Lov amura na boilies, rákos a rohlík

Amur bílý je velmi zajímavá ryba, která už půl století obývá naše revíry. Lov amura byl zpočátku obestřen tajemství. Dnes už ale máme řadu osvědčených metod, jak chytat amura s pravidelnými úspěchy.

Amur bílý pochází z povodí stejnojmenné řeky v Severní Asii. Řeka Amur je veletok, který protéká v délce tisíců kilometrů na území Číny, poté tvoří hranici Číny a Ruska aby posléze na ruském území vyústil do Tichého oceánu.

Právě ze sovětského svazu byl amur dovezen v šedesátých letech na naše území. Hlavní záměr spočíval ve snaze vyřešit problém se zarůstáním revírů. Amur je klasický býložravec, který spásá vodní vegetaci a fytoplankton. Jeho chovem se tak řeší problém s trávou a zároveň se zvyšuje produktivita chovu, neboť amur potravně příliš nekonkuruje kaprovi jako hlavní průmyslové rybě našich rybochovů.

Gaby Pol?t�? Amur Giant 103 cm

*Amura můžete mít i jako polštář:)

Zpočátku byl lov amura doopravdy trochu oříšek, neboť tehdejší rybáři podlehli mylnému názoru, že býložravý amur o rybářské nástrahy nejeví žádný zájem. Nakonec se ale ukázal pravý opak, i velké trofejní kusy ochotně berou na klasický sortiment tradičních i moderních nástrah.

Amur je nejvíce aktivní brzo ráno a večer během teplých dnů. Není ale výjimkou chytit amura i během horkého odpoledne přímo z hladiny. Nesmíte jej ale vyplašit.

Drobné tipy, jak chytat amura

  • Amura můžete vystopovat u hladiny
  • Hledejte poblíž rákosí a další vegetace
  • Zkuste lovit večer
  • Nejlepší jsou jasné a slunečné dny

Vybavení pro lov amura

Neexistuje žádné striktní pravidlo jakou metodou amura musíte lovit. Extrémní případ je například lov na mušku napodobující kůrku chleba nebo rákosu. Praktičtější způsob je ale založen na klasických metodách – plavaná, feeder a položená.

naviják a prut ve stojanu na kapry. Vhodné i pro lov amura.
Úlovek amura je nejčastější při klasické kaprařině

Ať si vyberete jakýkoliv způsob, tak je důležité správně zvolit parametry prutu. Amur je macek, který se běžně chytá od délky 60 centimetrů výše. Ani metrové torpédo není až taková výjimka. Proto se i na zdánlivě jemnější styl jako plavaná nebo feeder vyplatí nějaký těžší prut. Cílené chytání amura na jemný vercajk je nesmysl.

Kaprařina i feeder naštěstí poskytují dostatek možností, co si vybrat. Minimum by mohlo být 80 gramů, respektive 2,5 až 2,75 liber testovací křivky u kaprových prutů. Větší otazník visí na prutem pro chytání amura se splávkem. Náhodný záběr na slabý prut samozřejmě nejde ovlivnit, cíleně jít na amura s jemnou bologneskou nebo matchovým prutem je balancování na ostří nože. V tomto případě je možná lepší použít také kaprový prut ale v lehčí verzi do 2,5 lb.

Nejlepší nástrahy na amury

  • Vařený partikl – hlavně kukuřice, cizrna
  • Extrudované nástrahy typu různých burizonů, medovek atd.
  • Boilies – ovocné příchutě
  • Rohlík, pečivo obecně
  • Tygří ořech (o něm si můžete více přečíst v samostatném článku)
  • Rákos 
  • Amurové pelety – speciální verze na amura
Boilie je oblíbená nástraha pro lov amura

Je nutné na paměti mít, že amur je někdy velmi vybíravý a trefit správnou nástrahu může chvíli trvat. Nejčastěji je úlovek amura vedlejším produktem lovu kaprů. Specialisté ale s oblibou spoléhají na kukuřici, která naději na přilákání amura vždy zvyšuje

Lov amura na rákos

V zemích na východ od nás je nejstarší a univerzální metodou chytání amura lov na rákos. Rákos amurovi chutná a pokud dokážete najít co nejšťavnatější (spíše mladší) kousek,tak máte skoro vyhráno. Platí to ovšem hlavně na revírech s hojným výskytem jeho porostu.

Stonek rákosu jednoduše rozříznete na malé kousky o délce několika centimetrů. Dříve se dával přímo na háček ale nic vám nebrání použít nastražení na vlas.

