Zkřížit plavanou s přívlačí, to mohlo napadnout jen nějakého ruského Mičurina. Lov na marmyšku se splávkem ale funguje vážně dobře.
Na podzim už nebude přívlač o agresivním vedení nástrah. Šanci dostanou i pomalejší metody a způsoby chytání, které třeba přes léto nejsou úplně vyhledávané. To je právě případ této metody.
Čtěte také: Marmyška – lov na přívlač v ruském stylu
Jedná se opravdu o lov na přívlač. Na tom nic nemění ani použití splávku a tak tuto metodu lze používat pouze v období od 16.6. do 31.12. Lov na marmyšku sice charakterově připomíná spíš plavanou, oficiální právní stanovisko rybářského svazu je ovšem jasně definované a případná kontrola rybářské stráže by tak neměla mít pochyb, že jde o formu přívlače. Nic na tom nemění ani fakt, že jde o metodu, která kromě okounů loví hlavně bílou rybu stejně jako klasická plavaná.
Sestava pro lov na marmyšku se splávkem
Marmyška se splávkem je opravdu prazvláštní ruská metoda lovu, kde se používá spíše plavačkové vybavení. Můžete samozřejmě použít vláčecí prut, lepší práci ale odvede matchový prut s délkou alespoň 4 metry. Délka je důležitá pro nastavení potřebné hloubky. Jelikož se tato metoda užívá hlavně v zimě, tak je potřeba jít do větších hloubek. Jednodušší je používat pevný splávek a tak délka prutu je výhodou.
Cílová ryba při lovu na marmyšku je zejména okoun. Nezřídka se podaří na marmyšku se splávkem i pěkný cejn a řada dalších druhů. Na správném místě může zabrat i candát.
Váha marmyšky je často menší než jeden gram a tak nám stačí menší splávek a tenký vlasec či šňůra. Na marmyšku pak nasazujeme vhodnou doplňkovou nástrahu. Kromě umělých nástrah jde použít i přirozená, což je výhodné s příchodem zimy. Poslouží žížala, červ či i kousek rybičky.
Proč marmyška a ne normální háček? S marmyškou rozhodně chytíte více ryb. Funguje jako lákadlo, které ryby dráždí nejen svým vzhledem ale i pohybem ve vodě. Nárazy o dno víří sediment a láká ryby víc než nástraha líně ležící na dně.
Jak navázat marmyšku se splávkem
Celá sestava je poměrně lehká a dohromady váží okolo 1,5 gramu, dle velikosti splávku. Z toho marmyška nemusí vážit ani půl gramu. Zbytek váhy úplně klasicky dodávají bročky. Je možné použít titěrné splávky se kterými se pak nemusí splávek vůbec dovažovat. Zejména ve větru ale takto lehké sestavy nejdou příliš nahazovat což je problém na větších vodách. Marmyška je totiž velmi účinná třeba na pařezovce na velkých přehradách.
Jakou barvu marmyšky?
Koupit nebo obarvit marmyšku můžete v podstatě na jakoukoliv barvu. Stejně jako v muškařině ale pěkně fungují kovové odstíny nebo i obyčejná barva zašedlého olova.
!Marmyšky na chytapust.cz!
Taktika lovu s marmyškou a splávkem
Možností jak provádět lov s marmyškou a splávkem je opravdu hodně. Uvedeme několik základních způsobů pro různé situace:
- Pasivní metoda – hodí se hlavně na stojatou vodu při mírných vlnách. Nastavíme hloubku tak akorát aby marmyška ležela na dně. Splávek se houpe na vlnách, čímž marmyšku zvedá a opět spouští ke dnu. To láká nejen okouny ale i bílou rybu.
- Aktivní metoda – nastavení hloubky stejné jako v předchozím případě. S marmyškou ale postupně hýbeme. Na plotice a bílou rybu funguje obyčejné potažení o zhruba 30 centimetrů a pauza. Na okouny můžete zkusit rychlejší vedení a kratší přískoky.
- Zastavení marmyšky v proudu – nejlepší metoda pro lov na řekách. Připomíná spíše plavanou. Marmyšku na splávku spustíme po proudu a na zajímavém místě ji přidržíme. Výhoda je opravdu dlouhý prut, kterým můžeme splávek držet dál od břehu.
- Hlubinná metoda – tento styl nejvíce připomíná přívlač. Je to trochu paskvil ale výborně funguje na okouny při podzimním lovu na přehradě. Využijeme přetížení splávku, který se na větší než nastavené hloubce ponoří pod vodu. Vlasec od marmyšky vede kolmo nahoru což zajišťuje lákavou hru nástrahy a trochu chrání od vázek. Vést musíme přískoky bez delších pauz jelikož splávek velkou část času nevidíme a nemuseli bychom zaseknout záběr. V čisté podzimní vodě ale někdy můžeme splávek pozorovat klidně i metr pod hladinou vody.
Závěrem
Lov na marmyšku je opravdu zajímavá disciplína při níž si zavláčíte i plotice nebo cejny. Výhodou je možnost použít i kousek přirozené nástrahy což většinou radikálně zvyšuje počet záběrů. S trochou štěstí chytíte pěkné okouny i velké plotice či cejny.
Zda se jedna o privlac nebo lov na plavanou neni dano nastrahou, ale zpusobem lovu. Vizte odpoved Ceskeho rybarskeho svazu na dotaz ohledne chytani na marmysku.