Nyní bych rád navázal na svůj předchozí článek o molitanové rybce zvané Porolonka. Dnes to bude o nástraze, jež se nazýva Mandula.
Článek z minula najdete zde
Tahle nástraha (Mandula) pochází také původem z Ruska, kde jsou v přívlači pořád o krok před námi. Mandula se vyrábí podomácku nebo prodává v rybářských potřebách.
Dobrá zpráva, je že si ji můžete prostřednictvím čínských zásilkových obchodů poměrně levně objednat do Čech. Cena vychází zhruba stejně jako když kupujete rotačku. Tady je pár odkazů:
- Vejčitá nebo kulatá verze – více barev
- Válcovitá mandula se střapcem – levná, 6. cm a asi dvacet barev
Jak mandula vypadá
Je to nástraha, která sestává z pěnových válečků různých barev navlečených na ocelovém drátu. Obyčejně se vyrábí ze dvou skupin válečků, které jsou volně spojené a umožňují kloubový pohyb.
Používá se kombinaci se zátěží čeburaška, kterou připnete na začátek nástrahy. Ve vodě pěna plave takže po dopadu na dno se nástraha staví na hlavu a připomíná krmící se rybku.
V Rusku se mandule někdy říká bačkory (тапки), protože ideální matroš jsou takové ty levné žabky do sprchy a domácí nošení. Z nich se váleček buď vyřízne nebo vysekne kusem naostřené trubky.
K výrobě ale můžete použít prakticky jakýkoliv pěnový materiál, který najdete. Různé staré podložky, rohožky atd.
Pokud si chcete mandulu vyrobit, tak nepotřebujete žádný návod. Stačí fotka. Válečky navléknete na drát, slepíte, navléknete háčky a všechno spojíte dohromady. Vsjo. Je to téměř ideálně jednoduché.
Jaké ryby se na mandulu loví
Původně byla určená hlavně na candáty ale dá se říct, že ji ochotně bere štika i okoun. Nejspíš si dají říct i jiné druhy ryb. V tomto ohledu je to u nás ještě naprosto neprobádaná věc, i když někteří rybáři ji už používají právě díky možnosti laciného nákupu přes čínské obchody.
Jak chytat na mandulu
Způsob vedení odpovídá klasickým jigovým nástrahám. Můžete ji vést podobně jako twister nebo ripper a ostatní gumy.
Délka propadu se odvíjí podle použité čeburašky. Zvýšit atraktivitu manduly můžete nějakým pírkem nebo vlasovým materiálem na posledním trojháku. Některé to už mají přímo z výroby.
Způsoby vedení manduly
- Klasická pila – pár otoček kličkou a propad na dno
- Tažení po dně
- Škubání – buď po dně nebo ve sloupci
Díky tomu, že je většinou alespoň ze dvou částí je nejlepší pracovat i prutem. Mandula sebou pak při vedení mrská jako živá.
Lov štiky na mandulu
Ruští rybáři mandulu používají i na štiky, které doporučují lovit s pomocí manduly tímto způsobem:
Používají se delší verze manduly, některé mohou mít i přes patnáct centimetrů. Ruku v ruce s tím jde i počet sekcí. Říkal jsem, že většinou má mandula dva díly. Ty delší jich většinou mají víc, viděl jsem i pětičlánkovou mandulu, to už byl takový vláček s háčky:)
Optimum na štiku je ale prý 10+ cm a alespoň tři články. Čím víc článků, tím lépe se nástraha ve vodě hýbe.
Barvy jsou v kurzu co nejvíce kontrastní. To znamená, že každá sekce, nebo článek, nevím jak to pojmenovat (lepší je podívat se na obrázek), je slepená z válečků různé barvy. Může být třeba zářivě zelená, oranžová, červená či jiná jasná barva v kombinaci s černou, bílou.
Mandula na štiku se má tahat agresivně a rychle s pořádným škubáním. Zároveň se ale mohou nechávat delší pauzy na dně. Celé vedení je nejlepší provádět ve spodní polovině vodního sloupce. Nejlepší výsledky dává mandula na řece, protože při pauze tady nejenom trčí nahoru ze dna, ale navíc sebou mrská i na dně, když okolo proudí voda.
Doporučené použití manduly:
- Nához, dopad na dno a 2 nebo 3 navinutí kličkou. Necháme spadnout a 4 – 6 vteřin čekáme. Pokud chytáte na řece ve větším proudu, doporučuje se pauzu ponechávat až na dvacet sekund!
Mandule a molitanové rybce bych dal šanci už jenom proto, že u nás vůbec nejsou rozšířené. Odhaduji, že to potrvá tak maximálně dva roky než se z ní stane běžně užívaná nástraha. Takže vyzkoušejte dokud můžete.
Cena při objednání přes čínské shopy začíná od cca 30 korun, s poštovným zadarmo. Minimálně polovinu roku 2021 se z drobných zásilek nebude platit žádné clo ani daň.
Mandulu najdete například ještě tady v cenách od 30 do 70 korun:
- Větší mandula na štiky – 11,5 cm, s holografickým okem
- Menší mandula do 7 cm
Buďte první kdo přidá komentář