Lodní výtah na Orlíku přeruší provoz. Proč hladina klesá?

Vodní nádrž Orlík
Orlík, foto: Ondřej Vokatý

V souvislosti s poklesem hladiny VN Orlík se očekává přerušení provozu lodního výtahu. Minimální hladina pro provoz výtahu činí 342,5 m.n.m.

Povodí Vltavy očekává, že hladina k této kótě klesne začátkem příštího týdne. Posledním dnem provozu výtahu tak nejspíše bude pondělí 28. července 2025.

  • V současné době patří k prioritám VD Orlík zajištění průtoku na dolním toku Vltavy alespoň v hodnotě 40 m3/s, vyplývá to z manipulačního řádu
  • Přítok do nádrže je výrazně nižší než tato hodnota, průtok proto vodohospodáři dotují ze zásob vody v nádrži, což způsobuje setrvalý pokles hladiny

Pokles hladiny Orlíku je následkem dlouhodobého sucha. Letošní hydrologické podmínky nejsou zdaleka ideální a vyšší průtoky na tocích letos nebyly zaznamenány prakticky ani v období jarního tání sněhu ve vyšších polohách. Ani chladné jarní počasí a nedávné dešťové epizody na stavu nic příliš nezlepšily.

Pokles hladiny Orlíku je komplikací zejména pro rekreační plavbu. Již dříve došlo k omezení plavby mezi Orlíkem a Č. Budějovicemi. Se zastavením výtahu dojde k izolaci Orlíku také od Kamýku a Slap.

Situace se komplikuje spíše pro provozovatele rekreačních lodí, kteří plánovali plavbu po vltavské vodní cestě. Rybáři většinou využívají spíše menších plavidel jen v rámci samotné nádrže.

Pokles hladiny ale má samozřejmě negativní vliv na některá trvale ukotvená plavidla či místa, kde je možné plavidla spouštět do vody.

Při použití nejmenších plavidel při rybolovu se ale lovící dostávají také do míst mimo dostatečnou plavební hloubky, je tak třeba dávat pozor na mělké partie či vyčnívající struktury.

foto: Ondřej Vokatý

Orlík zajišťuje dostatečný průtok na dolním toku Vltavy

Manipulace s hladinami jednotlivých nádrží je dána příslušnými manipulačními řády. Ty jsou schvalovány příslušným krajským úřadem a zohledňují nejrůznější vodohospodářské situace. Vltavská kaskáda přitom plní hned několik funkcí.

Kromě ochrany před případnými povodněmi je to zejména energetika, kdy vodní elektrárny této soustavy přispívají ke stabilizaci energetické sítě, což je velice důležitá funkce z hlediska zajištění dodávek elektřiny v rámci celé ČR.

Za současné situace musí vodohospodáři udržovat předepsaný minimální průtok pod kaskádou. Pro dolní tok Vltavy je v tomto prioritní právě přehrada Orlík.

Jejím úkolem je udržet minimální průtok na konci kaskády (profil Vrané) v hodnotě 40 metrů krychlových. Aktuálně udávaný přítok do nádrže je přitom pouze 14 m3 za vteřinu.

Průtok vodohospodáři dotují právě ze zásobního prostoru nádrže, což má za následek pozvolný ale dlouhodobý pokles hladiny Orlíku.

V tomto směru je zajímavé srovnání s VD Slapy, kde manipulační řád více zohledňuje rekreační využití přehradního jezera. Výrazné kolísání či pokles hladiny jako na výše položeném Orlíku se zde běžně tolik neprojevuje.

K dotování průtoku z nádrže Slapy by tak pravděpodobně došlo až v případě vyčerpání zásoby na VD Orlík na určitou kritickou mez, což je vzhledem k obrovské zásobě vody v nádrži dosti extrémní scénář, k němuž by došlo až po značné době.

Hladina stálého nadržení leží totiž ještě o zhruba 14 metrů níže než je současný stav.

K velkým přehradám na Vltavě patří samozřejmě také VD Lipno. I přes značný objem této nádrže je ale její vliv na průtoky na dolním toku Vltavy minimální.

Ostatní menší přehrady kaskády nedisponují takovou zásobou vody a plní většinou svůj konkrétní účel pro vyrovnávání hladin, energetiku či dodávky vody např. pro ETE.

Primární roli v nadlepšování průtoku Vltavy tak hraje právě Orlík. Rekreace, provoz plavidel a rybolov jsou z hlediska priorit upozaděny.

Nic na tom například nezměnily ani námitky Státní plavební správy, která při aktualizaci manipulačních řádů požadovala garanci hladiny 347,5 m. n. m. právě v období letní sezony.

Tento požadavek nebyl shledán za uskutečnitelný, právě vzhledem k nutnosti nadlepšovat průtoky v období sucha, což za nepříznivé hydrologické situace neodvratně vede právě k poklesu hladiny.

Dnešní hodnota hladiny se například pohybuje více než 4 metry pod výše zmíněnou kótou. Aktuální ranní hladina se kolísala lehce nad úrovní 343 metrů nadmořské výšky.

Rybolov zatím bez omezení

Zprávy o jakémkoliv omezování rybolovu zatím nepřicházejí a situace z tohoto hlediska nejspíš zůstává naprosto klidná. Uživatelem revíru je zde Rada Českého rybářského svazu.

V minulých letech nebyl výkon rybářského práva omezován například ani při poklesu hladiny, k němuž došlo při stavebních pracech na hrázi.

.Jedním z cílů tenkrát byla paradoxně přestavba zmíněného lodního výtahu, aby mohl být provozován i při nižším stavu hladiny.

Čtěte také:

Orlík na suchu: pozor při lovu z plavidel

Sumci z Orlíku s Jakubem Vágnerem: další video od Chytapust.cz

Sumci z Labe, Orlíku a dalších míst: přehled některých loňských úlovků

Levná podložka velikosti XXL: hodí se i pro větší ryby

Dvoubarevné boilie: na míru dělané pro amura

Rychlé sdílení přes FB, Messenger, Whatsapp, X a mail:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.