Kapr je neoddělitelnou součástí české vánoční tradice. Nezřídka se ale praktikuje tradice naprosto nová, darování života a vypuštění kapra někam do vody. Chovatelé ryb a odborníci ale varují, že pouštění vánočního kapra není pro rybu taková výhra, jak se může zdát. Jaká je šance na přežití a jak rybě neublížit více než je nutné?
*Rybáři mohou klidně přestat číst, jelikož nic nového se nejspíš nedozvědí. Článek je určen široké veřejnosti, která ve vánočním pohnutí ducha bude chtít kapra zachránit a neuvědomuje si souvislosti
Jak se kapr chystá na zimu versus to, co ho čeká po výlovu
Pro pochopení kapřích šancí na přežití je dobré si připomenout jejich roční životní cyklus v přirozeném prostředí. Tedy v řece nebo nějaké nádrži.
Každé zvíře se snaží připravit na příchod zimy, která je surová, chladná a nenabízí dostatek potravy.
Ryby žerou na podzim jak pominuté. Lidově řečeno nabírají váhu před zimou. Cílem je vytvořit zásoby tuku, který je cenným zdrojem energie v období, kdy kapr zimuje.
S ochlazením vody se pak ryby stahují do hloubky, kde se drží voda o teplotě blízké 4° C, což je dáno fyzikálními zákony a tato teplejší voda jim pomáhá snáze přečkat do jara. Zároveň kapr hledá místo bez proudění, aby se nemusel vysilovat plaváním.
U kapra na štědrovečerní stůl není tuk žádoucí
Vánoční kapr je na tom úplně jinak. V říjnu nebo listopadu jej vyloví a umístí do sádek. Zde kapr čeká několik týdnů v čisté vodě bez potravy. Zbavuje se tím tuku, který je pro kuchyňskou úpravu nežádoucí.
Co z toho plyne? Jedině to, že pouštění vánočního kapra je vlastně vypuštěním nepřipravené ryby do velmi nehostinného prostředí.
Neznamená to automaticky úhyn. Každý rybářský hospodář vám ale potvrdí, že vysazení ryb v zimním období je spojeno vyšší mortalitou. Tady navíc jde o rybu nepřipravenou k zimování a výběr místa vypuštění je založen v podstatě na náhodě.
Přitěžující faktory:
- Pobyt v chlorované vodě (klasický kapr ve vaně)
- Nešetrné zacházení s rybou
Pouštění vánočního kapra je sice hezké gesto, šance ryby jsou ale tak padesát na padesát.
Nejenže je ryba ze sádek na zimu nepřipravená. K dalšímu poškození ryby může dojít během pobytu u vás doma. Řekněme si upřímně, samotný pobyt v chlorované vodě ve vaně a bez kyslíku už hraničí s týráním.
Při lovu jako rybáři jsme při lovu povinni s rybou zacházet šetrně, případně ji okamžitě a humánně usmrtit pro konzumaci. Převoz polomrtvého kapra od místa ulovení je stoprocentně na odnětí povolení k lovu.
Během Vánoc to je ale běžná norma. Vana s napuštěnou vodou kaprovi také příliš neprospívá, čím delší pobyt v ní, o to nižší jsou jeho další šance přežít vypuštění někam do řeky.
Z toho plyne jediné: Pouštění vánočního kapra má nejisté vyhlídky, z humánního hlediska je lepší nechat si kapra okmažitě při koupi usmrtit a prostě sníst. Všechno ostatní kaprovi působí zbytečné utrpení.
Jak na pouštění vánočního kapra, aby to bylo alespoň trochu šetrné?
Někdy toho kapra prostě pustit musíte, například děti mého bratra si to loni doslova vyřvaly. V tomto případě je vhodné nečekat a kapra pustit ihned po zakoupení. Vánoční pobyt u vás doma s vodou z kohoutku kapra nenadchne.
Uvědomte si ale, že na nové lokalitě kapr utrpí teplotní šok a bude muset hledat vhodné místo k přečkání zimy.
Pokud už chcete kapra vypustit, tak mu zkuste pomoci vhodným výběrem lokality s hlubším charakterem a minimálním prouděním.
- Klidná nadjezí, říční tůně a zátoky
- Slepá ramena a přístaviště mimo hlavní toku
- Hlubší místa u hrází rybníků
Kapra vypouštějte do vody šetrně. Teplotní šok se dá zmírnit tím, že mu nejdříve na pár minut před vypuštěním smícháte vodu v nádobě s vodou řeky nebo rybníka. (Na transport suchou cestou rovnou zapomeňte, kapr se dusí a přichází o vlhkou slizovou vrstvu na kůži a šupinách. Bez ní se zaplísní a uhyne na 100%!).
Přimíchání čerstvé vody z řeky nebo rybníka mu dodá trochu kyslíku ale hlavně si postupně zvykne na nižší teplotu.
Kapra do vody položíme. Rozhodně ne žádné házení. Například v Praze na Vltavě, kde pouštění vánočních kaprů zažívá největší popularitu, je mnohdy u břehu nečekaně mělko. Navíc tam leží na dně ostré kameny říční regulace. Lidi tam kapry házejí s myšlenkou, jaký dobrý skutek vykonávají. Přitom první, co kapra v řece čeká, je rána kamenem do hlavy. Takhle tedy ne!
Takto kaprovi návrat na svobodu určitě trochu usnadníte. Nehledě na to jsou však jeho vyhlídky i nadále značně nejisté.
Z mého pohledu má, jako dobrý skutek nejen na Vánoce, asi větší smysl zkusit obdarovat některý z psích nebo kočičích útulků, kde má vaše pomoc pravděpodobně o hodně větší smysl.
Buďte první kdo přidá komentář