Součástí téměř každé strategie lovu kaprů je masivní dělostřelecká příprava v podobě zakrmení lovného místa. Pro tyto účely máme k dispozici celou řadu možností. Na většině výprav se nedá obejít bez použití většího množství partiklu. Jak vyrobit partikl, respektive jej dobře připravit pro lov? Není to vůbec těžké.
Pod slovem partikl rozumíme hrubší složky krmení. Nejčastěji jde o zemědělské plodiny, můžeme sem ale zahrnout například i sekané boilies.
V praxí se však nejvíce používají již zmíněné výsledky rostlinné výroby. Cena plodin v neopracovaném stavu je přece jen výhodnější než nákup boilies, pelet a další rybářské produkce z profi sortimentu. Partikl se mnohdy krmí opravdu hodně, ale hodně ve velkém a jeho domácí příprava je tedy nezbytná součást kaprařiny.
Jak vyrobit partikl v domácích podmínkách
Připravit partikl ve větším množství můžete třeba v kuchyni v paneláku. Nám se to nicméně neosvědčilo. Při větším množství vzniká riziko, že vás manželka vyžene z domu. Nestačí, že mizíte každou chvíli na několik dní na podezřelé výpravy, ještě budete dělat nepořádek doma. Vaření partiklu navíc kromě nepořádku provází smrad, který dokáže zamořit i široké okolí.
Partikl je potřeba prohnat dvěma procesy:
- Namáčení
- Vaření
Namočení netřeba vysvětlovat. Je to snadné ale dlouho trvá než partikl vodu nasákne. Většinou alespoň jeden den,
Na vaření i namočení potřebujete nějaké nádoby. Na vaření navíc potřebujete něco, co se dá postavit na sporák atd. Ideál je obří hrnec určený pro velkovývařovny a podobná zařízení.
My vše řešíme společným vařením v garáži u jednoho z nás. Slouží k tomu klasický plynový vařič. Nádoby na vaření jsme sehnali v armyshopu, prý ještě z vybavení vojsk Varšavské dohody. V garáži máme navíc možnost partikl v klidu skladovat. Uvařit partikl už samo o sobě není vůbec složité. Někdy se navíc dá vzít vařič sebou a vařit průběžně přímo u vody.
Jak vyrobit partikl z klasických plodin typu kukuřice, řepka atd.
Možností z čeho a jak vyrobit partikl pro kapraření není málo. Nemusíte vždy chytat na mix úplně všeho. Mnohdy stačí čistě jen kukuřice nebo řepka. Pro lepší dojem můžete domíchat trochu konopného semínka nebo tygřího ořechu. To už záleží na vaší zkušenosti nebo momentálním zásobám. U nás vede jako základ kukuřice. Příležitostně ale zkoušíme krmit víc pšenice nebo cizrny. Do velké míry to záleží také na tom, co se zrovna podaří nakoupit za nějakou lepší cenu.
Partikl z kukuřice
Postup, jak vyrobit partikl z kukuřice, zahrnuje asi nejvíc času ze všech možností. Přesto je kukuřice nejoblíbenější, protože kaprům málokdy nejede. Musíte si tedy vyhradit nějaký čas na pořádné namočení. Někdo doporučuje tři dny. Podle nás je úplné minimum 24 hodin ale delší doba nemusí být na škodu. Kukuřici namočíme ve vlažné vodě a čekáme až vstřebá tekutinu. Vaření pak trvá někdy až 4 hodiny.
Kukuřici po vaření stačí nechat vychladnout a je připravená k lovu. Docela rychle ale začíná fermentovat, což může být nemilé překvapení. Rybám to sice nevadí, může to ale generovat další zápach a ošklivou pěnu. Vůbec nejlepší je uvařenou kukuřici během pár dnů prostě zkrmit na výpravě.
Řepka – tajná zbraň kaprařů
Vaření řepky na ryby je výrazně snazší než v případě výše zmíněné kukuřice. Řepku je nutné předem také namočit (změknutí ale proběhne i během dne).
