King of the Lake 2023 začal na Slapech

Slapy, ilustrační foto

Na přehradě Slapy se opět po roce koná lodní přívlačový závod King of the Lake 2023. Jedná se patrně o největší závod v lovu dravců z lodi, který se na našem území odehrává.

Vítěz se může těšit na hodnotné ceny a kvalifikaci na prestižní závod ve Skandinávii – Predator Tour Sweden, jehož další ročník se bude konat příští srpen na největším švédském jezeře Vänern.

Kapacita KOTLu, jak se název často zkracuje, činí 80 posádek po dvou lovících rybářích. Ve startovním poli dominují domácí rybáři v celkovém počtu 59 posádek, následují Slováci s 16 loděmi.

Závodu se také účastní 4 týmy z Německa a jeden z Rakouska. Celkem se na vody slapské nádrže vypraví celkem 160 vynikajících rybářů z nichž mnozí reprezentují známé rybářské i nerybářské firmy.

Již tradičním generálním sponzorem celé akce jsou online rybářské potřeby Chyť a pusť z Plzně. Video z minulého ročníku:

Centrum závodu se nachází také již tradičně v hotelu Atlantida v Živohošti. Závod je však výhradně lodní a tudíž se závodníci mohou volně pohybovat téměř po celé délce slapské přehrady, která činí několik desítek kilometrů.

Na osm desítek lodí se rozptýlí po celé ploše nádrže a konání závodů tudíž nijak neomezí běžný provoz a rybaření na Slapech pro zbytek rybářské veřejnosti.

Specifikem závodu je také flexibilní výběr závodního času. V rámci konání akce má každý tým možnost odchytat 16 hodin.

Kdy na vodu vyrazí a jak si rozloží pauzy během závodních dní je na každé posádce, která si čas vždy pípne pomocí bezkontaktního RFID čipu na závodním molu. POhyb posádek sleduje pořadatel přes GPS modul.

Hodnocení úlovku probíhá pomocí fotografie ryby na oficiální měřící podložce se zrcátkem a s dalšími identifikačními prvky omezujícími možnost podvodu. Fotografie se z lodí posílají online do pořadatelské kanceláře.

Žádné sbírání centimetrů na malých dravcích, na King of the Lake jde o velké ryby

V závodě se hodnotí úlovky 1x štiky, 2x candáta,  3x okouna a bolen dravý se započítává pouze ve své vlastní kategorii.

Počítají se pouze nejdelší ryby každého druhu ulovené týmem a závodníci tak nemohou stavět taktiku na součtu co největšího množství malých ryb jako při tradičních pravidlech běžných rybářských závodů.

Za kompletní úlovek všech vyjmenovaných druhů získává tým tzv. full house, který přidává bonus 100 bodů do hodnocení.

Závod začínal v roce 2016 na vodní nádrži Hracholusky

První ročník závodu se konal již roku 2016. Počáteční ročníky se odehrály na západočeské nádrži Hracholusky. Od roku 2020 je domovem King of the Lake slapská nádrž ve Středních Čechách.

kontrola rs Hracholusky
KOTL začínal na Hracholuskách v Západních Čechách, kde se konal do roku 2019

Závod je známý velkým počtem rychlých rybářských člunů, které mohou na hladině plout rychleji než 80 kilometrů za hodinu.

Dosáhnout zajímavých míst na tak rozlehlé vodě za krátkou dobu znamená mít více času na samotný lov i na vzdálených hotspotech, což samozřejmě v kombinaci s rybářským umem a tréninkem dokáže posádkám přinést šance na zajímavé úlovky během limitovaných 16 závodních hodin.

V minulosti se účastníkům závodu podařilo zdolat například velké štiky nebo candáty nad 80 centimetrů délky.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.