Léto a tloušti, to je kombinace, která k sobě patří. Lov jelce tlouště je klasická letní záležitost. Můžeme ho sice chytat až do podzimu, ale jenom v létě je to ta pravá rybářská romantika, kdy se vracíme zpátky ke kořenům a prvním klukovským výpravám na ryby.
Lov jelce tlouště je také záležitost mnoha metod. V podstatě všech od muškaření, plavané, přívlače až po feeder. Nemálo velkých tloušťů se chytí i na boilies.
Letní lovy ale jsou skvělou možností, jak vyrazit naprosto na lehko a nic moc neřešit. Vzít lehký proutek, něco na háček a hurá k vodě. Moderní doba svádí k tomu jít na jelce s UL přívlačí. Proč ne. Tento článek ale bude o úplné klasice – lovu se splávkem.
Kde hledat tlouště
Jelec tloušť je ryba všudypřítomná. Například na Labi ji najdete od pstruhových vod kolem přehrady Les Království až po Labské pískovce u Hřenska. Věřím tomu, že i ještě dál až k Severnímu moři.
Tloušť obývá i některé přehrady nebo rybníky, kam se dostává z tekoucí vody. Nejsnazší lov ale bývá na řece. Členité řeky s proudy a tišinami jsou pro plavanou nejlepší. Ryby snáze dokážete najít a taky na jejich březích bývá dostatek stínu. Lov jelce tlouště má totiž jednu výhodu. Dá se provozovat i během letního vedra.
Příjemnou variantou je také vzít žabky a nabrodit do toku. Obzvláště v podjezi najdete dostatek ryb i chladivého proudu, který vám umožní přečkat ty největší horka.
Tlouště můžeme hledat také velmi blízko břehů, obzvláště pokud jsou v blízkosti traviny, stromy či podvodní překážky. Na menších tocích mohou stát za kameny téměř jako pstruzi. Poněkud horší hledání ale bývá na regulovaných úsecích větších řek.
Tlouště ale můžete v létě snadno vypozorovat poblíž hladiny. Je to ryba, která se příliš neschovává a její početná hejna jsou vidět snadno. Na mnohých místech mohou ryby pendlovat a po dlouhém snažení najednou přijde smršť záběrů. V opravdovém létě je ale často najdete spíše v úkrytu poblíž břehů.
Vybavení pro lov jelce tlouště na plavanou
Pro pohodovou plavanou není nutné výbavu příliš komplikovat. Ortodoxní plavačkáři se možná vybaví na statický lov a řádně si připraví pruty i krmení. Já vyznávám spíše komornější přístup, který možná připomene spíše tu přívlač. Ostatně, vláčecí prut mi často mimořádně poslouží právě na lov se splávkem. Výpravy za tlouštěm jsou totiž někdy velmi dobrodružné, nachodí se při něm kilometry a leze se skrz kdejaké křovisko.
Prut v délce 2,4 metru mi naprosto vyhovuje. Není problém si vzít třeba i lehčí teleskop, který se vám válí zapomenutý někde v garáži. Na prut stačí dát úplně ten nejobyčejnější naviják a na něj tenčí vlasec. Používám 0,16 mm, což v pohodě pomůže zdolat i padesátku jelce.
Pevný splávek, bročky a pár nepříliš velkých háčků jsou vše, co pro lov jelce tlouště tímto stylem potřebujete.
*Drobné pevné splávky za pár korun úplně postačí
Léto je čas pro lov jelce tlouště na třešně
Notoricky známá věc – tloušti žerou třešně. Dokonce i tam, kde žádná třešeň v okolí není. Neváhejte a vyzkoušejte.
Do mého repertoáru ale patří celá řada dalších nástrah. Obligátní je pečivo. Stačí kus střídy z rohlíku nebo chleba. Fungují i žížaly a červi, které vám mohou přinést i mnohé překvapení. Třeba v podobě úlovků velkých okounů. Tloušť je zván vodní prase, takže zkoušet můžete prakticky všechno.
Taktika lovu
Hlavní věc je tlouště neplašit. On se tváří jakoby nic a plave si v klidu u hladiny. Jakmile vás ale zmerčí, tak si drží odstup. Přibližovat se k vodě potichu a pomalu není od věci. Čím klidnější voda, tím více to platí. Naopak v peřejích a pod jezem se ryby tolik neplaší.
Splávek nechávám opatrně projíždět stanoviště tloušťů. Buď jsou vidět nebo je zkouším odhadnout. Někdy tloušť stojí nalepený doslova na břeh. V takovém případě je lepší házet z opačné strany (na menších tocích). Pokud zrovna nejsou přehnaně aktivní, tak se jim musíte dostat až před nos. Fungují také brzké ranní výpravy, ve velkých vedrech je rybí aktivita po ránu někdy dost intenzivní a můžete nachytat výrazně více tloušťů než během dne.
Be the first to comment