Zatímco velká část občanů ČR, včetně rybářů, řeší povodně, rybáři z Nymburka se potýkají s každoročním nepříjemným problémem. Na jezeře Sadská opět dochází k hromadnému úhynu ryb.
Jezero Sadská leží severně od stejnojmenného středočeského městečka na Nymbursku. Zdejší revír číslo 411 133 představuje bezmála 40 ha vodní plochy, která svým severním okrajem sousedí s hlavním tokem Labe. Na revíru hospodaří MO Nymburk.
Poměrně pěkná lokalita v srdci středočeského Polabí má ale jednu zásadní vadu na kráse. Již po několik let zde dochází k významným a často opakovaným úhynům ryb. Ty přicházely nejčastěji v pokročilém podzimu a občas i během zimy.
Zákaz rybolovu vyhlášen až do odvolání
Stejně jako v předcházeních letech, i nyní byl vyhlášen zákaz rybolovu, viz aktuality MO ČRS Nymburk. Platí ode dne vyhlášení 16.9. až do odvolání.
Mohou za nedostatek kyslíku odpadní vody?
Letos nastala na Sadské kritická situace o dva měsíce dříve. Na webu Středočeského územního svazu se uvádí:
Celou situaci jsme od včerejšího oznámení od členů o „troubení“ ryb na jezeře pečlivě monitorovali a učinili veškeré kroky, které jsou v naší kompetenci. Byly odebrány vzorky na několika místech jezera a událost byla opět předsedou MO nahlášena na OŽP Nymburk.
Ještě ráno byla situace stabilní a bez zjevného úhynu. Bohužel v průběhu dne došlo opět k masivnímu úhynu mnoha ryb rozličných druhů na tomto revíru, a to i přes silný vítr a déšť, který by měl situaci naopak pomoci a vodu „dookysličit“. Z uhynulých ryb opět převažoval tolstolobik, nicméně došlo k úhynu i tisíců drobnějších okounů, ježdíků, hrouzků, štik, plotic, perlínů a dalších ryb, které zatím nebylo možné vylovit, jelikož leží na dně.
Jakmile dojde ke spuštění rozkladných procesů a ryba se zvedne ode dna, bude nutné akci v nejbližších dnech zopakovat, o čemž budeme informovat s předstihem, pokud to bude jen trochu možné.
Příčina úhynu je opět neznámá. Zatím pouze víme, že ve vodě znovu chybí rozpuštěný kyslík. Výsledky rozborů odebraných vzorků bychom měli mít k dispozici do konce tohoto týdne. Na celém jezeře byly i dnes opět silně cítit odpadní vody ze severozápadní strany jezera, tedy ze směru chatové oblasti „Na Vodrážce“.
Odborníci navrhují propojení s Labem
Někteří odborníci v minulosti vyjadřovali názor, že významnou pomocí by mohlo být propojení jezera s hlavním tokem řeky, podobně jako tomu je u některých jiných vodních ploch poblíž Labe. Řeka je od jezera skoro na dosah ruky.
V minulém roce dokonce vyjádřil SÚS záměr o této možnosti jednat. Komplikací zde ale mohu být majetkoprávní záležitosti stran dotčených pozemků a také břehová cesta/cyklotrasa, již by bylo nutné přemostit.
Čtěte také:
Rybáři upozorňují: lov ryb nahromaděných kvůli nízkému stavu vody je zakázán
Kam na sumce – Labe, řeka trofejních úlovků
Slušelo by hlavně poděkovat vše kdo se ucastni řešení následků
Všichni místní vědí, že chataři mají přepady jímek do písčitého podloží.
Ano když se domníváte že chataři mají přepady vseptikach proč už dávno neproběhli kontroly,,,, co takhle čistička odpodních vod co se nachází v podstatě za jezerem , kam odchází odkalená ,ne však zcela vyčištěná voda – kolem jezera kde není až tak velká a nepropustna hráz až do stareho labe kde jsou propustě do jezera . A co bývalá skládka za jezerem taktéž tam není skoro žádna hraz, prosak není vyloučen
Řešení je, ale jak je psáno že by byl problém v majetků a co psal starosta tak Sadská vlastní pouze 40% Jezera zbylých 60% ostatní. Dále je technologie na okysličení, ale stojí mraky peněz.