Dobře namočená řepka se uvaří rychle. Někteří borci ji chystají podobným stylem jako kuskus – stačí zalít horkou vodou. To nám moc nejde. Lepší pocit ale máme, když se přece jen povaří.
*Řepka míchaná s kukuřicí se používá i pro komerční směsi
Pšenice
Častým základem partiklu je pšenice, kterou je třeba také zhruba na den namočit a vařit do měkka. Většinou stačí systém 1 den máčení a 1 nebo 2 hodinky vaření.
Cizrna
Cizrna se do partiklu používá od nepaměti. Proč? Je to hlavně díky schopnosti přejímat pachy. Partikl s obsahem cizrny se dá vylepšit různými přídavky v podobě atraktorů, dipů a dalších vůní, kterých jsou plné rybářské obchody.
Vaření den namočené cizrny trvá kolem 30 – 60 minut.
Další méně časté varianty pro použití v partiklu:
- Hrách
- Fazole
- Kroupy
Jak udělat partikl zajímavější? Přidejte semínka nebo nasekané boilies
Většina carpteamů si partikl ještě vylepšuje složkou nějakých semínek, která obsahují spoustu chutného tuku. Pro krmení na kapry jsou oblíbené:
- Konopné semínko (technické konopí bez zakázaných látek)
- Lněné semínko
- Tygří ořech – nejde vlastně o semena ale o rychle stravitelnou záležitost vhodnou tam, kde hrozí rychlé nasycení ryb.
Většinu semínek i tygří ořech je nutné před použitím namočit alespoň na den. Dobrá zpráva je, že vaření netrvá příliš dlouho.
Boilies na zakrmení
Koule jsou celkem drahé ale na zakrmení se většinou používají méně nakladné domácí nebo levnější krmné. Cena i dobrá kvalita je (za ty peníze) je u boilies v Dekáči
Jak vidíte, příprava krmení na ryby v podobě partiklu je náročné spíš na čas a logistiku. Po čase ale získáte rutinu a navíc se dá trochu vařit i do zásoby. Fermentování partiklu při delším skladování není takový problém a budete mít vystaráno na nějaký čas dopředu. Hlavně v chladnějším období není potřeba partiklu tolik a v chladné garáži déle vydrží.
Cenová otázka je jasná, stačí srovnat cenu řepky, kukuřice a pšenice v nezpracovaném stavu a cenu v rybářských potřebách.
Porovnání cen: nákup krmného partiklu pro domácí vaření X nákup hotového partiklu (již uvařeného)
Hlavní důvod, proč dělat partikl doma je tedy cena. I při započítání nákladů na vaření jsou náklady výrazně nižší a při velkém objemu krmení je úspora obrovská. Čas trávený přípravou tedy nepočítáme, koníčku se musí něco obětovat.
Kukuřice:
- Krmná kukuřice pro zvířata – 1 kg kolem 10 kč
- Vařená kukuřice v rybářských potřebách – 55 kč
*Na Orlíku prý kapři žerou kukřici jen na zeleno?!
Řepka:
Pšenice:
- krmná 7-8 Kč/kg
- vařená – až 150 kč
Hotový partikl v rybářských potřebách vypadá nesmyslně draho, což možná je. Každé zboží má svého kupce. Smysl vidíme hlavně pro toho, kdo nemá moc času se s tím vším patlat, protože příprava sežere času dost. V našem případě jen výjimečně kupujeme třeba konopné a lněné semínko v uvařeném stavu, které rozmícháme v doma uvařeném základu řepky nebo kukuřice. Jeden kilogram na větší množství ostatního partilu úplně stačí.
Tip: Chcete mít partikl připravený vždy do zásoby? Zmrazit!
Docela fajn tip, jak vyrobit partikl do zásoby je prostě ho zmrazit. Limitujícím faktorem je tady volné místo v mrazáku. Trochu partiklu například v PET lahvi zalitých vodou proti vyschnutí se ale vejde skoro vždy. Ideální na krátké rychlé výpravy do rybářského okolí nebo třeba pro lovce na feeder. Nezapomeňte jej ale včas vytáhnout aby stihl rozmrznout. Při spěchu pomůže teplá voda.
Buďte první kdo přidá komentář