Lov amura na rohlík

Přijmeme-li logickou dedukci, že rohlík je taky vlastně tráva, neboť je z mouky, mouka je z pšenice a ta roste na poli, tak nám vychází lov amura na rohlík jako právoplatný způsob chytání těchto šupinatých torpéd.

Za letních dnů je efektivní klasická mlaskačka, kdy natrháte nebo jinak rozdělíte rohlík na kousky a těmi zakrmujete hladinu v místech výskytu amura. Pak již nezbývá než vyčkat až amur sebere i ten kus v němž je háček. Rohlík nebo pařená houska je ovšem efektivní i při lovu na položenou.

Boilies na amury

Co se týče boilies a chytání amura, tak tady je každá rada drahá. Nebo spíše nejde říct: kupte si tyhle koule a amur po nich půjde jako blázen. Ano, existují speciály – boilies na amury. A samozřejmě fungují, zároveň ale fungují i na kapry. A boilies na kapry zase funguje často i na amury.

Někde radí ovocné příchutě, někde něco jiného. Záleží to zkrátka na vodě a chuti jejich obyvatel. Na každém revíru to může fungovat jinak. Obecně můžete při chytání amura na boilies zohlednit tyto parametry:

  • Blízkost a množství cílové ryby na revíru – hojnost amura dělá svoje, na takových lokalitách není problém rybu chytit.
  • Chytejte v částech, kde amur nejčastěji bývá – poblíž rákosu atd.
  • Hodně krmte – amura je potřeba ukrmit. Hora kukuřice nebo partiklu dělá zázraky. Nejspíš by fungovala i hora boilies, ale je to by vyšlo pekelně draho.

*Ve výsledku je ale lov na boilies taková univerzální metoda, na níž většinou přijde víc kaprů, což ale nemusí vadit.

Taktika zakrmování na amury

Spíše než o taktice lze hovořit o o dostatečném zásobování protože apetit u tohoto vegetariána nezná mezí. Amur je aktivní hlavně v teplé vodě, kdy jeho metabolismus běží na plné obrátky. V létě dokáže pojmout opravdu velké množství potravy. Nemusíte se vůbec bát, že amura překrmíte. Zatímco kapr bude dávno odpočívat s narvaným pupkem, tak amur bude pořád hodovat.

tygří ořech na ryby je vynikající krmení pro lov amura
Do krmení můžete přidat také tygří ořech

S tím souvisí i jeden problém. Pokud nemáte dost krmení, tak amura dlouho na místě neudržíte. Pomoci vám může jedině znalost revíru nebo dobrá schopnost číst vodu. Na místě, kde se ryba přirozeně shromažďuje můžete krmit méně.

Z ryze praktických důvodů se jako nejlepší krmení ukazuje právě kukuřice případně směs různých partiklů.

Počasí na amury a jejich aktivita během roku

Amur je ryba teplých a slunečných dní, při nichž máme největší šanci na jeho úlovek. Jak je to ale s jeho braním během roku?

  1. Jaro – v našich podmínkách může začít dobře brát už během dubna, všechno ale záleží na teplotě a růstu vodní vegetace. Dá se říct, že zhruba od 15 stupňů teploty vody amur přijímá potravu aktivněji
  2. Léto – období největší aktivity. Hlavně na rybníku ale může amur brát poněkud hůře. Bujná expanze rostlin v revíru jej dokáže zasytit a o nástrahy nemá zájem. Na revírech, které jsou chudé na vegetaci to je ale nejlepší období.
  3. Začátek podzimu je zlatým časem pro rybolov na amura. Voda je ještě teplá ale vodní rostliny přestávají být chutné a amur musí hledat potravu jinde. S klesající teplotou ale jeho aktivita mizí
  4. Zima – nejhorší měsíc pro lov amura. V opravdu tuhé zimě potravu prakticky nepřijímá

Fígle a tipy pro chytání a zdolávání

Jakmile už je amur na prutu, tak si dejte velký pozor. Je notoricky známé, že těsně před podběrákem dělá další mohutný výpad klidně až do půlky rybníka. Pokud vám amur zabral na slabší prut, tak raději neutahujte brzdu.

Co ještě poradit na amura? Tak například v létě se nemusíte držet jen rákosí a podobných míst. Když nemáte úspěchy tak zkuste i prohřáté mělčiny. Na nich můžete mnohdy lovit i dál od břehu a plachého amura spíš přesvědčíte k záběru.

Na lovném místě můžete vyzkoušet taktiku umístění jedné montáže opodál. Nejvíce záběrů je samozřejmě blízko krmení, trofejní kusy se ale někdy od centra dění drží trochu stranou.

Prozkoumejte další nástrahy nejen na amura

Čtěte také: Pruty na kapry – jak vybrat

Lov kapra na bahně

1 Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.