Podívejte se na libovolný rybářský web, facebookové stránky nebo profily známých kaprařů. V drtivé většině spatříte úlovky z řek nebo velkých pískoven či přehrad. Trochu se zapomíná na kořeny, z nichž naše rybaření vzešlo. Ještě před válkou jste o kapra na Labi skoro nezavadili a většina velkých nádrží existovala maximálně v prvních náčrtech projektantů. Kapři a další ryby se lovili hlavně na menších rybnících. Lov kapra na malých vodách nebude o trofejích, vzhledem k početnosti a velikostní skladbě na našich revírech ale ani zde není občas o překvapení nouze.
Typologie malých revírů – romantika lovu versus velké ryby
Hovoříme-li o malých vodách, máme na mysli nejčastěji:
- Malé rybníky o rozloze několika hektarů
- Menší přehrady podobných velikostí
- Malé říčky
Z pohledu kapraře jsou nejzajímavější právě první dvě položky. Pokud vám jde o zapomenutou trofejní rybu, tak největší šance na úspěch bývají v případě malých přehrad nebo pískoven, které se většinou dlouhá léta neslovují. U rybníků je to pade na pade, pokud se ví, že před pár lety proběhl výlov, tak vězte, že kapry jistě nasadili znovu ale větších ryb na 60 centimetrů nemusí být mnoho.
Na malých říčkách to bývá různé, větších kaprů tu ale nebývá mnoho jelikož zde těžko unikají nástrahám rybářů a je jen otázka času, kdy skončí jako zápis v úlovkovém lístku.
Pro mě osobně je ale lov kapra na malých vodách o tom, že trávím čas v pěkném prostředí. Menší rybníky jsou mnohdy stranou veškerého dění a hlavně v létě je na nich klid. To se samozřejmě netýká rybníků v centru vsi, u rušné silnice a podobně. V České republice nicméně najdete stovky až tisíce revírů v lesích, polích a dalších vzdálených místech.
Výběr místa je pro lov kapra na malých vodách důležitý
Velmi záleží, zda přijedu k opravdu malé vodě nebo vodě, která má třeba k deseti hektarům (což již tak malý revír není). Schopnost číst vodu je u těchto „větších“ vod trochu výhoda, tedy pokud revír nevytváří naprosto kulatý nebo hranatý tvar bez jakýchkoliv náznaků změny hloubek či charakteru dna nebo břehu.
Během klasické sezony květen až říjen mě zajímají hlavně:
- Zátoky, pokud na revíru existují- vytváří doslova magnet na ryby, hlavně když jsou širší s úživným dnem.
- Mělké pláně – většina rybníků má hlubší část u hráze a mělkou přítoční. Pozor ovšem na existenci všelijakých chráněných pásem. (Čtěte pozorně soupis revírů, platné údaje pro celý ČRS vždy najdete na rybsvaz.cz, dál není na škodu otevřít web příslušné MO, kde se můžete dozvědět o mimořádném hájení například)
Pláně jsou mnohdy doplněny rákosím, což je další dobré znamení a příhodný flek také pro lov amurů. Výhoda malých revírů tkví v tom, že je v zásadě dost těžké trefit vyloženě špatné místo. Pokud však nahodíte do zón, kde se ryby přirozeně krmí, tak si zajistíte dostatek záběrů a nebudete muset ani příliš krmit.
Faktor větru funguje všude
Vítr a jeho vliv na braní ryb vám jistě nemusím představovat. Pořádný fičák ale zahýbe s aktivitou ryb nejen na velké přehradě, mám vyzkoušené, že návětrný břeh je pro ryby zajímavější i na vodních plochách s šířkou kolem 150 metrů, což má kdejaký venkovský rybník. V chladném období roku se zase ryby koncentrují v závětří, pokud má nádrž nějaký klidmý záhyb nebo zátočinu s dostatečnou hloubkou, tak již v březnu zde může být ideální místo na pěknou odpolední vycházky s úlovkem.
Při silném větru z cizího revíru prakticky nic nevyčtete. Pokud jsem někde, kde to neznám a fouká, tato metoda je jediné vodítko k výběru místa.
Technika chytání aneb lov kapra na malých vodách není jen o klasické kaprařině
Na menším revíru máte jednu velkou výhodu. Lze tady lovit kapry efektivně během kratších vycházek. Uplatnit můžee samozřejmě i feeder nebo plavačku. Ostatně klasické bilies a pelety lze třeba ve feederu uplatnit velice efektivně a zacílit na největší ryby v revíru můžete i tak.
Kapra si snadno vykoukáte
Malé vody jsou skvělé v tom, že aktivitu ryb můžete pozorovat na vlastní oči. Nejčastěji však během klidných dnů nebo v brzkém ránu. Kapří výskoky jsou jasné znamení.
Daleko lépe ale jejich oblíbená místa naleznete, když pátrate po typických bublinách, které kapři uvolňují z bahna při hledání potravy. Také zakalená voda na mělčích partiích mnohé prozradí. Tyto hotspoty někdy natolik překypují rybami, že téměř nemusíte ani krmit, neboť ryby sem najíždějí opakovaně.
O pár desítek/stovek metrů vedle přitom přijdou třeba jen jeden či dva záběry za celé odpoledne, jelikož ryby zde jen projíždí a vaše krmení je zastaví jen na malý okamžik. Správné přečtení vody vám tak zvýší šance na počet záběrů a výrazně sníží náklady na krmení.
Buďte zase tím klasickým tichým bláznem
Dnes většina rybářů nezapadá do schématu tichých podivínů na břehu. S dalekými odhozy a zavážením si mnozí rybáři z lovu dělají párty. Grilovačka, hudba a hlučná společnost, takhle přesně vám to na malé vodě nemusí vůbec fungovat. |Na malé vodě ale máte skvělé místo k chytání třeba jen dvacet metrů před vámi. Buďte při lovu v klidu, neřvěte, nedupejte nebo nepráskejte dveřmi od auta. Cizí zvuky ryby poznají a na ty nejopatrnější ryby z revíru můžete rovnou zapomenout.
Lov kapra na malých vodách je o nenápadném ale precizním lovu při němž toho moc nepotřebujete. Stačí najít to správné místo, kde kapři žerou jak o závod, neplašit při lovu a střídmě krmit.
Osobně používám na takových vodách jednoduchou montáž s průběžným olovem, pouze na místech, kde je tráva (aktuální koncem léta na mnohých pískovnách) nebo velmi bahno jsem si v posledních letech oblíbil Chod rig s plovoucím boilies. V běžných podmínkách to však není potřeba, spíš si dávám pozor, aby mi boilies neleželo vyloženě v bahně. S oblibou chytám panáčka s dvěma menšími koulemi, mám pocit, že nástraha lehce se vznášející na úrovni dna je to pravé.
Zakrmuji buď pomocí PVA nebo ručně, chytám-li poblíž břehu. Pár hrstí partiklu a boilies nebo krmné pelety tady naprosto stačí na kratší chytání. Na rybníku většinou není moc rybářů a s krmením to není potřeba přehánět, protože si ryby vzájemně nepřetahujete. Místňáci navíc většinu času chodí na “své” fleky a okázale ignorují to, že kapři se doslova ládují o kousek vedle.
Jsem zcela vážně přesvědčený, že víc než nástraha tady funguje lokalizace a čím dál tím víc věřím tomu, že při absolutním klidu můžete slušné kapry chytat doslova pod nohami.
Buďte první kdo přidá komentář