Při jedné z nedávných pravidelných pracovních cest do Londýna mi chlebodárce objednal hotel v docích, což nezní nijak moc honosně. Doky už ale fungují spíše jako developerská plocha pro výstavbu všeho možného, od hotelů, bytů až po mrakodrapy finančních institucí.
Po docích tu ale zůstala voda. A v ní plavou ryby. Hnědá Temže, kde se proud a hladina obrací v rytmu blízkého moře a jeho přílivů či odlivů sice nevypadá na pohled rybářsky příliš vábně. V blízkých docích je ale ryb dost a nebyla by to stará dobrá Anglie, kdyby se tady nechytali také kapři.
Urban fishing je tady opravdu městským rybařením se vším všudy. U nás i v centru města najdete kus přírody na břehu. Tady taková místa jsou také. Mizí ale pod čilým stavebním ruchem a na většině doků se za chvíli bude chytat opravdu jen mezi betonem, sklem a ocelí.
Pěkné video z doků natočil Jacob London Carper
Místní rybáři nemají problém si na místech, kde to není zakázáno postavit bivak a stojany klidně vedle rušné cesty. Co na tom, že občas sedí doslova na dlažbě a nad hlavou jim létají letadla z London City Airport. Cesty za Londýn jsou zdlouhavé a finančně náročně, zachytat si ve městě je pro spoustu rybářů zajímavá varianta pro kratší vycházku.
Další video z londýnských doků má ve svém repertoáru například kaprařská značka Nash:
S několika místními jsem hodil řeč a prý není zas tak těžké tady velké kapry chytat, znají svoje fleky a velcí kapři v docích jsou. Prý i trofejní kusy přes dvacet kilo, což se mi ale nepodařilo nikde dohledat abych to ověřil podle fotek z internetu atd..
Kromě toho se v Londýně vyskytují například ještě pěkní okouni. Jejich lov propaguje rybář s Insta účtem London Perch Finder.
Specifické povodí dolní Temže – proč rybáři raději chodí do doků nebo na plavební kanály
Každý kdo navštívil Londýn jistě viděl Temži. Široká řeka na první pohled zaujme nevábnou barvou. Opravdová Temže je ale poměrně čistá řeka.
Zhruba od centra Londýna se ale původně úzká řeka mění na mořský záliv. Je zde brakická voda a hlavně se velmi silně projevuje příliv a odliv, jelikož moře je doslova za rohem.
Rychlý proud řeky se během dne může otočit nazpět a rozdíl hladin se během hodin může měřit až v metrech!
Často můžete vidět v centrálním Londýně široké kamenné břehy, po nichž se prochází spousta zvědavců. Oblíbené místo pro podobné aktivity je zejména u galerie Tate Modern a Millenium Bridge.
Naopak při přílivu se Temže naplní až po okraj a v nutných případech zafunguje speciální hráz, která Londýn chrání před vysokým přílivem z moře. Nábřežní chodníky ve čtvrti Greenwich jsou v tu chvíli již mnohdy pod vodou.
Rybáře na hlavním toku Temže v centru příliš často neuvidíte. Rozdíl hladin, silný proud a hlavně naprosto extrémní intenzita lodní dopravy rybaření dost komplikují. Kvůli kamenným nábřežím je také jen omezený počet míst odkud se vůbec dá k vodě dostat a z plavidla to tady opravdu nejde. Tiché blázny proto najdete právě v docích a také na horní části toku Temže v katastru Londýna a hrabství Berkshire.
Zde Temže charakterem místy připomíná středočeské Labe s podobnou obsádkou. Místní rybářské kluby na svých úsecích mají různá pravidla a je zde pěkný rybolov pro všechny rybáře. Angličané milují feeder a samozřejmě není problém si na mnoha místech postavit bivak pro kaprařinu. Rybářské spolky často rybářům připravují i upravená lovná místa.
Buďte první kdo přidá komentář