Jako ve filmu Čelisti: štika se zakousla psovi do čenichu a do nohy

jak na kapry v listopadu
Ilustrační foto: redakce

Podobný titulek zveřejnila v minulém týdnu americká média. Útok metrové štiky na psa se nedávno odehrál na Aljašce.

Podle informací z USA se událost odehrála na jezeře, kde se vyskytuje štika obecná. Nešlo tak o štiku muskalungu, která je svými proporcemi o něco větší. Přesto byla agresorem velká ryba dosahujících trofejních rozměrů.

O incidentu informovala americká rozhlasová stanice KTOO.org na svém stejnojmenném zpravodajském portálu. Shannon Dhondt, obyvatelka města North Pole, se svými dvěma psy vyrazila k nedalekému jezeru, kam chodí na pravidelné procházky.

Při nich psi s náramnou oblibou skotačí v chladných vodách jezera. Naštěstí se v tomto případě do vody vydal jen větší z obou čtyřnožců, mladý kříženec huskyho. Druhým psem je totiž čivava, pro níž by setkání se štikou nejspíš skončilo dost zle.

“Zničehonic se z vody vynořila obří ryba, kolem metru délky a zakousla se mu do čenichu. Začal zběsile třást hlavou a za chvíli ji ze sebe odtrhl tlapami”, řekla majitelka psů redakci KTOO.

“Ryba se ale otočila a začala se mu zakusovat do noh”, pokračuje v dramatickém příběhu.

Nakonec vše dobře dopadlo. Ani metrová štika neměla dost sil, aby psa ulovila. Otázkou však zůstává, co vedlo štiku k tak agresivnímu jednání. Troufnout si na velkého psa, byť šlo teprve o odrostlejší štěně, je nezvyklé.

Místní odborníky zpráva zas tolik nepřekvapila, jelikož zdejší štiky považují za nelítostné predátory, kteří pronásledují menší živočichy vcelku běžně.

Výběr tak rozměrné kořisti ovšem obvyklý není ani v prostředí drsné přírody Aljašky. V okolí se nicméně šíří zvěst, že krvelačná štika v této lokalitě nedávno podobně útočila na bobra.

Jak dopadl pes? Spousta krve ale jen povrchová zranění

Psovi se rybu nakonec povedlo setřást. Scéna sice připomínala film Čelisti, jelikož pes silně krvácel. Četné zuby metrové štiky vypadají hrozivě ale nedokázaly způsobit horší zranění. Šlo jen o povrchové rány.

“Když jsme došli domů, všechny rány si olízal a přestal krvácet”, uzavírá Shanon svůj nepříjemný zážitek u vody. Krve ale nejspíš bylo dost. Po rozkliknutí odkazu na původní článek (nahoře) uvidíte fotografii z pelechu, plnou krvavých fleků.

O napadení rybou se u nás mluví také, přímé svědectví ale chybí

V českých poměrech se vypráví spousta legend, které si nezadají s hláškami o výskytu žraloka v Chorvatsku či pohybu pumy v českých lesích. 

Napadení dravou rybou ale u nás možné je. Nejčastěji se mluví o možnosti útoku sumce. Naše největší ryba běžně konzumuje vodní ptactvo a nemusel by mít problém pozřít menšího psa.

Zejména v období tření (jaro – začátek léta), se pak můžeme setkat s obranným instinktem, kdy sumci ale například i candáti mohou podniknout výpad proti narušiteli jejich hnízda s jikrami. V takovém případě mohou vyrazit i proti člověku.

Pro uklidnění je ale nutné říct, že takové situace u nás končí hlavně leknutím či v případě sumce maximálně škrábnutím o jeho kartáče. 

Fotografie či přímá svědectví ale v našem mediálním prostoru stále chybí. Ze zahraničí známe například video, kde sumec útočí na potápěče, který rybu asi silně naštval svojí přítomností. Kompilaci podobných záběrů naleznete na YouTube.

Napadení plavkyně sumcem se zase mělo stát například roku 2016 u bavorského města Kössnach. O útoku štiky obecné na člověka či psa ale v našich končinách známo není.

Čtěte také:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.