V srpnu 2024 došlo na řece Morávce v Beskydech k potvrzení výskytu račího moru, což je vážné onemocnění, které ohrožuje původní evropské druhy raků, především raka říčního. Tento patogen je smrtelný pro evropské raky, kteří nejsou vůči němu odolní, a v důsledku nákazy uhynuly stovky až tisíce jedinců. Raci říční jsou v České republice kriticky ohroženým druhem, což činí tuto situaci ještě závažnější.
- Pokud možno do vody nevstupujte
- Nedovolte vstup do vody ani psům
- Je nutné dezinfikovat, pečlivě omýt veškeré vybavení (nebo alespoň nechat vyschnout), které přišlo do styku s vodou – rybářskou výbavu, obuv a oblečení
- Týká se i pracovního či sportovního vybavení, které bylo používáno na inkriminovaných úsecích toků
Krajská veterinární správa Státní veterinární správy pro Moravskoslezský kraj (KVS SVS pro MSK) v reakci na tuto situaci společně s Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK ČR) okamžitě zahájila vyšetřování. Po odběru vzorků uhynulých raků a následném potvrzení přítomnosti račího moru byla stanovena ochranná opatření, včetně vymezení ochranného pásma. Toto ochranné pásmo zahrnuje úsek řeky Morávky od parkoviště Velké Lipové v obci Morávka po soutok Morávky s přítokem Bahno v obci Nižní Lhoty. Ochranné pásmo bylo rozšířeno i na řeku Mohelnici až po soutok s Jestřábím potokem v obci Krásná a na některé další menší přítoky.
Přibližné vyznačení úseku na Morávce: (Přesněji vč. dalších toků viz popis výše)
V rámci ochranných opatření byla nařízena přísná omezení, která mají zabránit šíření této smrtící nemoci. Krajská veterinární správa zakázala jakékoli přemísťování ryb a jiných vodních živočichů z ochranného pásma do jiných vodních toků či uzavřených vod.
Po jakémkoli pohybu v řece či při lovu ryb v této oblasti je nutné provést důkladnou očistu a dezinfekci veškerého rybářského náčiní, obuvi a dalších předmětů, které se dostaly do kontaktu s vodou. Včasná a důsledná dezinfekce může významně snížit riziko přenosu račího moru na další vodní plochy.
Na místě byly rovněž umístěny varovné cedulky, které informují o přítomnosti račího moru a o nutnosti dodržovat stanovená opatření. Račí mor je způsoben oomycetou Aphanomyces astaci, což je organismus podobný plísni. Patogen byl do Evropy zavlečen nepůvodními severoamerickými druhy raků, jako jsou rak signální a rak pruhovaný, kteří jsou vůči této nemoci odolnější a mohou ji přenášet. Pro evropské raky však račí mor představuje smrtelnou hrozbu, protože proti němu nemají přirozenou obranu a neexistuje účinná léčba. K šíření račího moru může docházet nejen přímým kontaktem s nakaženými jedinci, ale také přesunem kontaminované vody nebo nedostatečně dezinfikovaným rybářským vybavením.
Výskyt račího moru na řece Morávce představuje vážnou ekologickou hrozbu, která ohrožuje místní populaci raků. Hrozba přenosu na další toky je také zcela reálná.. Přísná opatření a zvýšená ostražitost všech uživatelů vodních toků v Beskydech jsou nyní klíčové pro zastavení dalšího šíření této nákazy.
Morávka u Ratíškovic, Foto: Czesil, CC BY-SA 3.0
Dodržujte tato opatření:
Po lovu ryb, nebo jakémkoli jiném pohybu ve vodním toku ve stanoveném ochranném pásmu, je nutné provést očistu a dezinfekci či dokonalé vysušení rybářského či jiného náčiní, holínek, pracovních strojů apod. Při důsledném dodržování těchto pokynů se významně sníží riziko přenosu onemocnění na další vodní toky.
Zdroj a podrobnější informace: Český rybářský svaz, AOPK ČR CHKO Beskydy
Další články:
Do svazovek vysadili kapry, pstruhy i siveny. Kde si můžete dobře zachytat?
Rybář z Vysočiny chytil trofejní štiku, měřila 104 cm
Plandavka, prastará ale znovuobjevená umělá nástraha
Buďte první kdo přidá komentář