Lov štiky v listopadu na přívlač

navazec na štiku musí odolat rybím zubům

Podzim je nejlepší čas pro rybaření na dravce. Nejinak je tomu i u štiky. Tato agresivní dravá ryba má největší hlad právě před příchodem zimy. Lov štiky v listopadu je tak dobrá příležitost pro zajímavé úlovky.

Nárůst aktivity štiky můžeme pozorovat už od konce léta a trvá minimálně do příchodu mrazů. S blížící se zimou se ovšem mění štičí zvyklosti. Začíná se stahovat více do hloubky a bývá aktivní jen během části dne. Koncem listopadu začíná žrát často až v pravé poledne. Brzké ranní vycházky jako v létě tak ztrácejí smysl.

Štika v trávě

Typický listopadový sychravý den je ale pro lov štiky vynikající předpoklad. Můžete si přispat, dát ranní kávu a pak teprve vyrazit na ryby. Pokud je venku syrové zatažené počasí s mrholením a mírným větrem tak budou jistojistě brát nejen štiky ale i candáti a okouni.

Lov štiky v listopadu na hloubkách

I přes občasné úlovky na mělčinách, je lov štiky v listopadu zejména o chytání v hlubší vodě. S ochlazením se do hloubek stahují i menší ryby. Štika chtě nechtě musí za nimi. Nejčastěji štiku nalezneme na těchto místech.

  • Tůně, jámy na dně
  • Vracáky na řekách
  • Podvodní zlomy na nádržích
  • Slepá ramena
  • Přístavy a další zátoky s větší hloubkou

Lov štiky v listopadu bývá opravdu plný úspěchů, jelikož lokalizace ryby není až tak složitá jako v přechodném období mezi létem a podzimem. Hlavně na řekách je nalezení těchto míst velmi snadné. Záruka úspěchu to ale samozřejmě není. Revíry máme dost prochytané a větší ryby náležitě mazané a hlavně vzácné.

štika bere na rotační třpytku velmi ochotně
Tvrdé agresivní nástrahy jako rotačka užijeme spíš v létě než na podzim

Rybářský tlak je opravdu značný a dravé ryby jsou vítanou pochoutkou, což je vzhledem k jejich malým počtům oproti kaprovi, velmi nemilá skutečnost. Na spoustě menších vod málokterá štika přežije do délky větší než 60 centimetrů. Více větších kusů musíte hledat na rozlehlých přehradách či větších vodních tocích.

Vybavení pro lov štiky v listopadu

Cílený lov štiky není záležitost módní ultralehké přívlače. Vemte si prut s gramáží alespoň 40, lépe však 60 gramů. Délku při lovu ze břehu volte od 240 centimetrů výše.

Podzim je i časem větších nástrah a tak se tvrdší prut vyplatí. Na navijáku je nejlepší mít pletenou šňůru o průměru alespoň 0,15 milimetrů. Zapomenout nesmíme ani na poctivý návazec na štičí zuby. Ocelové nebo titanové lanko nabízí dostatečnou odolnost v tahu i vůči otěru. Spousta rybářů má při přívlači z těchto materiálů doslova osypky ale nesmíme zapomenout, že jdeme cílevědomě na velkého dravce. Velikost a váha nástrah na štiku navíc snese i tužší návazec.

Zapomeňte v tomto případě na fluorocarbon a podobné náhražky. Celkem dobrá varianta je wolfram. Je potřeba si ale dát pozor na jeho průměr. Ty nejtenčí lanka mají výrazně nižší nosnost než poctivá šňůra, což by bylo poněkud nesmyslné spojení silného vybavení na štiku s jemným lankem.

Jaké použít nástrahy?

Neexistuje žádná stoprocentně úspěšná rada a tak je lepší mít na výběr z několika odlišných typů nástrah. Na podzim většinou nejlépe fungují tyto:

  1. Gumové nástrahy a jigstreamery
  2. Woblery
  3. Plandavky
  4. 3D gumové nástrahy

S větší zimou se lépe loví na gumové nástrahy, které lze líně vodit na hlubokých místech. Fungující wobler má ale často navrch neboť věrně napodobuje reálnou potravu. Velikost nástrah je ideální alespoň 12 centimetrů jelikož štika má ráda velká sousta. S ochlazením je navíc ochotná sníst na jedno posezení opravdu velké kusy potravy.

Jak s těmito nástrahami chytat?

Nejjednodušší lov je s gumovými nástrahami, které můžete vodit pomocí přerušovaného navíjení. Chvíli točíme kličkou a pak nástrahu necháme opět spadnout na dno. Po krátké pauze zase nástrahu uvedeme do pohybu a situaci opakujeme. V listopadu už většinou nefunguje příliš agresivní vedení a tak se držíme spíše u dna. Nevýhodou jsou tady časté ztráty nástrah. Naštěstí jsou gumy většinou nejlevnější, co můžeme na štiku vzít.

lov velkých štik
Na rozdíl od léta je podzim hlavně o měkkých nástrahách

Trochu pestřejší možnosti máme s woblery případně plandavkami.

Jaké známe druhy vedení?

  • Rovnoměrné – jednoduché navíjení bez jakýchkoliv vychytávek. Většinou je to nuda pro vás i pro ryby.
  • Twitching – lehké vodorovné popotahování nebo pocukávání
  • Jerking – o něco agresivnější a výraznější obdoba twitchingu
  • Ripping – pohyby prutem nahoru dolů. Vhodné při lovu ve větší hloubce nebo z lodi

Do kdy bere štika?

Štika přijímá potravu po celý rok včetně tuhé zimy. Její aktivita ale samozřejmě má své výkyvy. Právě v listopadu se ve výsledku může stát, že jeden den štiky berou jak pominuté a za pár dní nic. Vrchol jejich žravosti má samozřejmě své meze a tak může po období snadných úlovků přijít půst a zimní pokles rybí činorodosti.

Nemůžeme ale prohlásit, že štika bere nejlépe v ten a ten čas. Jednak je to tím, že ryby nemají kalendář. Řídí se zejména teplotou vody a vnějšími projevy počasí. Jediná jistota jsou podzimní krátké dny, které rybu též mohou poněkud utlumit. Vzhledem k divokosti klimatu za poslední roky ale můžeme chytat často až do Silvestra aniž by přišel první mráz a uzavření hladiny do ledového příkrovu.

Velký vliv též mohou mít lokální podmínky. Přece jen jinak bude fungovat rybí život ve středočeské řece a na rybníku někde pod horami, kde vládne o řád chladnější počasí. Zásadní vliv mají i přechody front a též vodní díla a manipulace na nich, což lze pozorovat především pod většími přehradami. Tam může i během prvních mrazů téct poměrně teplá spodní voda.

Lov štiky v listopadu je vděčná záležitost pro všechny milovníky přírody. Okolí vod se zklidní. Nastupuje až meditativní atmosféra plná mlh, přítmí a deště. Na řece nebo nádrži můžete často i o víkendu být skoro sami, což samo o sobě není k zahození. Záběr pěkně štiky bude taková pomyslná třešnička na dortu. Nezapomeňte ale, že z každé stovky ryb v revíru jsou tak maximálně 3 – 4 mírové štiky. Pokud si ji nemusíte vyloženě vzít domů, tak pji pusťte zpět do rodného živlu.

Čtěte také: Lov štiky v červenci

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.