Masivní rojení jepic se objevuje na meteoradaru

Rojení jepic na řece
Rojení hmyzu při říčním muškaření. Foto: redakce

Dlouho očekávané jarní rojení jepic probíhá na americkém Erijském jezeře natolik intenzivně, že jsou hejna hmyzu vidět i na meteorologickém radaru.

Zdrojová data o rojení jepic pravidelně poskytuje meteorologický ústav National Weather Service, který provozuje síť radarů po celém území USA. Podobný jev se vyskytuje na řadě jezer v zemi a například také na řece Mississippi.

Snímek radaru se zobrazením hejna jepic před nedávnem postoval na Twitter Jay Berschback, profesionální meteorolog pracující pro místní média ve státě Ohio.

Záznam rojení jepic na radaru (zelená plocha):

Pro většinu lidí jsou jepice pouhým obtěžujícím hmyzem. Na rozdíl od komárů či jiného hmyzu ale nebodají ani nepřenáší žádné choroby. Pro muškaře je rojení jepic naopak velmi zajímavé.

V okolí amerických velkých jezer je nicméně rojení jepic opravdu masivním jevem, který by si mnozí tamní obyvatelé odpustili. Jiní to zase vnímají jako přirozenou součást nastupující letní sezony v jejich domovině na jezerech a na „oslavu“ rojení nosí tematická trička nebo lepí na auta samolepky s jepicemi.

Ať tak či tak, zatímco u nás je intenzivní rojení lokální záležitost v okolí řek, zde se hejna jepic často podobají katastrofě biblických rozměrů, kdy miliardy kusů hmyzu obsazují lidská sídla. 

Následky rojení jepic ve městech na pobřeží jezera:

Romantika při večerním sběru? Spíš noční můra jak z hororu!

Po večerech obsypávají lampy pouličního osvětlení, sedají na silnice kde je s chrastivým zvukem přejíždí automobily a když prší, tak vzniklá kaše těl přejetých jepic vytváří nesnesitelný zápach.

Na Erijském jezeru probíhá rojení intenzivně zhruba od poloviny května – začátku června. Jepice se líhnou z larev na jezerním dně a jejich život trvá do 72 hodin. Ve stadiu larev ale tráví v sedimentu na dně až dva roky než začnou stoupají k vodní hladině, kde nastane rojení a odkud se rozlétnou jako obří mrak do okolí.

Jepice samozřejmě patří mezi vyhledávanou součást potravy tamějších ryb. Erijské jezero je oblíbeným cílem rybářů a centrem rybářského byznysu s množstvím rybářských obchodů, chat, půjčoven lodí a průvodců.

V minulosti bylo známé zejména díky lovu steelheadů, což je migrující forma pstruha duhového, jehož rybáři lovili na jezeře i v jeho chladných přítocích.

Spolu s oteplováním vody v jezeře se v posledních letech stále více lidí zaměřuje na lov prosperujícího candáta severoamerického. Místní vědci (a rybáři v jednom) na jezeře dokonce provedli exaktní studii na téma, jaká barva nástrahy je nejúčinnější.

Na mušku i přívlač se zde také loví okounek pstruhový, štika muskalunga a další rybí druhy včetně pstruhů.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.