Na cívce každého smekacího navijáku je kousek plastu zhruba trojúhelníkového tvaru. Velká část rybářů jej používá pro zachycení vlasce během přepravy, aby neslézal z cívky dolů. Klipování vlasce využijete ale také při chytání. Hodí se při lovu kaprů na boilies i třeba při obyčejné feederovačce.
Asi tušíte, že výběr místa kam nahodíte, může hrát pro úspěch vycházky velkou roli. Nalézt takové místo (hranu, nějakou nerovnost či jiné atraktivní místo) je jedna věc. Druhá věc je se do něj pokaždé správně trefit.
K tomu vám pomůže právě klipování vlasce a to malé plastové “trsátko” na spodním okraji cívky. Díky němu si velmi přesně zafixujete vzdálenost náhozu. Udržení směru už je na vás. Se základní šikovností vám ale klip umožní nahazovat a krmit poměrně přesně na zvolené místo.
Klipování vlasce navíc můžete provést řadou jiných způsobů než natvrdo pomocí klipu cívky. Čtěte dále:
Jak na klipování vlasce
Metod klipování bychom mohli zmínit hned několik. Některé z nich dokonce ani neuvažují použití klipu na cívce, jelikož zejména menší navijáky občas vlasec spíš opotřebovávají nebo než aby jej fixovali.
Klip na cívce
Nejjednodušší způsob. Kvalitní klip na cívce vám umožní pevně zafixovat vzdálenost pouhým zacvaknutím vlasce. Bohužel, některé navijáky mají v okolí klipu ostré hrany a tak se musíte o šetrnosti klipu sami přesvědčit. Dost rybářů klip prakticky neužívá a tak si s tím někdy firmy nelámou hlavu.
Se zaklipovaným vlascem se nahazuje tak, že po odhozu prutem míříme nikoliv směrem dopředu, nýbrž špičkou šikmo vzhůru. Jakmile vlasec narazí na klip, prut skloníme, čímž ztlumíme náraz. Jinak vzniká vždy riziko uprásknutí, které se zvětšuje s kratší vzdáleností hodu, těžším závažím a nižší průtažností vlasce.
Značkovací uzel na vlasci
Osvědčený způsob při němž na vlasci uděláme z niti uzlík, který značí vzdálenost. Pozor si musíme dát zejména na posunutí uzlíku – dobře dotáhnout ať neujede. A též na jeho uložení na cívce před náhozem. Uzlík je vhodné na cívce navijáku uložit při dolním okraji aby nepřekážel odvíjejícímu se vlasci.
V opačném případě vám to při náhozu bude celé o uzlík drhnout a zkrátí se délka hodu. Markantní to je hlavně při použití velkých cívek, kde uzlík zmaří jejich hlavní výhodu – lehké odvíjení vlasce při náhozu. Tření vlasce o uzlík je slyšet, takže si toho nejspíš všimnete.
Značení vlasce fixou
Asi nejsnazší metoda klipování vlasce, která se hodí hlavně na feeder. Ani lihovka totiž na vlasci nevydrží věčně a hodí se hlavně pro kratší čas použití. Výhodou je ale jednoduchost, prostě namaluji značku a hotovo. Použít se dá běžná lihová fixa, která je dobře vidět na většině světlých vlasců.
Koupit lze také speciální fix určený přímo pro rybaření.
Klipování gumičkou
Navlečení gumičky přes cívku je také jednoduché. Klasické gumičky do vlasů ale příliš dlouho nevydrží a chce to gumičky z odolnějšího materiálu. Teoreticky zde také může vzniknout drobný problém při tahání větší ryby. Všechny ostatní metody totiž buď vlasec neblokují pro odvíjení nebo jdou odstranit (například vytažením vlasce z pod klipu). Při snaze gumičku servat můžete mít „štěstí“ a udělá se chuchvalec, který vletí do oček prutu.
Nastavení a měření vzdálenosti pomocí distančních tyčí
K nastavení klipu do správné vzdálenosti nebo k odečtu délky z již připraveného a zaklipovaného prutu slouží tzv. distanční tyče. Dvě tyčky vzdálené kousek od sebe umožní měřit a nastavovat délku vlasce až do stovek metrů. Prostě se vlasec namotá na ně. Odpadá tím riziko odření a hlavně zamotání, kterému se jinak těžko vyhýbá. Spustit vlasec z navijáku na suchou zem totiž není dobrý nápad, který končí zamotáním a narušením vlákna. Na tyčích se mu ale nic nestane.
Jak na to:
- Znám potřebnou vzdálenost v metrech – zapíchnu si tyčky do země přesně na nějakou vhodnou vzdálenost, například 3 metry. Když chci zaklipovat vzdálenost např. 90 metrů = omotám tyče 30x
- Neznám vzdálenost v metrech ale mám již jeden prut zaklipovaný – omotám s ním tyče a odečtu počet ovinů, který pak zopakuji s dalším navijákem.
Jak vidíte, v druhém případě ani nemusíme mít přesně vyměřenou vzdálenost mezi tyčkami a stačí měřit počat ovinů z prutu, jenž už je ready.
V každém případě je nutné použít vhodné tyče, klidně vlastní výroby nebo přímo tyče na kaprařinu. Zatlouct tyče doporučuji pořádně ať drží a nevypadnou nebo je neukopnete. Není nic horšího než když se tyče položí na špinavou zem se 100 metry drahého vlasce na sobě.
Když si navíc po takové nehodě přepíchnete tyč třeba jen o 15 čísel špatně a jedete podle množství ovinů, máte dost problém. Pár centimetrů na každé otáčce vám udělá metry rozdílu. Nakonec budete všechno muset přeměřit a zaklipovat znovu. Proto se často tyče prodávají s vyměřovacím provazem aby šla vzdálenost tyčí jednoduše změřit a nastavit.
Případně je jako náhrada možné spojení tyčí například paracordem nebo jiným provázkem, který může vést těsně nad zemí a dá se na něj šlapat (ať nemusíte tyče pořád obcházet). I když vám náhodou tyč vypadne, vzdálenost máte díky provazu jasně vymezenou.
Jako první zafixuji konec vlasce k tyči, Někdo se otravuje s uzlem, někdo položí vedle těžší olovo. Možnost je například navázat karabinku a sepnout konec vlasce kolem jedné tyče. Je to vlastně fuk. Podstatně je aby vlasec držel.
Odklopím cívku a špičkou prutu omotávám vlasec kolem tyčí. Musí být napnutý, tudíž je nutné vlasec z otevřené cívky lehce brzdit rukou a dělat oviny bez průvěsu. Případně lze použít zpětný chod na navijáku.
Nikdy neodvíjíme vlasec přes brzdu! Při tom se vlasec pozvolna ale důkladně zkroutí a za chvíli můžete objednávat nový…
Jakmile máme na tyčích potřebnou vzdálenost = zaklipujeme a můžeme vlasec navinout zpátky do navijáku.
Při nahazování si hlídejte směr pomocí orientačních bodů
Cílem klipování je trefovat pořád stejné místo. Díky klipu máme vyznačenou vzdálenost. Naším úkolem je nabrat správný směr. Proto se používá nějaký orientační bod. Například strom na opačném břehu, budova či další předmět na nějž míříme. Zaparkovaná auta či jiné potenciálně pohyblivé předměty samozřejmě ignorujeme:)
Samozřejmě, že nikdy nelze trefit na centimetr přesně to stejné místo. S trochou cviku a přesným klipováním se ale s drobnou tolerancí dostaneme přesně kam je potřeba a to při opakovaných náhozech, což je nejdůležitější.
Be the first to comment