Jarní lov kaprů na řece: jak na ně?

Plavaná v proudu funguje dobře například na známé Berounce

Jaro je skoro za dveřmi. Pro mě to je jasný signál, že se blíží období období zvýšeného zájmu o rybaření po zimní pauze. Jarní lov kaprů na řece je jedna z věcí, které na rybaření mám nejraději.

Jakmile ucítím ten závan jara, tak mě to neudržitelně táhne k vodě. Stojáky a rybníky ještě často bývají pokryté tenkou vrstvou ledu a tak je hlavním cílem řeka. Dříve navíc bylo na mnoha rybnících možné chytat až od května a tak byly řeky, potažmo přehrady jedinou volbou.

V dojezdové vzdálenosti 50 km mám v brzkém jaře na výběr hned několik řek. Každá je ale trochu jiná. Všechny řeky pramenící na horách bývají zjara plné tažné a studené sněhové vody. Například Labe může být tímto ovlivněné daleko do nížiny. Stejně tak Jizera. Naopak třeba Berounka na dolním toku často již v březnu může oplývat dostatečně teplou vodou. Stabilní je v tomto ohledu například Ohře pod Nechranicemi nebo dolní Vltava, které nepodléhají velkým teplotním výkyvům díky vodě z přehrad, které mají na teplotu vody stabilizující účinek (v létě se tolik neohřeje a v zimě prakticky nezamrzá).

Jarní lov kaprů na řece

Výběr fleku na jarní řece

Na každé z řek ale máme šanci na dobrý rybolov, chce to pouze se přizpůsobit aktuálním podmínkám a hlavně průtoku. V období do začátku dubna je to ovšem alchymie. Hledání ryb se podobá lovu kaprů v zimě – na hlubší a klidnější vodě. Osobně mám pro sebe nastavené pravidlo, že než okolo Labe začnou pučet první lístky a růst travička a kytičky, tak jezdím do nadjezí. 

Za vůbec nejlepší v tomto období považuji střední Labe, kde není takový plavební provoz a komorníci „neluftují“ vodu skrz zdymadlo moc často.

Ryby v klidném nadjezí bývají najeté na sto procent. Ani zvýšený průtok na jaře zde není cítit tolik. S oteplováním ale řeka začíná ožívat a jakmile odteče většina sněhové vody, tak začnou kapři velmi ožívat. S tím souvisí i jejich zvýšený pohyb po revíru. I na Labi se dají vysledovat určitá místa, kde se shromažďují. Jde většinou o mělčí partie poblíž břehů. 

Daleko výraznější je tento jev na méně regulovaných řekách, které mají pestřejší členění než kanalizované. Všude se ale zajímavá místa najít dají. Málokdo vám otevřeně poradí ale někdy stačí si kus řeky projet bez prutů a ledasco se dá vysledovat i očima!

Jarní lov kaprů na řece bývá nejvíce úspěšný právě v momentě prvního oteplení, kdy se ryby definitivně přepnou ze zimního módu a začnou se chystat na tření, které probíhá od určité teploty vody právě na mělčinách, kde je k dispozici nějaký porost pro uchycení jiker. Při tření ale už ryby berou výrazně méně, takže hlavní období pro lov kaprů na řece bývá nejčastěji od konce dubna cca do poloviny května. 

Reálně to závisí na teplotě vody, která záleží na charakteru revíru. Například pod přehradami přichází přece jen později kvůli studené spodní vodě..

Krmení pro lov kaprů na řece

Kapři po prvním oteplení baští dost ochotně. Většina rybářů krmí víc než dostatečně celý rok a teď naštěstí překrmení až tolik nehrozí. Tedy pokud do vody nevyklopíte sud kukuřice naráz.

Jarní volba je jasná: směs partiklu není na škodu:

Odhadnout množství krmení musíte sami. Já jsem zastáncem přístupu méně je více. Na našich revírech to často připomíná spíše závody v zakrmování. Podle mého názoru je ale lepší krmit trochu méně než se vám zdá ideální. Přisypat můžete vždy. Zas tak žravé ty ryby navíc zjara nejsou. Lépe stravitelné složky jako zmíněný tygří ořech jsou určitě výhoda než sypat třeba jen kukuřici nebo pšenici po metrácích.

Ke krmení samozřejmě můžeme a musíme přihodit trochu toho boilies.

Jaké boilies pro jarní lov kaprů na řece?

Při volbě jaké boilies na jaro na řeku, nemám ůplně jasného favorita. Většinou se řídím teplotou vody. Pokud chytám ještě za velké zimy tak používám spíše sladší nebo kořeněné příchutě jako:

Další variantou jsou pelety nebo oblíbené wafters. 

V květnovém teplu už se s tím příliš nemažu a dělám si společně se známým boilies s příchutí mušle a podobných živočišných chutí. Stejným boilies i trochu krmím. V případě většího průtoku na mělčích partiích některých řek ale boilies překrojím alespoň na půlku aby ho proud nevalil po dně moc daleko.

Co se týče pop-up boilies na řece, tak to je dvojsečná zbraň. Pokud chytáte na místě s tvrdým dnem, tak jej ani příliš nepotřebujete. Navíc se za něj může chytat třeba tráva, která s jarní vodou často pluje celým tokem dolů. 

Jarní lov kaprů na řece

*Robin red je asi nejprofláknutější „koření“ do boilies dnešní doby. Že jsou kapři labužníci se ví už dávno, ještě pamatuji dobu, kdy se jim do šrotu míchalo Maggi, jenže to by tady na fotce nevypadalo tak dobře:)

Pokud ale chytám přímo v nadjezí, myslím tím opravdu blízko jezu, tak není plovoucí boilies od věci. Jednak zde proud hodně zpomaluje a bordel postupně klesá ke dnu ještě před jezem. Navíc tu bývá dost bahna. Z podzimní vláčky mám vyzkoušené, že mi nad některými jezy guma padala hluboko do bahna, skoro hůř než na nějakém rybníku. Přímo v nadjezí se tak někdy vyplatí počítat s hlubokým bahnem a tomu přizpůsobit montáž (třeba chod rig a podobné).

1 Comment

  1. Hlavně na řece je perfektní,kde ústídořekynějakýpotok nebo stužka,která tam přinese žrádlo a pokud v ní je více vody tak ten metr taktojeperfektní,takže kdyžje i velkáv oda takty ryby budoujezdit i do té strouhy a sem tam něcosežerou.Já to takle dělám.Na háček dám červy nebo housku dám hloubku,aby to leželo na dně a několikrátsemistalo,že splávek zmizel a to rychle

Leave a Reply

Your email address will not be published.