muškaření nebo omezení velikosti nástrahy.

Informace v tištěném rybářském řádu nemusí být aktuální

Nová vyhláška platí od letošního 1. ledna. Už loni se objevovaly informace o tom, že podzimní přívlač na některých místech omezí.

Rozhodnutí jednotlivých územních svazů a dalších uživatelů revírů ovšem přišla v některých případech až po vytištění nového papírového RŘ. Z toho plyne, že řídit se psaným textem rybářského řádu může být problém neboť tam zákazy a omezení mohou chybět. Nejvíc na pozoru se musí mít rybáři, kteří cestují za rybami a mají celosvazovku nebo celorepublikovou povolenku.

Pstruhová přívlač

Úprava pravidel se regionálně dost liší. I proto svaz vydal přehled pravidel pro všech 7 územních svazů ČRS a revíry Republikové Rady. Správné znění rybářského řádu a popisu revírů by mělo být online na webu ČRS a územních svazů, potažmo MO.

Podzimní přívlač na P revírech ČRS dle nové vyhlášky v roce 2024 .

Středočeský územní svaz vydal letos v dubnu dodatek č. 5 k mimopstruhovým a pstruhovým revírům a vodním plochám, který zavádí zákaz lovu přívlačí na pstruhových revírech v období od 1. září do 30. listopadu. (Více o dodatku zde)

Tento zákaz se však netýká stojatých pstruhových revírů a vodních ploch v režimu rybníkářství. Zde platí zcela odlišná pravidla a možnost lovu naopak i například v zimě, viz popis jednotlivých lokalit na webu Středočechů. Účinnost tohoto opatření je platná od 1. června 2024.

Perdigone nymfa v tlamě pstruha duhového

Územní svaz města Prahy má také v hospodaření několik málo pstruhových revíru. Na nich ovšem žádnou změnu oproti platným pravidlům vyhlášky na tento rok neuplatnil. Lov přívlačí tady pokračuje za podmínek uvedených ve vyhlášce, tedy s použitím jednoho jednoháčku v podzimním období do 30. listopadu.

Jihočeský územní svaz má pro rok 2024 lov přívlačí na P revírech bez dalších omezení, tedy v souladu s nově platnou vyhláškou. Od roku příštího ale dojde ke změnám u konkrétních revírů, kde se předpokládá přirozený výtěr pstruha obecného. Vyjde dodatek BPVRP k povolenkám na rok 2025, ve kterém budou uvedeny podrobné informace.

Horská Kamenice

Východočeský územní svaz umožňuje rybářům lov přívlačí od 1. září na všech pstruhových revírech v rámci VČÚS dle novelizované vyhlášky a schválených BPVRP ze dne 16. června 2023.

Zdejším specifikem ale je, že na některých pstruhových revírech jsou muškařská pásma, kde je povolen pouze lov muškařením. Dále je lov přívlačí povolen pouze na umělé nástrahy opatřené jedním jednoháčkem, což platí ve VčÚS již od roku 2022. (zátěž musí být součástí nástrahy)

Možná další omezení zde mohou přijít s rybářským řádem na období 2026–2027.

řeka

Západočeský územní svaz bude pokračovat bez jakýchkoliv a vše funguje podmínek uvedených ve vyhlášce. Lov přívlačí je povolen s použitím jednoho jednoháčku v podzimním období.

Severočeský územní svaz zavedl zákaz podzimního lovu přívlačí na deseti vybraných revírech z důvodu zvýšení ochrany populace pstruha obecného během tření. Na dalších severočeských pstruhových revírech, pokud BPVRP nestanoví jinak, je lov přívlačí umožněn do konce listopadu.

Seznam P revírů s podzimním omezením lovu přívlače od 1. září 2024:

  • 443 072 Býčkovice (MO Litoměřice)
  • 443 015 Chřibská Kamenice (MO Chřibská)
  • 443 021 Kamenice 2A (MO Děčín)
  • 443 031 Luční p. (MO Litoměřice)
  • 443 035 Mohelka 2 (MO Český Dub)
  • 443 036 Mohelka 4 (MO Hodkovice n. M.)
  • 443 040 Ohře 8A (MO Žatec)
  • 443 059 Ohře 8B (MO Chomutov)
  • 443 054 Svitava 2 (MO Nový Bor)
  • 443 056 Úštěcký potok (MO Litoměřice)

Územní svaz pro Severní Moravu a Slezsko se k novince postavil nejpřísněji. Zde se umožňuje od 1. září 2024 do 30. listopadu 2024 lov přívlačí na P vodách s použitím jednoho jednoháčku jen na následujících revírech:

  • MO Lučina – Lučina 3 (473 044)
  • MO Nový Jičín – Jičínka 1P (473 106), Jičínka 2 (473 031), Luha 1 (473 046)
  • MO Frýdek-Místek – Olešná 1P (473 060)
  • MO Jablunkov – Olše 7 (473 066), podrevír 2 (nádrže Návsí)
  • MO Olomouc – Šumice 1P (473 092)
  • MO Rožnov – Bečva Rožnovská 2 (473 002), podrevír 2 (nádrž U Macečků)
  • MO Krnov – Opavice (Zlatá) 1 (473 070), Osoblaha 2 (473 074)
  • MO Opava – Hvozdnice 1 (473 028), Moravice 1P (473 051), mimo VIP
  • MO Přerov – Moštěnka 2 (473 104)
pstruh obecný

Republiková rada ČRS umožňuje držitelům povolenek lov na pstruhovém revíru Morava 24 v souladu s platnou vyhláškou, znamená to, že lov přívlačí pouze s jedním jednoháčkem je v období od 1. září do 30. listopadu povolen.

Zdroj: https://www.rybsvaz.cz/lov-privlaci-na-pstruhovych-revirech-od-1.-zari-prehled-podminek-jednotlivych-us

Jak je na tom MRS?

Zpráva převzatá výše byla vydána Českým rybářským svazem. V případě Moravského rybářského svazu (MRS) je možné online nahlédnout do BPVRP na jejich revírech, kde u metod povolených na P revírech stojí toto:

při lovu přívlačí může osoba provádějící lov použít 1 udici, která je při lovu držena
v ruce; jiná udice není nastražena. Lov spočívá v aktivním vedení nástrahy vodním
prostředím. Za nástrahu může osoba provádějící lov použít 1 umělou nástrahu, která
je opatřena nejvýše 1 háčkem (jednoháčkem, dvojháčkem nebo trojháčkem).
V období od 1. září do 30. listopadu smí být nástraha opatřena pouze jedním
jednoháčkem
. Za lov přívlačí se považuje i lov muškařením, pokud je nástraha
vybavena doplňky zvyšujícími dráždivost pro ryby, například rotujícím plíškem
nebo vrtulkou. Při lovu zachovávají osoby provádějící lov mezi sebou vzdálenost
nejméně 20 m, pokud se nedohodnou jinak.

Z toho plyne, že podzimní přívlač na těchto P revírech probíhá dle vyhlášky a je povolena. Pro jistotu je však vždy nutné ověřit si podmínky také u jednotlivých revírů.

Nutno také dodat, že tento článek bude aktuální pouze v roce 2024. Na další léta pravděpodobně dojde k dílčím změnám.

Mimořádnost: okamžitý zákaz rybolovu v Pískové Lhotě

Další zajímavé příspěvky:

Češi vítězí na World Carp Classic 2024 (video)

Uplavaly ryby za miliony, rybníkářům se komplikují výlovy

Přes 16 tun kaprů vysadili rybáři do revírů. Došlo i na pěkné amury a tlouště

Pytlák v Žatci podplácel porybného, marně

2 Comments

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.