Nastává čas přechodu podzimu a zimy. Mohli bychom psát vzletné věty o kráse nastupujícího času, rozhodli jsme se ale tématicky zabrousit do vědečtějších vod.
Konec sezony a nástup zimy rybářské aktivity utlumí a nastává ideální čas, kdy se rybáři mohou vzdělávat. Tak trochu se zapomíná na to, že kromě spousty rybářských článků a videí na všech platformách, mám v Česku i vědecké instituce, které se rybami zabývají.
Jejich primárním cílem sice není úspěšný rybolov jako spíš komplexní poznání života ryb a dalších vodních organismu. Zjištění, kterými ale vědci disponují, nám mohou v praktickém sportovním rybolovu velmi pomoci.
Biologické centrum Akademie Věd ČR, sídlící v Českých Budějovicích, má svůj YouTube kanál, na němž najdete celou řadu rybářských videí. Nyní bychom chtěli upozornit na jedno z nich, které i rybářům bez akademického vzdělání poskytne vhled do chování ryb na přehradních nádržích.
Jak fungují ryby v údolních nádržích – přednáška
Přehrady patří v Česku k nejoblíbenějším revírům. Vévodí v počtu docházek na MP revíry a celorepublikově hrají prim například v úlovcích candáta (zejména nádrže Vltavské kaskády).
Znalosti chování ryb v údolních nádržích tak mohou výrazně zlepšit vaši šanci na zajímavé úlovky v dalším roce. Každý seriózní rybář by se navíc měl vzdělávat a zde se vám nabízí informace, které jsou, na rozdíl od jakýchkoliv rybářských článků a rad, opravdu vědecky ověřené.
Vědci z Biologického centra Akademie Věd totiž využívají nejmodernější techniky pro sledování jednotlivých druhů ryb, díky čemuž mohou konkrétní jedince sledovat prakticky nepřetržitě. Podobný výzkum probíhá například na přehradě Římov či jezerech vzniklých po zatopení povrchových dolů v Severních Čechách.
Ve spolupráci s ČRS zkoumali jihočeští vědci populaci candátů na Lipně a spolupracovali na dalších projektech v jiných lokalitách. V nedávné době jsme například informovali o jejich účasti v projektu zaměřeném na regulaci sumců v Itálii a Portugalsku.
Co se dozvíte v přednášce?
- Kolik je kde ryb?
- Jak se přemísťují?
- Kolik jich systém uživí?
- Odkud získávají potravu?
- Zůstávají nějaké potravní zdroje nevyužity?
- Mohlo by být některých druhů ryb více nebo méně?
- Můžeme je více využívat?
Přednáší prof. RNDr. Jan Kubečka, CSc., celosvětově uznávaný odborník na ekologii, který se výzkumu chování ryb v údolních nádržích věnuje celou svou akademickou kariéru.
Čtěte také:
Buďte první kdo přidá komentář